Loading...

Hide this

­čĺČ Comments

Print Advisory: 5 - Don't even think about it

Keep this site running - Donate

Wave-Gotik-Treffen 2022 Clashfinder Friday 3rd June

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Agra

Letzte Instanz (D)

19:00 - 20:25

Solar Fake (D)

20:55 - 22:10

Warfield (She Wants Revenge) (USA)

22:40 - 23:55

IAMX (UK)

00:25 - 01:30

Felsenkeller / Naumanns

Devil-M (D)

17:00 - 17:40

Soulbound (D)

18:10 - 19:00

Blitz Union (CZ)

19:30 - 20:30

Dawn Of Ashes (USA)

21:00 - 22:00

Sulpher (UK)

22:30 - 23:59

Haus Leipzig

Terrorfrequenz (D)

17:00 - 17:50

ESA (GB)

18:20 - 19:10

Basszilla (F/D)

19:40 - 20:30

Xotox (D)

21:00 - 22:00

Noisuf-X (D)

22:30 - 23:59

Heidnisches Dorf - Brunnenb├╝hne

Donnertrummel - Brunnenb├╝hne

11:30 - 12:00

Murkeley - Brunnenb├╝hne

12:30 - 13:30

Donnertrummel - Brunnenb├╝hne

14:30 - 15:00

Jungfrauenversteigerung - Brunnenb├╝hne

15:30 - 15:45

Murkeley - Brunnenb├╝hne

16:30 - 17:00

Gaukeley - Brunnenb├╝hne

17:30 - 18:00

Donnertrummel - Brunnenb├╝hne

18:30 - 18:50

Herold Schlemihl - Brunnenb├╝hne

19:30 - 20:00

Murkeley - Brunnenb├╝hne

20:30 - 20:50

Donnertrummel - Brunnenb├╝hne

21:30 - 22:00

Murkeley - Brunnenb├╝hne

22:30 - 23:00

Heidnisches Dorf / Torhaus D├Âlitz

Storm Seeker (D)

14:00 - 14:00

Katja Moslehner (D)

15:50 - 17:00

The Kingspipers (D)

17:30 - 18:00

Fiddler's Green (D)

19:20 - 21:00

Forndom (S)

21:20 - 23:00

Flammen im Zwielicht Feuerspektakel - Heidenb├╝hne

23:30 - 01:00

Moritzbastei

SRSQ (USA)

20:00 - 20:30

Riki (USA)

21:00 - 21:30

NightNight (USA)

22:00 - 22:40

Deathsomnia (UK)

23:10 - 01:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Schauspielhaus

VV & The Void (AU)

18:00 - 19:00

Joanna Gemma Auguri (D)

19:30 - 20:30

Louise Lem├│n (S)

21:00 - 22:10

Alex Henry Foster (CDN)

22:40 - 23:59

Stadtbad

Cirque D'Ess (I)

16:30 - 17:20

Shad Shadows (I)

17:50 - 18:40

NNHMN (D)

19:10 - 20:10

Choir Boy (USA)

20:40 - 21:40

Rue Oberkampf (D)

22:10 - 23:59

T├Ąubchenthal

Grundeis (D)

17:50 - 18:40

Funhouse (S)

19:10 - 20:10

Children On Stun (UK)

20:40 - 21:50

Nosferatu (GB)

22:20 - 23:59

Volkspalast Kantine

By The Spirits (PL)

18:45 - 20:45

Death In Rome (AQ)

21:15 - 23:00

Volkspalast Kuppelhalle

Sophia (S)

17:30 - 19:30

The Devil & The Universe (A)

20:00 - 22:00

Of The Wand And The Moon (DK)

22:30 - 23:59

Westbad

Accessory (D)

16:30 - 17:30

Painbastard (D)

18:00 - 19:00

Horskh (F)

19:30 - 20:30

Centhron (D)

21:00 - 22:00

Aesthetic Perfection (USA)

22:30 - 23:59

Mittelaltermarkt - Moritzbastei

Nachtwindheim

11:00 - 11:30

Die Eule

12:00 - 12:30

Ritterkampf

13:00 - 13:30

Nachtwindheim

14:00 - 14:30

Die Eule

15:00 - 15:30

Fakir Gaukley

16:00 - 16:30

Nachtwindheim

17:00 - 17:30

Die Eule

18:00 - 18:30

Ritterkampf

19:00 - 19:30

Nachtwindheim

20:00 - 20:30

Die Eule

21:00 - 21:00

Feuerspektakel

21:30 - 23:59

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Wave-Gotik-Treffen 2022 Clashfinder Saturday 4th June

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Agra

Rotersand (D)

17:30 - 18:45

Rabia Sorda (MEX/D)

19:15 - 20:10

Welle: Erdball (D)

20:40 - 22:05

VNV Nation (IRL)

22:35 - 23:59

Felsenkeller / Naumanns

Superikone (D)

16:30 - 17:20

Schneewittchen (D)

17:50 - 18:40

Soko Friedhof (D)

19:10 - 20:10

Astari Nite (USA)

20:40 - 21:50

L'Âme Imortelle (A)

22:20 - 23:59

Haus Leipzig

Silent Runners (NL)

17:00 - 17:50

The Exploding Boy (S)

18:20 - 19:10

Then Comes Silence (S)

19:40 - 20:30

The Names (B)

21:00 - 22:10

Whispering Sons (B)

22:40 - 23:59

Heidnisches Dorf - Brunnenb├╝hne

Doctor, Schlemil & Kollegen- Brunnenb├╝hne

11:30 - 12:00

Theatrum Diaboli (Tanzwut) - Brunnenb├╝hne

13:30 - 13:30

Kupfer & Eisen - Brunnenb├╝hne

14:30 - 15:00

Jungfrauenversteigerung - Brunnenb├╝hne

15:30 - 16:00

Theatrum Diaboli (Tanzwut) - Brunnenb├╝hne

16:30 - 16:50

Kupfer & Eisen - Brunnenb├╝hne

17:30 - 18:00

Doctor, Schlemil & Kollegen- Brunnenb├╝hne

18:30 - 18:50

Murkeley - Brunnenb├╝hne

19:30 - 20:00

Doctor, Schlemil & Kollegen- Brunnenb├╝hne

20:30 - 20:50

Murkeley - Brunnenb├╝hne

21:30 - 22:00

Doctor, Schlemil & Kollegen- Brunnenb├╝hne

22:30 - 23:00

Heidnisches Dorf / Torhaus D├Âlitz

Murkeley - Brunnenb├╝hne

12:30 - 13:00

Aeronautica (D)

14:00 - 14:00

Vroudenspil (D)

15:40 - 16:00

Trobar De Morte (E)

17:20 - 17:30

Corvus Corax (D)

19:20 - 20:00

Tvinna (D/NL/CH)

21:20 - 21:30

Theatrum Diaboli ÔÇô Memento Mori - Heidenb├╝hne

23:30 - 00:15

Flammen im Zwielicht Feuerspektakel - Heidenb├╝hne

00:15 - 01:00

Moritzbastei

Night Nail (USA)

20:00 - 20:30

Sydney Valette (F)

21:00 - 21:30

Dead Lights (UK/NL)

22:00 - 22:40

Korine (USA)

23:10 - 00:30

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Schauspielhaus

She Owl (IT)

18:00 - 19:00

Warm Graves (D)

19:30 - 20:30

Peter Bj├Ąrg├ (S)

21:00 - 22:00

Stadtbad

Culk (AT)

17:00 - 17:50

Kontrolle (D)

18:20 - 19:10

Die Arbeit (D)

19:40 - 20:30

Messer (D)

21:00 - 22:00

Die Art (D)

22:30 - 23:59

T├Ąubchenthal

13th Chime (UK)

16:30 - 17:20

Totenwald (D)

17:50 - 18:40

Twisted Nerve (SCO)

19:10 - 20:10

Frustration (F)

20:40 - 21:50

Sigue Sigue Sputnik (UK)

22:20 - 23:59

Volkspalast Kuppelhalle

OBSESSION BIZARR 2022

23:00 - 04:00

Westbad

Decembre Noir (D)

16:30 - 17:20

A:A:Williams (UK)

17:50 - 18:40

GGGOLDDD (NL)

19:10 - 19:50

Brutus (B)

20:20 - 21:30

Alcest (F)

22:00 - 23:59

Mittelaltermarkt - Moritzbastei

Fakir Gaukley

12:00 - 12:30

Nachtwindheim

13:00 - 13:30

Ritterkampf

14:00 - 14:30

Die Eule

15:00 - 15:30

Das Festungsgericht

16:00 - 16:30

Nachtwindheim

17:00 - 17:30

Ritterkampf

18:00 - 18:30

Die Eule

19:00 - 19:30

Nachtwindheim

20:00 - 20:30

Die Eule

21:00 - 21:00

Feuerspektakel

21:30 - 23:59

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Wave-Gotik-Treffen 2022 Clashfinder Sunday 5th June

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Agra

Clan Of Xymox (NL)

17:30 - 18:25

Girls Under Glass (D)

18:55 - 20:10

The 69 Eyes (FIN)

20:40 - 21:55

Lacrimosa (CH)

22:25 - 23:59

Felsenkeller / Naumanns

Harakiri For The Sky (A)

16:30 - 17:20

Nachtblut (D)

17:50 - 18:40

Lacrimas Profundere (D)

19:10 - 20:10

Mister Misery (S)

20:40 - 21:50

Pyogenesis (D)

22:20 - 23:59

Haus Leipzig

Pseudokrupp Project (D)

17:00 - 17:50

Jihad (USA)

18:20 - 19:10

F├»x8:S├źd8 (D)

19:40 - 20:30

Orange Sector (D)

21:00 - 22:00

A Split Second (B)

22:30 - 23:59

Heidnisches Dorf - Brunnenb├╝hne

Die Eule - Brunnenb├╝hne

11:30 - 12:00

Nachtwindheim - Brunnenb├╝hne

12:30 - 13:00

Theatrum Diaboli (Tanzwut) - Brunnenb├╝hne

13:30 - 13:30

Kupfer & Eisen - Brunnenb├╝hne

14:30 - 15:00

Jungfrauenversteigerung - Brunnenb├╝hne

15:30 - 16:00

Theatrum Diaboli (Tanzwut) - Brunnenb├╝hne

16:30 - 17:00

Feuer & Eisen - Brunnenb├╝hne

17:30 - 18:00

Nachtwindheim - Brunnenb├╝hne

18:30 - 18:50

Die Eule - Brunnenb├╝hne

19:30 - 20:00

Kupfer & Eisen - Brunnenb├╝hne

20:30 - 20:50

Die Eule - Brunnenb├╝hne

21:30 - 22:00

Nachtwindheim - Brunnenb├╝hne

22:30 - 23:00

Heidnisches Dorf / Torhaus D├Âlitz

Feuerdorn (D)

14:00 - 14:00

Finsterforst (D)

15:50 - 16:00

Fejd (S)

17:30 - 19:00

Varg (D)

19:20 - 21:00

Garmarna (S)

21:20 - 23:00

Flammen im Zwielicht Feuerspektakel - Heidenb├╝hne

23:30 - 23:59

Moritzbastei

DSTR (D)

20:00 - 20:30

Kalte Nacht (GR)

21:00 - 21:30

Sj├Âblom (S)

22:00 - 22:40

Jadu (D)

23:10 - 23:59

Schauspielhaus

Tvinna (D/NL/CH)

18:00 - 19:00

Bianca St├╝cker & Bruxas Solis (D)

19:30 - 20:30

Collection D'Arnell-Andrea (F)

21:00 - 22:10

Lindy-Fay Hella (Wardruna) & Dei Farne (N)

22:40 - 23:59

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Stadtbad

De Ambassade (NL)

17:00 - 17:50

Lizette Lizette (S)

18:20 - 19:10

H├Şrd (F)

19:40 - 20:40

Dark (D)

21:10 - 22:10

Tobias Bernstrup (S)

22:40 - 23:59

T├Ąubchenthal

Nullvektor (D)

16:30 - 17:20

Flint Glass (F)

17:50 - 18:40

iVardensphere (CDN)

19:10 - 20:10

Proyecto Mirage (E)

20:40 - 21:50

Winterk├Ąlte (D)

22:20 - 23:59

Volkspalast Kantine

I'm Your Stalker (D)

16:35 - 18:15

Ritual Howls (USA)

18:45 - 20:45

Soft Kill (USA)

21:15 - 22:59

Volkspalast Kuppelhalle

Bedless Bones (EST)

15:30 - 17:10

Hapax (I)

17:40 - 19:20

And Also The Trees (UK)

19:50 - 22:00

Blacklist (USA)

22:30 - 23:59

Westbad

Beyond Obsession (D)

16:30 - 17:20

Future Lied To Us (D)

17:50 - 18:50

Lights Of Euphoria (D)

19:20 - 20:20

Boytronic (D)

20:50 - 22:00

S:P:O:C:K (S)

22:30 - 23:59

Mittelaltermarkt - Moritzbastei

Murkeley

11:00 - 11:30

Fakir Gaukley

12:00 - 12:30

Doctor, Schlemil & Kollegen

13:00 - 13:30

Ritterkampf

14:00 - 14:30

Murkeley

15:00 - 15:30

Das Festungsgericht

16:00 - 16:30

Doctor, Schlemil & Kollegen

17:00 - 17:30

Ritterkampf

18:00 - 18:30

Murkeley

19:00 - 19:30

Doctor, Schlemil & Kollegen

20:00 - 20:30

Murkeley

21:00 - 21:00

Feuerspektakel

21:30 - 23:59

Mitternachtsspezial

Gary Numan (UK)

00:45 - 03:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Wave-Gotik-Treffen 2022 Clashfinder Monday 6th June

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Agra

Faderhead (D)

18:30 - 19:55

Intent:Outtake (D)

20:25 - 21:10

Grendel (NL)

21:40 - 22:35

Combichrist (N/USA)

23:05 - 00:30

Felsenkeller / Naumanns

Sch├Ângeist (D)

16:30 - 17:20

Enter Tragedy (D)

17:50 - 18:40

Erdling (D)

19:10 - 20:10

Stahlmann (D)

20:40 - 21:50

Unzucht (D)

22:20 - 23:59

Haus Leipzig

Potochkine (F)

17:00 - 17:50

SYZYGYX (USA)

18:20 - 19:10

Qual (UK)

19:40 - 20:40

Kite (S)

21:10 - 22:10

Linea Aspera (AUS/GB)

22:40 - 23:59

Heidnisches Dorf - Brunnenb├╝hne

Nachtwindheim - Brunnenb├╝hne

11:30 - 12:00

Die Eule - Brunnenb├╝hne

12:30 - 13:00

Nachtwindheim - Brunnenb├╝hne

13:30 - 13:30

Theatrum Diaboli (Tanzwut) - Brunnenb├╝hne

14:30 - 15:00

Jungfrauenversteigerung - Brunnenb├╝hne

15:30 - 16:00

Nachtwindheim - Brunnenb├╝hne

16:30 - 16:50

Die Eule - Brunnenb├╝hne

17:30 - 18:00

Nachtwindheim - Brunnenb├╝hne

18:30 - 18:40

Die Eule - Brunnenb├╝hne

19:30 - 20:20

Heidnisches Dorf / Torhaus D├Âlitz

Waldkauz (D)

14:00 - 14:00

Cesair (NL)

15:30 - 17:00

Haggefugg (D)

17:20 - 18:30

Ragnar├Âek (D)

19:10 - 19:30

Patty Gurdy's Circle (D)

20:50 - 22:10

Tanzwut (D)

22:40 - 23:59

Moritzbastei

Paralyzzer (D)

19:30 - 20:00

Reichsfeind (D)

20:30 - 21:00

Mimi Barks (D)

21:30 - 22:10

Metallsp├╝rhunde (CH)

22:40 - 23:59

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Schauspielhaus

Diodati (D)

18:00 - 19:00

Lucy Kruger And The Lost Boys (ZA)

19:30 - 20:30

Sangre De Muerdago (E)

21:00 - 22:10

Philipp Hochmair & Die Elektrohand Gottes (A/D)

22:40 - 23:59

T├Ąubchenthal

Hellgreaser (D)

16:30 - 17:20

The Fright (D)

17:50 - 18:40

Rezurex (USA)

19:10 - 20:20

Frankenstein (USA)

20:50 - 22:00

Nim Vind (CDN)

22:30 - 23:59

Volkspalast Kantine

Regard Extrême (F)

18:45 - 20:00

Volkspalast Kuppelhalle

Liebknecht (D)

17:30 - 19:30

FRETT (PL)

20:00 - 21:30

Westbad

New Days Delay (D)

16:30 - 17:20

Kaizer (D)

17:50 - 18:50

Seelennacht (D)

19:20 - 20:30

Kontrast (CH)

21:00 - 22:10

Whispers In The Shadow (A)

22:40 - 23:00

Mittelaltermarkt - Moritzbastei

Donnertrummel

11:00 - 11:00

Ritterkampf

11:30 - 11:30

Murkeley

12:00 - 12:00

Fakir Gaukley

12:30 - 13:00

Donnertrummel

13:00 - 13:30

Murkeley

14:00 - 14:00

Das Festungsgericht

14:30 - 15:00

Donnertrummel

15:30 - 16:00

Murkeley

16:30 - 17:00

Ritterkampf

17:30 - 18:00

Murkeley

18:30 - 19:00

Umzug aller Vaganten

19:30 - 20:30

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

It's worth printing the clashfinder as late as possible. The current advice for printing is:

Don't even think about it Patience, grasshopper Not now. Soon, I promise Print if you have to Have at it!

Last update: 2022-05-30 06:41.

OK, so this site has grown massively in popularity over the years, which is good. Very good, in fact. But it means that my hosting fees have jumped up significantly, which is slightly less good. I'd like to keep the site ad-free for as long as possible so, if you've used a clashfinder recently and would like to help keep the site running, please use the paypal buttons below.

Please only donate what you feel is affordable and appropriate for the clashfinders you've used recently. :)

As a bonus, anyone who donates 50p or more will get upgraded to a premium account for 1 day per penny (0.01 GBP) donated. Premium members will have access to processor-heavy features as they get added. The first premium feature to be added is access to the visitor statistics for all public clashfinders.

You are not logged in. If you want a premium account, please login or create an account before you donate.

20p 50p £1 £2 A Pint (£3.65) £5

Follow us on Twitter: @clashfinder

Your short UID: 0zai19.un

To print the clashfinder properly, you need to set the page to Landscape, print background colours and maximise the print area.

Clashfinder

Processing time: 0.014 sec

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License. Download it, print it, give it to all your friends. Just don't go selling it, m-kay?.