Wed​nesday 1st August

1533081600

W:E:T Stage

11:00 - 11:20Lotrify
11:50 - 12:10Down For Life
12:40 - 13:00Phrenetix
13:30 - 13:50Tarchon Fist
14:20 - 14:40Aephanemer
15:10 - 15:30Nemoreus
16:00 - 16:20Asylum
16:50 - 17:10An Theos
18:30 - 19:30Fischer-Z
20:50 - 21:50Nazareth
22:55 - 23:55Sepultura
01:00 - 03:00Metal Disco

Headbangers Stage

11:25 - 11:45Godless
12:15 - 12:35Xenoblight
13:05 - 13:25Chugger
13:55 - 14:15Centuries of Decay
14:45 - 15:05Shiran
15:35 - 15:55Cordura
16:25 - 16:45Eufobia
17:20 - 18:20Stiff Little Fingers
19:40 - 20:40Fish
22:00 - 22:45Backyard Babies
00:00 - 01:00Mambo Kurt

Wackinger Stage

11:00 - 11:45Pampatut
12:30 - 13:15Da Rocka & Da Waitler
14:00 - 14:45Ignis Fatuu
15:30 - 16:15Haggefugg
17:00 - 17:45Ganaim
18:30 - 19:15Bannkreis
20:00 - 20:45Vogelfrey
21:30 - 22:15dArtagnan
23:00 - 00:00Heilung

Wasteland Stage

14:45 - 15:30Traitor
17:45 - 18:30Rezet
19:15 - 20:00Dust Bolt
20:45 - 21:30Evil Invaders
22:15 - 23:00Toxic Holocaust
00:00 - 00:30Hellzapoppin Circus Sideshow Revue

Beer Garden Stage

12:00 - 12:45Rose Bogey's
13:15 - 14:00Acoustic Steel
14:30 - 15:15Ivan Ivanovich & The Kreml Krauts
15:45 - 16:30W:O:A Firefighters
17:00 - 17:45Blechblos'n
18:15 - 19:15Markus Krebs
20:00 - 20:45Jesper Binzer
21:15 - 22:15Extrabreit
22:45 - 00:00Karaoke Till Death

Welcome To The Jungle

11:00 - 12:00Metal Yoga
14:00 - 15:30Wacken Slam Battle
17:00 - 18:00Witch Taint
23:00 - 00:00Maschine's Late Night Show

Movie Field

23:30 - 23:55Slumdog Metal
00:30 - 01:45Werner - Beinhart
01:45 - 04:15Lemmy - The Movie

Metal Church

19:15 - 20:30Doro

Thurs​day 2nd August

1533168000

Faster Stage

14:30 - 15:30Dokken
17:15 - 18:50Dirkschneider
20:45 - 22:00Danzig

Harder Stage

13:30 - 14:15Skyline
15:45 - 16:45Vince Neil
19:15 - 20:30Behemoth
22:30 - 00:00Judas Priest

Louder Stage

14:30 - 15:30Tremonti
17:15 - 18:50Oomph!
20:45 - 22:00Hatebreed

W:E:T Stage

11:25 - 11:45Die From Sorrow
12:15 - 12:35Motanka
13:05 - 13:25Voices Of Ruin
13:55 - 14:15The Flying Scarecrow
14:45 - 15:05Atomic Rocket Seeder
15:35 - 15:55Malicious Culebra
16:25 - 17:10Deserted Fear
18:15 - 19:00Vallenfyre
20:20 - 21:05Belphegor
22:25 - 23:10Dying Fetus
00:15 - 01:00Gaahl's Wyrd

Headbangers Stage

11:00 - 11:20Behind Bars
11:50 - 12:10Phenomy
12:40 - 13:00Awake Again
13:30 - 13:50Every Dog Has Its Day
14:20 - 14:40Steel Night
15:10 - 15:30Todesking
16:00 - 16:20End All
17:20 - 18:05Gruesome
19:10 - 20:10Converge
21:15 - 22:15Watain
23:20 - 00:05Sarke
01:00 - 03:00Metal Disco

Wackinger Stage

11:00 - 11:45Ivan Ivanovich & The Kreml Krauts
12:30 - 13:15Ganaim
14:00 - 14:45Pampatut
15:30 - 16:15Ingrimm
17:00 - 17:45Vogelfrey
18:30 - 19:15The Privateer
20:00 - 20:45Visions of Atlantis
21:30 - 22:15Exit Eden
23:00 - 00:00Feuerschwanz

Wasteland Stage

14:45 - 15:30Pikes Edge
17:45 - 18:30The Fright
19:15 - 20:00Monstagon
20:45 - 21:30Blessed Hellride
22:15 - 23:00Budderside
00:00 - 00:30Hellzapoppin Circus Sideshow Revue

Beer Garden Stage

12:30 - 13:15Mambo Kurt
13:45 - 14:30The Waltons
15:00 - 15:30Da Rocka & Da Waitler
16:00 - 16:45Schidl 'n' Schedl
17:15 - 18:15Blechblos'n
18:45 - 19:30W:O:A Firefighters
20:00 - 21:00Clowns
21:30 - 22:30John Diva and the Rockets of Love
23:00 - 00:00Karaoke Till Death

Welcome To The Jungle

11:00 - 12:00Metal Yoga
14:00 - 15:30Wacken Slam Battle
17:00 - 18:00Witch Taint
23:00 - 00:00Maschine's Late Night Show

Movie Field

00:00 - 01:30Verlierer
01:30 - 02:45We Are Twisted Fucking Sister!

Fri​day 3rd August

1533254400

Faster Stage

11:00 - 12:05Thundermother
13:25 - 14:25Amorphis
15:45 - 16:45Epica
18:05 - 19:05Children of Bodom
21:00 - 22:15Nightwish
00:15 - 01:30In Flames

Harder Stage

12:15 - 13:15Cannibal Corpse
14:35 - 15:35Korpiklaani
16:55 - 17:55Schandmaul
19:15 - 20:45Doro
22:30 - 00:00Running Wild
01:45 - 03:00Ghost

Louder Stage

11:00 - 12:05Amaranthe
13:25 - 14:25Dark Tranquillity
15:45 - 16:45Mr. Big
18:05 - 19:052Cellos
21:00 - 22:15Clawfinger
00:15 - 01:30Otto & Die Friesenjungs

W:E:T Stage

11:00 - 11:30Dezperadoz
12:20 - 13:05Persefone
14:00 - 14:45Wirtz
15:40 - 16:25Rogers
17:25 - 18:10Firewind
19:15 - 20:00Destruction
21:40 - 22:25Blues Pills
23:30 - 00:15Mantar
01:20 - 02:05AWS

Headbangers Stage

11:35 - 12:15Kellermensch
13:10 - 13:55Attic
14:50 - 15:35Walking Dead on Broadway
16:30 - 17:15Fozzy
18:20 - 19:05Dool
20:10 - 21:30W.A.R. (Worship and Ritual)
22:35 - 23:30Lee Aaron
00:25 - 01:10Hardbone
02:15 - 03:00Soen

Wackinger Stage

12:00 - 12:45Da Rocka & Da Waitler
13:30 - 14:15Pampatut
15:00 - 15:45Canterra
16:30 - 17:15Unzucht
18:00 - 18:45Leaves’ Eyes
19:30 - 20:15Trollfest
21:00 - 22:00Red Hot Chilli Pipers
23:00 - 00:00Arkona

Wasteland Stage

15:45 - 16:30Der Wahnsinn
17:15 - 18:00Chuan-Tzu
18:45 - 19:30Herrschaft
20:15 - 21:00Jasad
22:00 - 22:45Dirt-A-Gogo
00:30 - 01:15Alfahanne

Beer Garden Stage

13:00 - 14:00Salamanda
14:30 - 15:30Das Pack
16:00 - 17:00Jack Broadbent
17:45 - 18:45Blechblos'n
19:30 - 20:15Asrock
21:00 - 21:45Bömbers
22:30 - 00:00Karaoke Till Death

Welcome To The Jungle

11:00 - 12:00Metal Yoga
14:00 - 15:30Wacken Slam Battle
17:00 - 18:00Witch Taint
23:00 - 00:00Maschine's Late Night Show

Sat​urday 4th August

1533340800

Faster Stage

12:00 - 13:00Betontod
14:30 - 15:30Alestorm
17:00 - 18:15Gojira
20:00 - 21:15Arch Enemy
00:15 - 01:30Dimmu Borgir

Harder Stage

13:15 - 14:15Wintersun
15:45 - 16:45Skindred
18:30 - 19:45Steel Panther
21:30 - 00:00Helloween - Pumpkins United
01:35 - 01:40Promoters Farewell & Thanks
01:40 - 02:55In Extremo
02:55 - 03:00Outro

Louder Stage

12:00 - 13:00Riot V
14:30 - 15:30Knorkator
17:00 - 18:15Die Apokalyptischen Reiter
20:00 - 21:15Ensiferum
00:15 - 01:30Eskimo Callboy

W:E:T Stage

11:25 - 11:55Lovebites
12:35 - 13:10Hate Squad
14:05 - 14:50Erik Cohen
15:45 - 16:30Spoil Engine
17:30 - 18:15Diablo Blvd
19:20 - 20:05Nocturnal Rites
21:10 - 21:55Enslaved
23:15 - 00:15Samael
01:20 - 02:05Savage Messiah

Headbangers Stage

11:00 - 11:20Victims Of Madness
12:00 - 12:30Black Inhale
13:15 - 14:00The Charm The Fury
14:55 - 15:40Night Demon
16:35 - 17:20Long Distance Calling
18:25 - 19:10Madball
20:15 - 21:00Helmet
22:05 - 23:05Sólstafir
00:25 - 01:10Bonfire
02:15 - 03:00Zeal & Ardor

Wackinger Stage

12:00 - 12:45Pampatut
13:30 - 14:15Da Rocka & Da Waitler
15:00 - 15:45Manntra
16:30 - 17:15Cemican
18:00 - 18:45Skiltron
19:30 - 20:15Metusa
21:00 - 22:00Dalriada
23:00 - 00:00Heidevolk

Wasteland Stage

15:45 - 16:30Plainride
17:15 - 18:00The Bloodstrings
18:45 - 19:30Ondt Blod
20:15 - 21:00Act of Defiance
22:00 - 22:45Alien Weaponry
00:30 - 01:15Bloodsucking Zombies f. Outer Space

Beer Garden Stage

13:00 - 13:45W:O:A Firefighters
14:15 - 15:00Heathen Apostles
15:30 - 16:15Fro-Tee Slips
16:45 - 17:45Blechblos'n
18:15 - 19:00Bömbers
21:00 - 22:00Onkel Tom
22:45 - 00:00Karaoke Till Death

Welcome To The Jungle

11:00 - 12:00Metal Yoga
14:00 - 16:00Wacken Slam Battle
17:00 - 18:00Witch Taint
23:00 - 00:00Maschine's Late Night Show

W:O:A im TV

20:20 - 00:153 Sat - Wacken Open Air 2018 live