Fri​day 26th August

1661472000

Common Stage

13:00 - 14:00Primal Scream
14:30 - 15:15Soak
15:45 - 16:30Self Esteem
17:00 - 17:45Anna Calvi
18:15 - 19:15James
19:45 - 20:45Bombay Bicycle Club
21:25 - 22:55Stereophonics

World Music Stage

11:30 - 12:30The Joe Gibsy Band
12:45 - 13:45Southsea Jazz Club
14:00 - 14:30Giya
14:45 - 15:15Paul And The Meanie
15:30 - 16:15Vanchango
16:30 - 17:15K.T. Wild
17:30 - 18:00Jinju Uncia
18:15 - 18:45Hutch
19:00 - 19:30Fifi Robo
19:45 - 20:15Welly
20:30 - 21:00Jarki Monno
21:15 - 21:45Ace Bermuda
21:45 - 23:00Gustavo Brothers

The People's Lounge

11:30 - 12:15Morning D.O.S.E With TheMaxEffect
12:15 - 13:00Drum Nation Workshop
13:00 - 13:50Trash Arts Takeover
14:00 - 14:30Hometown Show
14:40 - 15:10The Provincials
15:20 - 15:50Megan Linford
16:00 - 16:30Day of the Rabblement
16:40 - 17:20Alton Jazz Sextet
17:30 - 18:00Malique .G
18:10 - 18:40Zed, The Dreamer
18:50 - 19:20Nayana
19:30 - 20:00Trezzor
20:00 - 20:30Word of Mouth Takeover
20:35 - 21:45Portsmouth Radar Takeover
21:50 - 23:00WRS Takeover

Sat​urday 27th August

1661558400

Common Stage

12:15 - 12:45The K's
13:15 - 14:00Sugababes
14:30 - 15:00dodie
15:30 - 16:00We Are Scientists
16:30 - 17:10Inhaler
17:40 - 18:25Ocean Colour Scene
18:55 - 19:40Declan McKenna
20:10 - 21:00The Wombats
21:30 - 22:55Paolo Nutini

Castle Stage

11:20 - 11:50Devin Jade
12:00 - 12:30Aziya
12:55 - 13:25Swim Deep
13:55 - 14:25Coach Party
14:55 - 15:25Only The Poets
15:55 - 16:25Baby Queen
16:55 - 17:25The Subways
17:55 - 18:40Sports Team
19:10 - 19:55White Lies
20:25 - 21:15Kula Shaker
21:45 - 22:55Bastille

Acoustic Stage

10:30 - 11:00Astromodo
11:15 - 11:45Hannah Reem
11:55 - 12:25Mary Red
12:45 - 13:15Southsea Alternative Choir
13:35 - 14:05Mojo Dollar
14:15 - 14:4519 Forever
14:55 - 15:25House of Anthems
15:45 - 16:15Rachael Hawnt
16:35 - 17:20Roy Stride (Scouting for Girls)
17:45 - 18:15WORRYWORRY
18:45 - 19:15Tamzene
19:45 - 20:15Maya Delilah
20:45 - 21:30The Longest Johns
22:00 - 22:45Stephen Fretwell

Beats & Swing

10:30 - 11:15Beats & Swing Soundsystem
11:15 - 11:45Swing Dance Lesson
11:45 - 12:30Tony Broad
12:30 - 13:10Beatles Dub Club
13:10 - 13:50Big Child Man Child
14:20 - 15:00Thomas Benjamin Wild Esq
15:30 - 16:10Shoot The Duke
16:40 - 17:20Crystal Tides
17:50 - 18:30Bare Jams
19:00 - 20:00Shadow Child
20:30 - 21:30Stanton Warriors
22:00 - 23:00Andy C

World Music Stage

10:30 - 11:00Atlantis
11:15 - 11:45Alison May
12:00 - 12:45UOP Big Band
13:00 - 13:30Cindy BB
13:45 - 14:45Neon Hitch With Sam Trocki
15:15 - 16:15Faith I Branko
16:45 - 17:45Blue Lab Beats
18:15 - 19:15Kongo Dia Ntotila
19:30 - 20:30Tash Hills
20:45 - 21:45The Majestic
21:55 - 23:00Bailando Latin Fiesta

Comedy Stage

12:00 - 12:30Michael Frankland
12:45 - 13:15Louise Atkinson
13:30 - 14:00Chin Wang
14:20 - 14:40Michael Hackett
15:00 - 15:15Suzi Ruffell
15:15 - 15:35Milton Jones
15:40 - 16:20Joel Dommett
16:40 - 17:10City of Portsmouth College Future Sounds
17:30 - 18:15Southsea Alternative Choir
18:45 - 19:45Fleetingwood Mac
20:15 - 21:15Rebel Heroes
21:45 - 22:45Bog Rolling Stones

Showcase Stage

10:15 - 10:45Tim Cheatle
10:55 - 11:25Million Pebble Beach
11:35 - 12:05Megadrive
12:15 - 12:45Lucy In The Sky
12:55 - 13:25Savannah
13:35 - 14:05Southerlies
14:15 - 14:45Dicey Riley
14:55 - 15:25Adam Ede
15:35 - 16:05Jonny Spade
16:15 - 16:45Joe Gisby
16:55 - 17:25Alfie Horne
17:35 - 18:05Beatles For Sale
18:15 - 18:45Paddy Taylor
18:55 - 19:25Greg Pearson
19:35 - 20:05Marcus Payne
20:15 - 21:00Jack Child

Casemates Stage

10:30 - 11:00Re-Veal
11:20 - 11:50Bella Estelle
12:10 - 12:40Harrison Rhys Band
13:00 - 13:30Percival Elliott
13:50 - 14:20Four Folds Law
14:40 - 15:10Southsea Alternative Choir
15:30 - 16:00Haig
16:20 - 16:50Bemis
17:10 - 17:40Kate Bush-Ka
18:00 - 18:30Jordan Juke
18:50 - 19:20Revelator
19:40 - 20:10Neverman
20:30 - 21:00Emiliyah And The Mighty All Stars
21:20 - 21:50Flowvers
22:10 - 22:50The Gulls

The People's Lounge

11:30 - 12:15Tai Chi Workshop
12:15 - 13:00Drum Nation Workshop
13:00 - 13:30Martha Eve
13:40 - 14:10Daisy Vorakhanh
14:20 - 15:10Furios Cool
15:20 - 15:50Atticomatic
16:00 - 17:00Retro Funk with Jess Lewis
17:10 - 18:00Bradley Jago
18:10 - 19:10Ivy Eye
19:25 - 20:15Ticklin' The Pickle
20:30 - 21:45Slick Minded Individuals
21:45 - 23:00Hip-Hop Jam

Unmade Radio

11:15 - 12:00JDubz
12:00 - 12:45Blufury
12:45 - 13:30Dread or Dead
13:30 - 15:00Nathan Foreal B2B Molly Penney
15:00 - 16:002TB
16:00 - 17:30Gilbert B2B Another Boy Drowning
17:30 - 18:15Dovetail
18:15 - 19:00Mark Persaud
19:00 - 19:45Marly Rider
19:45 - 20:30Joe Crown
20:30 - 21:15Pablo's Hi Fi
21:15 - 22:00Wax Equities
22:00 - 22:45Long Distance Dan

Southsea Castle Champagne Bar

11:00 - 12:00Katt Pearson
12:00 - 14:00False Flag
14:00 - 17:00Reboot Sound
17:00 - 20:00Gentle Bren
20:00 - 22:00Nothing Fantastic: Lewis Darvill B2B Alex Cave
22:00 - 23:00Gentle Bren / Reboot Sound

Kids Stage

10:30 - 11:00Black Hat Theatrical
11:10 - 11:40Marie Clarke School of Dance
12:30 - 13:00Portsmouth Pride Youth Society
13:10 - 13:40Jedha Juniors and Jedha Fit
14:00 - 14:20Fireman Sam's Ponty Pandy Welcome Show
14:30 - 15:00Party Like A Princess
15:20 - 15:50Pop Kids - Family Party
16:10 - 16:30Fireman Sam's Ponty Pandy Welcome Show
17:15 - 18:00Yolanda's Band Jam

Kids Meet & Greet

10:30 - 11:00Fireman Sam
11:20 - 11:50Baby Shark
12:10 - 12:40Go Jetters
13:00 - 13:40Sleeping Beauty, Mistress of Evil And Her Dragon
14:00 - 14:30Go Jetters
14:50 - 15:20Baby Shark
15:40 - 16:10Go Jetters
16:30 - 17:00Baby Shark
17:20 - 17:50Fireman Sam

Piano Tree Stage

12:30 - 13:00Fugitive Orchestra
13:30 - 14:00Harrison Rhys
14:30 - 15:00Portsmouth Music Association Ukulele Jam Night Band
15:15 - 15:30Jazzmatix
15:40 - 16:10Jazzmatix
16:25 - 17:10Portsmouth Music Association Ukulele Jam Night Band
17:15 - 17:45Jack Hobbs

Literacy Live Stage

11:00 - 12:00Books Drop In
12:00 - 13:00Children's Stories And Crafting With Jules Marriner
13:00 - 14:00Out On An Island
14:00 - 15:00Books By The Sea - Panel Discussion
15:00 - 16:00When The World Came To The Isle Of Wight 1970
16:00 - 17:30King Stammers And Friends Presents...Hands Across The Water - Spoken Word Takeover

Southsea Skatepark

09:30 - 11:30Taster Session
12:00 - 14:00Roller Disco
14:30 - 15:30Skatepark Show
16:00 - 18:00Roller Disco

Sun​day 28th August

1661644800

Common Stage

12:00 - 12:30Honeyglaze
13:00 - 13:45The Libertines
14:15 - 14:45The Reytons
15:15 - 15:45Sam Ryder
16:15 - 17:00Editors
17:30 - 18:15Amy Macdonald
18:45 - 19:30Metronomy
20:00 - 21:00Suede
21:30 - 22:55Sam Fender

Castle Stage

12:00 - 12:30Harvey Jay Dodgson
13:00 - 13:45Example
14:00 - 14:30Dylan John Thomas
15:00 - 15:30Alfie Templeman
16:00 - 16:30Embrace
17:00 - 17:30Little Man Tate
18:00 - 18:30Sophie Ellis-Bextor
19:00 - 19:45Becky Hill
20:15 - 21:00Nothing But Thieves
21:40 - 22:45Anne-Marie

Acoustic Stage

10:30 - 11:00En Masse Pop Choir
11:15 - 11:45Jeanie White
12:00 - 12:30Jonny Moody
12:45 - 13:15Emilia Tarrant
13:30 - 14:00Southsea Alternative Choir
14:15 - 14:45Marley Blandford
15:00 - 15:30Amba Tremain
15:45 - 16:15Jerry Williams
16:30 - 17:15James Walsh
17:45 - 18:15Fiona Bevan
18:45 - 19:15Margo Cilker
19:45 - 20:15Beren Olivia
20:45 - 21:30Little Boots
22:00 - 22:45Turin Brakes

Beats & Swing

10:30 - 11:15Beats & Swing Soundsystem
11:15 - 11:45Swing Dance Lesson
11:45 - 12:45Tonic Presents
12:45 - 13:30Earl Gateshead
13:30 - 14:15Tallulah Goodtimes
14:45 - 15:45Dub Pistols
16:15 - 17:00The Racketeers
17:30 - 18:15Cam Cole
18:45 - 19:30The Petebox
20:00 - 21:00Utah Saints
21:30 - 23:00Hot Chip

World Music Stage

10:30 - 11:00Dixie Darling
11:15 - 11:45Africapella
11:45 - 12:45Salsa Solent Dance Workshop
12:45 - 13:45Atlantico
14:15 - 15:15Tuto Marcondes
15:45 - 16:45Afrocluster
17:10 - 18:30Electric Jalaba
18:40 - 19:40Natty
20:00 - 21:00Barbudo
21:00 - 22:30Indian Man

Comedy Stage

12:00 - 12:30Alexandra Haddow
12:45 - 13:15Alex Petrovic
13:30 - 14:00Preet Singh
14:20 - 14:40Daniel Edison
15:00 - 15:15Rosie Jones
15:15 - 15:35Russell Kane
15:40 - 16:20Katherine Ryan
16:40 - 17:10City of Portsmouth College Future Sounds
17:30 - 18:15Southsea Alternative Choir
18:45 - 19:45Foo Fighterz
20:15 - 21:15Supersonics
21:45 - 22:45Kingz of Leon

Showcase Stage

10:15 - 10:45The Jaffa Cakes
10:55 - 11:25Across The Sea
11:35 - 12:05Sydney Dejory
12:15 - 12:45Xoe-B
12:55 - 13:25Joseph Bradwell
13:35 - 14:05Mark Handley
14:15 - 14:45SI8CH
14:55 - 15:25Andy Foster
15:35 - 16:05Cara Goodrem
16:15 - 16:45Sarah Johnson
16:55 - 17:25Rachel Broad
17:35 - 18:05Harriet Rose Grant
18:15 - 18:45Max Ryan
18:55 - 19:25Tripple Sec
19:35 - 20:05Ben Brookes
20:15 - 21:00Charlie Forbes

Casemates Stage

10:30 - 11:00The Urban Vocal Group
11:20 - 11:50The Frosty Shadows Of Dawn
12:10 - 12:40Funk U Up
13:00 - 13:40Guilt Trippin
13:50 - 14:20Van Gosh
14:40 - 15:10Sweetchunks Band
15:30 - 16:00Southsea Alternative Choir
16:20 - 16:50Totally Blonde
17:10 - 17:40Big Red Ass
18:00 - 18:30South Coast Ghosts
18:50 - 19:20Colour Of The Jungle
19:40 - 20:10Filta
20:30 - 21:00High on Neon
21:20 - 21:50Joe Burger
22:10 - 22:50Too Much 2Tone

The People's Lounge

11:30 - 12:15Tai Chi Workshop
12:15 - 13:00Drum Nation Workshop
13:00 - 13:50Meet My Ancestors
14:00 - 14:50Groove Surgeons
15:00 - 15:50Alice Milburn
16:00 - 16:50Rich Muscat
17:00 - 17:30Creature
17:40 - 18:40Mulvey's Medicine
18:50 - 20:00Southsea Groove Collective
20:15 - 21:30Beatroot
21:30 - 23:00Tropical Disco with Sophie Darling

Unmade Radio

11:30 - 12:15M-Code
12:15 - 13:00Lusinda
13:00 - 13:45Duala
13:45 - 14:30Nqobz
14:30 - 15:15Dobbo
15:15 - 16:00Sweet Nothings
16:00 - 17:00Charlie Cantanka
17:00 - 17:45Ollie Robinson
17:45 - 18:30Sonny O'Neill
18:30 - 19:15Luckydarren
19:15 - 20:00Lark Peach
20:00 - 20:45Calamity Cratediggers
20:45 - 21:30Winston Gyles
21:30 - 22:30Highlights of Our Modern World

Southsea Castle Champagne Bar

11:00 - 13:00Uncle Al
13:00 - 14:00Fly Mic
14:00 - 17:00Reboot Sound
17:00 - 19:00The Feelgood & Chris
19:00 - 21:00Gentle Bren
21:00 - 23:00Gentle Bren / Reboot Sound

Kids Stage

10:30 - 11:00Party Like a Princess
11:10 - 11:40Jedha Juniors and Jedha Fit
11:50 - 12:20Black Hat Theatrical
12:30 - 13:00Portsmouth Pride Youth Society
13:10 - 13:40Marie Clarke School of Dance
14:00 - 14:20Fireman Sam's Ponty Pandy Welcome Show
14:30 - 14:50Octonauts: Captain Barnacles & Kwazii Kitten Show
15:00 - 15:20Fireman Sam's Ponty Pandy Welcome Show
15:30 - 16:20Pop Kids - Family Party
16:20 - 16:50Party Like a Princess
17:10 - 17:30Octonauts: Captain Barnacles & Kwazii Kitten Show

Kids Meet & Greet

10:30 - 11:00Fireman Sam
11:10 - 11:40Baby Shark
11:50 - 12:20Go Jetters
12:30 - 13:00Octonauts
13:10 - 13:50Sleeping Beauty, Mistress Of Evil And Her Dragon
14:00 - 14:30Go Jetters
14:40 - 15:10Baby Shark
15:20 - 15:50Octonauts
16:00 - 16:30Fireman Sam
16:40 - 17:10Baby Shark
17:20 - 17:50Fireman Sam

Piano Tree Stage

12:30 - 13:00Marley Blandford
13:30 - 14:00Portsmouth Music Association Jam Night Band
14:30 - 15:00Guilt Trippin'
15:15 - 15:30Jazzmatix
15:40 - 16:10Megan Linford
16:25 - 17:10Portsmouth Music Association Jam Night Band
17:15 - 17:45Jack Hobbs

Literacy Live Stage

11:00 - 12:00Books Drop In
12:00 - 13:00Children's Stories And Crafting With Jules Marriner
13:00 - 14:00Out On An Island
14:00 - 15:00Books By The Sea - Panel Discussion
15:00 - 16:00When The World Came To The Isle Of Wight 1970
16:00 - 17:30King Stammers And Friends Presents...Hands Across The Water - Spoken Word Takeover

Southsea Skatepark

09:30 - 11:30Taster Session
12:00 - 14:00Roller Disco
14:30 - 15:30Skatepark Show
16:00 - 18:00Roller Disco