Fri​day 26th August

1661472000

Common Stage

13:00 - 14:00Primal Scream
14:30 - 15:15Soak
15:45 - 16:30Self Esteem
17:00 - 17:45Anna Calvi
18:15 - 19:15James
19:45 - 20:45Bombay Bicycle Club
21:25 - 22:55Stereophonics

World Music Stage

11:30 - 12:30The Joe Gibsy Band
12:45 - 13:45Southsea Jazz Club
14:00 - 14:30Giya
14:45 - 15:15Paul And The Meanie
15:30 - 16:15Vanchango
16:30 - 17:15K.T. Wild
17:30 - 18:00Jinju Uncia
18:15 - 18:45Hutch
19:00 - 19:30Fifi Robo
19:45 - 20:15Welly
20:30 - 21:00Jarki Monno
21:15 - 21:45Ace Bermuda
21:45 - 23:00Gustavo Brothers

The People's Lounge

13:00 - 14:00Hometown Show
14:00 - 14:40The Provincials
14:50 - 15:25Megan Linford
15:35 - 16:20Day of the Rabblement
16:30 - 17:00Alton Jazz Sextet
17:00 - 17:40Malique .G
17:50 - 18:30Zed, The Dreamer
18:45 - 19:15Nayana
19:30 - 20:00Trezzor
20:00 - 21:00Word of Mouth Takeover
21:00 - 22:00Portsmouth Radar Takeover
22:00 - 23:00WRS Takeover

Sat​urday 27th August

1661558400

Common Stage

12:15 - 12:45The K's
13:15 - 14:00Sugababes
14:30 - 15:00dodie
15:30 - 16:00We Are Scientists
16:30 - 17:10Inhaler
17:40 - 18:25Ocean Colour Scene
18:55 - 19:40Declan McKenna
20:10 - 21:00The Wombats
21:30 - 22:55Paolo Nutini

Castle Stage

11:20 - 11:50Devin Jade
12:00 - 12:30Aziya
12:55 - 13:25Swim Deep
13:55 - 14:25Coach Party
14:55 - 15:25Baby Queen
15:55 - 16:25Remi Wolf
16:55 - 17:25The Subways
17:55 - 18:40Sports Team
19:10 - 19:55White Lies
20:25 - 21:15Kula Shaker
21:45 - 22:55Bastille

Acoustic Stage

10:30 - 11:00Astromodo
11:15 - 11:45Hannah Reem
11:55 - 12:25Mary Red
12:45 - 13:15Southsea Alternative Choir
13:35 - 14:05Mojo Dollar
14:15 - 14:4519 Forever
14:55 - 15:25House of Anthems
15:45 - 16:15Rachael Hawnt
16:35 - 17:20Roy Stride (Scouting for Girls)
17:45 - 18:15WORRYWORRY
18:45 - 19:15Tamzene
19:45 - 20:15Maya Delilah
20:45 - 21:30The Longest Johns
22:00 - 22:45Stephen Fretwell

Beats & Swing

10:30 - 11:15Beats & Swing Soundsystem
11:15 - 11:45Swing Dance Lesson
11:45 - 12:30Tony Broad
12:30 - 13:10Beatles Dub Club
13:10 - 13:50Big Child Man Child
14:20 - 15:00Thomas Benjamin Wild Esq
15:30 - 16:10Shoot The Duke
16:40 - 17:20Crystal Tides
17:50 - 18:30Bare Jams
19:00 - 20:00Shadow Child
20:30 - 21:30Stanton Warriors
22:00 - 23:00Andy C

World Music Stage

10:30 - 11:00Atlantis
11:15 - 11:45Alison May
12:00 - 12:45UOP Big Band
13:00 - 13:30Cindy BB
13:45 - 14:45Neon Hitch With Sam Trocki
15:15 - 16:15Faith I Branko
16:45 - 17:45Blue Lab Beats
18:15 - 19:15Kongo Dia Ntotila
19:30 - 20:30Tash Hills
20:45 - 21:45The Majestic
21:55 - 23:00Bailando Latin Fiesta

Comedy Stage

12:00 - 12:30Michael Frankland
12:45 - 13:15Louise Atkinson
13:30 - 14:00Chin Wang
14:20 - 14:40Snows Motor Group Competition Winner
15:00 - 15:15Suzi Ruffell
15:15 - 15:35Milton Jones
15:40 - 16:20Joel Dommett
16:40 - 17:10City of Portsmouth College Future Sounds
17:30 - 18:15Southsea Alternative Choir
18:45 - 19:45Fleetingwood Mac
20:15 - 21:15Rebel Heroes
21:45 - 22:45Bog Rolling Stones

Showcase Stage

10:15 - 10:45Tim Cheatle
10:55 - 11:25Million Pebble Beach
11:35 - 12:05Megadrive
12:15 - 12:45Lucy In The Sky
12:55 - 13:25Savannah
13:35 - 14:05Southerlies
14:15 - 14:45Dicey Riley
14:55 - 15:25Adam Ede
15:35 - 16:05Jonny Spade
16:15 - 16:45Joe Gisby
16:55 - 17:25Alfie Horne
17:35 - 18:05Beatles For Sale
18:15 - 18:45Paddy Taylor
18:55 - 19:25Greg Pearson
19:35 - 20:05Marcus Payne
20:15 - 21:00Jack Child

Casemates Stage

10:55 - 11:25Re-Veal
11:35 - 12:05Bella Estelle
12:15 - 12:45Harrison Rhys
12:55 - 13:25Percival Elliott
13:35 - 14:05Four Folds Law
14:15 - 14:45Southsea Alternative Choir
14:55 - 15:25Haig
15:35 - 16:05Bemis
16:15 - 16:45Kate Bush-Ka
16:55 - 17:25Jordan Juke
17:35 - 18:05Revelator
18:15 - 18:45Neverman
18:55 - 19:25Emiliyah And The Mighty All Stars
19:35 - 20:05Flowvers
20:15 - 21:00The Gulls

The People's Lounge

11:30 - 12:15Tai Chi Workshop
12:15 - 13:00Drum Nation Workshop
13:00 - 13:50Atticomatic
14:00 - 14:50Retro Funk with Jess Lewis
15:00 - 15:50Ticklin' The Pickle
16:00 - 16:50Bradley Jago
17:00 - 17:50Ivy Eye
18:00 - 19:00Muttnik
19:15 - 20:30Slick Minded Individuals
20:45 - 23:00Hip-Hop Jam

Kids Stage

11:00 - 11:30Black Hat Theatrical
12:00 - 12:30Marie Clarke School of Dance
12:30 - 13:00Portsmouth Pride Youth Society
13:00 - 13:30Jedha Juniors and Jedha Fit
14:00 - 14:30Party Like A Princess
14:50 - 15:30Pop Kids - Family Party
16:00 - 16:30Fireman Sam's Ponty Pandy Welcome Show
17:00 - 17:45Yolanda's Band Jam

Sun​day 28th August

1661644800

Common Stage

12:00 - 12:30Honeyglaze
13:00 - 13:45The Libertines
14:15 - 14:45The Reytons
15:15 - 15:45Sam Ryder
16:15 - 17:00Editors
17:30 - 18:15Amy Macdonald
18:45 - 19:30Metronomy
20:00 - 21:00Suede
21:30 - 22:55Sam Fender

Castle Stage

12:00 - 12:30Harvey Jay Dodgson
13:00 - 13:45Example
14:00 - 14:30Dylan John Thomas
15:00 - 15:30Alfie Templeman
16:00 - 16:30Embrace
17:00 - 17:30Little Man Tate
18:00 - 18:30Sophie Ellis-Bextor
19:00 - 19:45Becky Hill
20:15 - 21:00Nothing But Thieves
21:40 - 22:45Anne-Marie

Acoustic Stage

10:30 - 11:00En Masse Pop Choir
11:15 - 11:45Jeanie White
12:00 - 12:30Jonny Moody
12:45 - 13:15Emilia Tarrant
13:30 - 14:00Southsea Alternative Choir
14:15 - 14:45Marley Blandford
15:00 - 15:30Amba Tremain
15:45 - 16:15Jerry Williams
16:30 - 17:15James Walsh
17:45 - 18:15Fiona Bevan
18:45 - 19:15Margo Cilker
19:45 - 20:15Beren Olivia
20:45 - 21:30Little Boots
22:00 - 22:45Turin Brakes

Beats & Swing

10:30 - 11:15Beats & Swing Soundsystem
11:15 - 11:45Swing Dance Lesson
11:45 - 12:45Tonic Presents
12:45 - 13:30Earl Gateshead
13:30 - 14:15Tallulah Goodtimes
14:45 - 15:45Dub Pistols
16:15 - 17:00The Racketeers
17:30 - 18:15Cam Cole
18:45 - 19:30The Petebox
20:00 - 21:00Utah Saints
21:30 - 23:00Hot Chip

World Music Stage

10:30 - 11:00Dixie Darling
11:15 - 11:45Africapella
11:45 - 12:45Salsa Solent Dance Workshop
12:45 - 13:45Atlantico
14:15 - 15:15Tuto Marcondes
15:45 - 16:45Afrocluster
17:10 - 18:30Electric Jalaba
18:40 - 19:40Natty
20:00 - 21:00Barbudo
21:00 - 22:30Indian Man

Comedy Stage

12:00 - 12:30Alexandra Haddow
12:45 - 13:15Alex Petrovic
13:30 - 14:00Preet Singh
14:20 - 14:40Snows Motor Group Competition Winner
15:00 - 15:15Rosie Jones
15:15 - 15:35Russell Kane
15:40 - 16:20Katherine Ryan
16:40 - 17:10City of Portsmouth College Future Sounds
17:30 - 18:15Southsea Alternative Choir
18:45 - 19:45Foo Fighterz
20:15 - 21:15Supersonics
21:45 - 22:45Kingz of Leon

Showcase Stage

10:15 - 10:45The Jaffa Cakes
10:55 - 11:25Across The Sea
11:35 - 12:05Sydney Dejory
12:15 - 12:45Xoe-B
12:55 - 13:25Joseph Bradwell
13:35 - 14:05Mark Handley
14:15 - 14:45SI8CH
14:55 - 15:25Andy Foster
15:35 - 16:05Cara Goodrem
16:15 - 16:45Sarah Johnson
16:55 - 17:25Rachel Broad
17:35 - 18:05Harriet Rose Grant
18:15 - 18:45Max Ryan
18:55 - 19:25Tripple Sec
19:35 - 20:05Ben Brookes
20:15 - 21:00Charlie Forbes

Casemates Stage

10:55 - 11:25The Urban Vocal Group
11:35 - 12:05The Frosty Shadows Of Dawn
12:15 - 12:45Funk U Up
12:55 - 13:25Guilt Trippin
13:35 - 14:05Van Gosh
14:15 - 14:45Sweetchunks Band
14:55 - 15:25Southsea Alternative Choir
15:35 - 16:05Totally Blonde
16:15 - 16:45Big Red Ass
16:55 - 17:25South Coast Ghosts
17:35 - 18:05Colour Of The Jungle
18:15 - 18:45Filta
18:55 - 19:25High on Neon
19:35 - 20:05Joe Burger
20:15 - 21:00Too Much 2Tone

The People's Lounge

11:30 - 12:15Tai Chi Workshop
12:15 - 13:00Drum Nation Workshop
13:00 - 13:50Meet My Ancestors
14:00 - 14:50Groove Surgeons
15:00 - 15:50Alice Milburn
16:00 - 16:50Rich Muscat
17:00 - 18:15Creature
18:30 - 19:30Mulvey's Medicine
19:45 - 20:55Southsea Groove Collective
21:00 - 22:00Beatroot
22:00 - 23:00Tropical Disco with Sophie Darling

Kids Stage

11:00 - 11:30Jedha Juniors and Jedha Fit
12:00 - 12:30Black Hat Theatrical
12:30 - 13:00Portsmouth Pride Youth Society
13:30 - 14:00Marie Clarke School of Dance
14:00 - 14:30Fireman Sam's Ponty Pandy Welcome Show
15:00 - 15:40Pop Kids - Family Party
16:00 - 16:30Party Like a Princess
17:00 - 17:30Octonauts: Captain Barnacles & Kwazii Kitten Show