Thurs​day 10th July

1404950400

The Palm Stage

16:30 - 18:00La Cheetah Club's Ben Martin & Wardy
18:00 - 19:30Dixon Avenue Basement Jams
19:30 - 21:00Mia Dora
21:00 - 22:30Drums Of Death
22:30 - 00:00Lil Louis

Slam Tent

20:00 - 00:00Sub Club's Harri & Domenic

The Scottish Sun Big Top

18:00 - 00:00The Midnight Beast Presents 'A Dirty Weekend' featuring Oliver Heldens, Babystrange, Saint Raymond, Dapper Laughs and more

Fri​day 11th July

1405036800

Main Stage

14:30 - 15:00Charli XCX
15:30 - 16:15You Me At Six
16:45 - 17:35Haim
18:05 - 18:50Imagine Dragons
19:20 - 20:10Ellie Goulding
20:40 - 21:40Ed Sheeran
22:20 - 23:50Biffy Clyro

Radio 1 Stage

14:30 - 15:00Neon Jungle
15:30 - 16:10Foxes
16:40 - 17:30Maximo Park
18:00 - 18:50Danny Howard
19:20 - 20:20DJ Fresh
20:50 - 21:55Alesso
22:35 - 23:50Steve Angello

King Tuts Wah Wah Tent

14:45 - 15:15The Rifles
15:45 - 16:25Drenge
16:55 - 17:35Royal Blood
18:05 - 18:50The Magic Numbers
19:20 - 20:20Chvrches
20:50 - 22:05Manic Street Preachers
22:35 - 23:50Pixies

Slam Tent

14:00 - 15:30Alex Smoke
15:30 - 16:30Factory Floor
16:30 - 18:00Pretty Lights
18:00 - 19:30Clouds
19:30 - 21:00Jackmaster
21:00 - 22:30Pan-Pot
22:30 - 00:00Len Faki

T Break Stage

14:30 - 15:00Vladimir
15:30 - 16:00Lyger
16:30 - 17:10Lonely The Brave
17:40 - 18:20Dan Croll
18:50 - 19:30Mnek
20:00 - 20:40Wolf Alice
21:10 - 21:40Deathcats
22:10 - 22:40Teencanteen
23:00 - 23:30Tuff Love

The Scottish Sun Big Top

14:00 - 15:00Comedy Rap Battles
15:00 - 16:00The Lafontaines (DJ Set)

Transmissions @ BBC Introducing Stage

14:20 - 14:50Dolomite Minor
15:10 - 15:40Raleigh Ritchie
16:00 - 16:30Little Matador
16:50 - 17:20TBC
17:40 - 18:10James Bay
18:30 - 19:00Saint Raymond
19:20 - 19:50Josh Record
20:15 - 20:45Hudson Taylor
21:10 - 21:40Family Of The Year
22:05 - 22:45TBC

Sat​urday 12th July

1405123200

Main Stage

12:15 - 12:50Kiesza
13:20 - 14:10The Stranglers
14:40 - 15:25Katy B
15:55 - 16:40Twin Atlantic
17:10 - 18:10James
18:40 - 19:40Rudimental
20:15 - 21:15Pharrell Williams
21:45 - 22:55Paolo Nutini
23:35 - 00:50Calvin Harris

Radio 1 Stage

12:50 - 13:30Twenty One Pilots
14:00 - 14:40Sophie Ellis-Bextor
15:10 - 15:50Ella Eyre
16:20 - 17:05Clean Bandit
17:35 - 18:25John Newman
18:55 - 19:55The Charlatans
20:25 - 21:25The 1975
21:55 - 22:55Bombay Bicycle Club
23:35 - 00:50Elbow

King Tuts Wah Wah Tent

13:15 - 13:50Circa Waves
14:20 - 14:55Fatherson
15:20 - 16:05George Ezra
16:35 - 17:20We Are Scientists
17:50 - 18:35Nina Nesbitt
19:05 - 20:05Soul II Soul
20:35 - 21:35The Human League
22:05 - 23:05Embrace
23:35 - 00:50Ben Howard

Slam Tent

12:00 - 13:30Jaguar Skills
13:30 - 15:00Duke Dumont
15:00 - 16:30Skream
16:30 - 18:00Carl Craig
18:00 - 19:20Magda
19:20 - 20:40Guy Gerber
20:40 - 22:10Dave Clarke
22:10 - 23:30Robert Hood
23:30 - 01:00Joris Voorn

T Break Stage

12:25 - 12:55We Came From Wolves
13:20 - 13:50The Moon Kids
14:15 - 14:45All About She
15:10 - 15:40Neon Waltz
16:05 - 16:35Chloe Howl
17:00 - 17:30The Jezabels
17:55 - 18:25The Lafontaines
18:50 - 19:20Billy Lockett
19:45 - 20:15Elliphant
20:40 - 21:10The Temperance Movement
21:30 - 22:00Medicine Men
22:20 - 22:50Atom Tree
23:10 - 23:40Fat Goth
00:00 - 00:30Birdhead

The Scottish Sun Big Top

12:00 - 12:30Billy Kirkwood
12:30 - 13:00Scott Gibson
13:00 - 13:30Ray Bradshaw
13:30 - 14:00Russell Kane
15:00 - 15:30John Cooper Clarke

BBC Introducing

12:00 - 12:25Brownbear
12:45 - 13:10Beta Blocker & The Body Block
13:30 - 13:55Go Wolf
14:15 - 14:40Hannah Trigwell
15:00 - 15:25Lisbon
15:45 - 16:10Florrie
16:30 - 16:55Cynikal
17:15 - 17:40Surpise Guest
18:00 - 18:25Copper Lungs
18:45 - 19:15Charlotte OC
19:30 - 20:00The Amazing Snakeheads

Sun​day 13th July

1405209600

Main Stage

12:30 - 12:50Red Hot Chilli Pipers
13:05 - 13:50Newton Faulkner
14:20 - 15:05Kodaline
15:35 - 16:25Kaiser Chiefs
16:55 - 17:45Bastille
18:15 - 19:15Paul Weller
19:45 - 20:45Jake Bugg
21:20 - 22:50Arctic Monkeys

Radio 1 Stage

12:30 - 13:05Inspiral Carpets
13:35 - 14:15Reverend & The Makers
14:45 - 15:25Chance The Rapper
15:55 - 16:40Sam Smith
17:10 - 18:00London Grammar
18:30 - 19:20Above & Beyond
19:50 - 20:50Tinie Tempah
21:30 - 22:50Disclosure

King Tuts Wah Wah Tent

12:40 - 13:15Tijuana Bibles
13:45 - 14:20The Twilight Sad
14:50 - 15:25Wilkinson
15:55 - 16:40Metronomy
17:10 - 18:00Passenger
18:30 - 19:30Tame Impala
20:00 - 21:00Franz Ferdinand
21:35 - 22:50Example

Slam Tent

12:00 - 13:15Mark-Henning
13:15 - 14:45Levon Vincent
14:45 - 16:00George Fitzgerald
16:00 - 17:15Kerri Chandler
17:15 - 18:30Julio Bashmore
18:30 - 19:45Tale Of Us
19:45 - 21:00Slam
21:00 - 23:00Sven Vath

T Break Stage

12:50 - 13:20Kill The Waves
13:40 - 14:10Scary People
14:30 - 15:00Hunter & The Bear
15:20 - 15:50Model Aeroplanes
16:10 - 16:40Jess Glynne
17:00 - 17:30Catfish & The Bottlemen
17:50 - 18:20Darlia
18:40 - 19:10King Charles
19:30 - 20:00Vigo Thieves
20:20 - 20:50Secret Motorbikes
21:10 - 21:40Blood Relatives
22:00 - 22:30Tisoki

The Scottish Sun Big Top

12:00 - 12:30Gary Little
12:30 - 13:00Lee Nelson

BBC Introducing

12:45 - 13:10Baby Queens
13:30 - 13:55Star Writer
14:15 - 14:40Eilidh Hadden
15:00 - 15:25Nothing But Thieves
15:45 - 16:10One
16:30 - 16:55Silver Arm
17:15 - 17:40Medals
18:00 - 18:25New Desert Blues
18:45 - 19:15Call To Mind
19:30 - 19:55Slaves

Unknown Stage

12:30 - 13:00Becky Hill