Fri​day

1282867200

Main Stage

12:00 - 12:40Young Guns
13:00 - 13:45A Day To Remember
14:05 - 14:50Billy Talent
15:10 - 15:55Gogol Bordello
16:15 - 17:00NoFX
17:20 - 18:10Lostprophets
18:35 - 19:25Biffy Clyro
19:50 - 20:50Queens Of The Stone Age
21:30 - 23:30Guns N' Roses

NME/Radio 1 Stage

12:00 - 12:30Frankie & The Heartstrings
12:45 - 13:20Surfer Blood
13:35 - 14:10New Young Pony Club
14:30 - 15:10Girls
15:30 - 16:15Two Door Cinema Club
16:35 - 17:20The Big Pink
17:40 - 18:25Yeasayer
18:45 - 19:35Delphic
19:55 - 20:45Mumford & Sons
21:10 - 22:00Phoenix
22:30 - 23:30LCD Soundsystem

Lock-Up

12:00 - 12:30Blood Or Whiskey
12:45 - 13:15Crazy Arm
13:30 - 14:00The Skints
14:15 - 14:45Civet
15:00 - 15:35Static Thought
15:50 - 16:30This Is Hell
16:45 - 17:30Strike Anywhere
17:50 - 18:35Streetlight Manifesto
18:55 - 19:40Hatebreed
20:00 - 20:50Against Me!
21:10 - 22:00Sick Of It All
22:30 - 23:30Alkaline Trio

Festival Republic Stage

11:30 - 11:55Gaggle
12:10 - 12:35The Cheek
12:50 - 13:20Harlem
13:35 - 14:00Funeral Party
14:20 - 14:50Alain Johannes
15:05 - 15:35Summer Camp
15:50 - 16:25Pulled Apart By Horses
16:40 - 17:15Egyptian Hip-Hop
17:30 - 18:05Avi Buffalo
18:25 - 19:05Warpaint
19:25 - 20:05Adam Green
20:25 - 21:10Blood Red Shoes
21:30 - 22:15The Sunshine Underground
22:40 - 23:30Marina & The Diamonds

BBC Introducing Stage

12:00 - 12:20Wot Gorilla?
12:40 - 13:00Our Fold
13:20 - 13:40Amy Ghost
14:00 - 14:20The G.A.N.G
14:45 - 15:05We're Only Afraid Of NYC
16:00 - 16:20Sketches
16:55 - 17:15The Mighty Stef
17:40 - 18:00Stagecoach
18:30 - 18:50Mr.Fogg
19:15 - 19:35End Of Level Baddie
20:00 - 20:20Arcs & Trauma
20:45 - 21:15Little Fish

Alternative Stage

12:00 - 12:15Laura Dockrill
12:15 - 12:30Luke Wright
12:30 - 13:00Eddie Argos
13:15 - 13:30Mark Olver
13:30 - 14:15Emo Philips
14:15 - 14:55Steven K. Amos
15:15 - 15:35The Midnight Beast
15:35 - 16:05Tom Deacon
16:05 - 16:35Steve Gribbin
17:05 - 17:35Rinse & MC Wariko
17:40 - 18:10Afrikan Boy
18:10 - 18:40Beardyman
19:30 - 21:05Suck: The Movie
23:30 - 02:00Swap-A-Rama

Cinema

00:00 - 00:20Shorts
00:20 - 02:30Sherlock Holmes
02:30 - 04:00Shaun Of The Dead

Sat​urday

1282953600

Main Stage

12:00 - 12:30The Walkmen
12:45 - 13:20The Futureheads
13:35 - 14:15Mystery Jets
14:35 - 15:20The Gaslight Anthem
15:40 - 16:20Modest Mouse
16:45 - 17:35The Maccabees
17:50 - 18:40The Cribs
19:00 - 19:50Dizze Rascal
20:20 - 21:20The Libertines
22:00 - 23:30Arcade Fire

NME/Radio 1 Stage

12:00 - 12:30Rolo Tomassi
12:45 - 13:20Everything Everything
13:35 - 14:10Band Of Skulls
14:30 - 15:103Oh!3
15:30 - 16:15Hadouken!
16:35 - 17:20Kids In Glass Houses
17:40 - 18:25Frank Turner
18:45 - 19:35Serj Tankian
19:55 - 20:45Crystal Castles
21:10 - 22:00Enter Shikari
22:30 - 23:30Pendulum

Lock-Up

12:00 - 12:30Moral Dilema
12:45 - 13:15Random Hand
13:30 - 14:00TBA
14:15 - 14:45Off With Their Heads
15:00 - 15:30Paint It Black
15:50 - 16:30The Rats
16:45 - 17:25Trash Talk
17:50 - 18:35Zebrahead
18:55 - 19:40Cancer Bats
20:00 - 20:50The Get Up Kids
21:10 - 22:00TBA
22:30 - 23:30Bad Religion

Festival Republic Stage

12:00 - 12:25Kasiuss
12:45 - 13:15The Crookes
13:30 - 14:00Yuck
14:15 - 14:45Chief
15:00 - 15:30Freelance Whales
15:45 - 16:20I Blame Coco
16:35 - 17:10Villagers
17:25 - 18:00Chapel Club
18:15 - 18:55Darwin Deez
19:15 - 19:55Giggs
20:15 - 21:00The Black Angels
21:20 - 22:05Atari Teenage Riot
22:30 - 23:30Ash

BBC Introducing Stage

12:00 - 12:20Club Smith
12:40 - 13:00Soul Circus
13:20 - 13:40Penguin
14:00 - 14:20Rotating Leslie
14:45 - 15:05Lady Fortune
16:05 - 16:25The Invasion Of...
16:55 - 17:15My Forever
17:40 - 18:00Midi Midis
18:30 - 18:50Love Ends Disaster
19:15 - 19:35Motion Picture Soundtrack
20:00 - 20:20Shockparade
20:45 - 21:15The Law

Alternative Stage

12:00 - 13:30Instigate Debate
13:45 - 14:00Andrew O'Neill
14:00 - 14:40Kevin Bridges
14:45 - 15:30Jason Byrne
15:45 - 16:15Neil Hamburger
16:15 - 16:45JJ Whitehead
16:45 - 17:15Milton Jones
17:30 - 18:00Brian Gittins
18:00 - 18:30Matt Kirshen
18:30 - 19:00Glenn Wool
19:30 - 21:00The Doors: When You're Strange
23:30 - 02:00Smash & Grab

Cinema

00:00 - 00:30Shorts
00:30 - 02:20Green Zone
02:20 - 04:00Zombieland

Sun​day

1283040000

Main Stage

12:00 - 12:30Motion City Soundtrack
12:45 - 13:20The King Blues
13:35 - 14:15Thrice
14:35 - 15:20All Time Low
15:40 - 16:25You Me At Six
16:45 - 17:35Limp Bizkit
17:55 - 18:45Cypress Hill
19:05 - 20:05Weezer
20:30 - 21:30Paramore
22:00 - 23:30Blink-182

NME/Radio 1 Stage

12:00 - 12:30Goldheart Assembly
12:45 - 13:20The Joy Formidable
13:35 - 14:10Local Natives
14:30 - 15:10Los Campesinos!
15:30 - 16:15Wild Beasts
16:35 - 17:20The Drums
17:40 - 18:25Kele
18:45 - 19:35Band Of Horses
19:55 - 20:45Foals
21:10 - 22:00We Are Scientists
22:30 - 23:30Klaxons

Dance Arena

12:00 - 12:35Lights
12:50 - 13:30Japanese Popstars
13:50 - 14:30Health
14:55 - 15:45Holy Fuck
16:00 - 16:45Chiddy Bang
17:05 - 17:55Four Tet
18:20 - 19:10Metronomy
19:25 - 20:15Sub Focus (DJ Set)
20:25 - 21:15Magnetic Man
21:30 - 22:20Rusko (DJ Set)
22:30 - 23:30Roots Manuva

Festival Republic Stage

12:00 - 12:25Kassidy
12:45 - 13:15Goldhawks
13:30 - 14:00Foxy Shazam
14:15 - 14:45Sound Of Guns
15:00 - 15:30General Fiasco
15:45 - 16:20Fools Gold
16:35 - 17:10Free Energy
17:25 - 18:00The Like
18:15 - 18:55Tame Impala
19:15 - 19:55Minus The Bear
20:15 - 21:00One Night Only
21:20 - 22:05Caribou
22:30 - 23:30British Sea Power

BBC Introducing Stage

12:00 - 12:20Blacklisters
12:40 - 13:00Kvelertak
13:20 - 13:40Runaround Kids
14:00 - 14:20Peers
14:45 - 15:05Nerves
16:05 - 16:25Wilder
16:55 - 17:15The Brilliant Things
17:40 - 18:00Reaper Sicily
18:30 - 18:50Exit International
19:15 - 19:35Lafaro
20:00 - 20:20Redtrack
20:45 - 21:15Gallops

Alternative Stage

12:00 - 13:00Popcorn Comedy
13:15 - 13:45Adam Bloom
13:45 - 14:15Barry Castagnola
14:15 - 15:00Russell Kane
15:20 - 15:40Charlie Baker
15:45 - 16:15Robin Ince
16:15 - 16:45Angelos Epithemiou
17:00 - 17:30Inel Tomlinson
17:30 - 18:00Rufus Hound
18:00 - 18:30Tom Stade

Cinema

00:00 - 00:30Shorts
00:30 - 03:10Avatar
03:10 - 04:00Shorts