Warning: this clashfinder wasn't updated for 12 days before the festival. Search for similar clashfinders.

Sunday 30th June

1372550400

APOLLO COUNTDOWN

16:30 - 17:30COMPADRE
18:00 - 19:00REWOLMER
19:30 - 20:30BINÄRPILOT
21:00 - 22:00FELIX DE LUCA
22:30 - 23:30NONSENS

PAVILION JUNIOR

14:30 - 15:15ICE CREAM CATHEDRAL
16:00 - 16:45NAVNELØS
17:30 - 18:15BROKE
19:00 - 19:45THEN COMES SILENCE
20:30 - 21:15OVER-THROW
22:00 - 22:45KAKA

Monday 1st July

1372636800

APOLLO COUNTDOWN

16:30 - 17:30K-X-P
18:00 - 19:00ROBEAT BOYS
19:30 - 20:30TORKELSEN
21:00 - 22:00GNUCCI
22:30 - 23:30LEMÂITRE

PAVILION JUNIOR

14:30 - 15:10SCHULTZ & FOREVER
16:00 - 16:40SO-SO ECHO
17:30 - 18:10URBAN CONE
19:00 - 19:40DRÅPE
20:30 - 21:10AJUNA
22:00 - 22:40

Tuesday 2nd July

1372723200

APOLLO COUNTDOWN

16:30 - 17:30EIK
18:00 - 19:00BWOY DE BHAJAN
19:30 - 20:30CAPTAIN FUFANU
21:00 - 22:00FRIENDLY BEASTLY COYOTE
22:30 - 23:30CARLI

PAVILION JUNIOR

14:30 - 15:15TRAVELLING TRIBES
16:00 - 16:50POSTILJONEN
17:30 - 18:15MOTHER LEWINSKY
19:00 - 19:45GO GO BERLIN
20:30 - 21:15BENDIK
22:00 - 22:45SOLBRUD

Wednesday 3rd July

1372809600

APOLLO COUNTDOWN

16:30 - 17:30KADIE ELDER
18:00 - 19:00SUMMER HEART
19:30 - 20:30GHOST VENUE
21:00 - 22:00ELLIPHANT
22:30 - 23:30SEKUOIA

PAVILION JUNIOR

14:30 - 15:15KRISTINA RENÉE
16:00 - 16:50LOWER
17:30 - 18:15THE WOKEN TREES
19:00 - 19:45PÄÄ KII
20:30 - 21:15VANLIGT FOLK
22:00 - 22:45BABY IN VAIN

Thursday 4th July

1372896000

APOLLO

17:30 - 18:30ELOQ
19:30 - 20:30BAAUER
22:00 - 23:00DISCLOSURE

PAVILION

18:30 - 19:30DRENGE
20:00 - 21:00SAVAGES
22:00 - 23:00MYKKI BLANCO

COSMOPOL

17:30 - 18:30MOKOOMBA
20:30 - 21:30CHINESE MAN
23:00 - 00:00C2C

ODEON

19:00 - 20:00THE LUMINEERS
21:00 - 22:00JAKE BUGG
23:00 - 00:00CHRISTIAN HJELM

ORANGE STAGE

18:00 - 19:30VINNIE WHO
22:00 - 23:45SLIPKNOT
01:00 - 02:45INGRID feat. LYKKE LI, L PETER BJORN AND JOHN, MIIKE Y SNOW, COCO, J. ÅHLUND and GUESTS

GLORIA

17:45 - 18:45FRANK FAIRFIELD
20:00 - 21:00DAVID LINDLEY
22:00 - 23:00TREMORO TARANTURA

ARENA

18:00 - 19:15SUICIDAL TENDENCIES
20:30 - 21:45KENDRICK LAMAR
22:30 - 23:45ANIMAL COLLECTIVE

Friday 5th July

1372982400

APOLLO

15:30 - 16:30OM UNIT
17:30 - 18:30JAM CITY
19:30 - 20:30MASKINEN
21:30 - 22:30UZ
00:00 - 01:00DAEDELUS - ARCHIMEDES SHOW
02:30 - 03:30SIMIAN MOBILE DISCO

PAVILION

12:00 - 13:00SYND OG SKAM
14:00 - 15:00HIGHASAKITE
16:00 - 17:00DAKHABRAKHA
18:00 - 19:00METZ
20:00 - 21:00SUUNS
22:00 - 23:00SÖNDÖRGÖ
00:00 - 01:00KING TUFF
02:00 - 03:00THE BLUE ANGEL LOUNGE

COSMOPOL

12:00 - 13:00THE SOUL REBELS
14:00 - 15:00KOTTARASHKY & THE RAIN DOGS
16:00 - 17:00FELIPE CORDEIRO
18:00 - 19:00KILLER MIKE
20:00 - 21:00EL-P
21:45 - 22:45LINKOBAN
00:00 - 01:00TEGO CALDERÓN
02:00 - 03:00THROES + THE SHINE

ODEON

13:00 - 14:00HENRY ROLLINS - SPOKEN WORD
15:00 - 16:00BOMBINO
17:00 - 18:00JONATHAN WILSON
19:05 - 20:00ROKIA TRAORÉ
21:00 - 22:00DEVIN TOWNSEND PROJECT
23:00 - 00:00KIRSTINE STUBBE TEGLBJÆRG
01:30 - 02:30BIXIGA 70

ORANGE STAGE

17:00 - 18:30TURBONEGRO
19:30 - 21:00BOBBY WOMACK
22:30 - 00:00RIHANNA
01:00 - 02:30VOLBEAT

GLORIA

12:00 - 13:00GEOMUNGO FACTORY
14:00 - 15:00ANDY STOTT
16:00 - 17:00SOHN
19:00 - 20:00TALBOT
21:30 - 22:30KRAR COLLECTIVE
00:00 - 01:00DAWANGGANG
02:00 - 03:00AGE COIN

ARENA

13:30 - 14:45MARIE KEY
15:30 - 17:00DEAD CAN DANCE
18:30 - 19:45OF MONSTERS AND MEN
20:30 - 22:00DEN SORTE SKOLE
23:00 - 00:30KREATOR
01:30 - 03:00CRYSTAL CASTLES

Saturday 6th July

1373068800

APOLLO

15:30 - 16:30KENTON SLASH DEMON
17:30 - 18:30TOMAS BARFOD - LIVE
20:00 - 01:00NUMBERS feat. JACKMASTER, SPENCER, REDINHO, SOPHIE, RUSTIE, ONEMAN, DEADBOY

PAVILION

13:00 - 14:00HENRY ROLLINS - SPOKEN WORD
15:00 - 16:00PARQUET COURTS
17:00 - 18:00ÁSGEIR TRAUSTI
19:00 - 20:00ANAAL NATHRAKH
21:00 - 22:00UNKNOWN MORTAL ORCHESTRA
23:00 - 00:00PISSED JEANS
01:30 - 02:30GOAT

COSMOPOL

12:00 - 13:00EKKOZONE performs MUSIC FOR 18 MUSICIANS
14:00 - 15:00TRULS
16:00 - 20:45ACTION BRONSON, FLATBUSH ZOMBIES, JOEY BADA$$ and DANNY BROWN
22:00 - 23:00BADUME’S BAND & SELAMNESH ZEMENE
00:00 - 01:00ONDATRÓPICA
02:15 - 03:15ANGEL HAZE

ODEON

13:00 - 14:00HOBA HOBA SPIRIT
15:00 - 16:00MATTHEW E. WHITE
17:00 - 18:00GOATWHORE
19:00 - 19:55INDIANS
21:30 - 22:30QUADRON
00:00 - 01:00CHELSEA LIGHT MOVING
03:00 - 04:00UNCLE ACID & THE DEADBEATS

ORANGE STAGE

17:00 - 18:30KRIS KRISTOFFERSON
19:30 - 21:00THE NATIONAL
22:30 - 01:00METALLICA
02:00 - 03:30CHASE & STATUS

GLORIA

13:00 - 14:00MARTIN RYUM
15:00 - 16:00Thurston Moore Artist Talk
17:00 - 18:00VATICAN SHADOW
19:00 - 20:00NILS BECH
21:30 - 22:30MEHER & SHER ALI
00:00 - 01:00DEAD RAT ORCHESTRA
02:30 - 03:30TYRANNY

ARENA

14:00 - 15:15HATEBREED
16:00 - 17:30EFTERKLANG
18:00 - 19:00ICEAGE
20:30 - 22:00KVELERTAK
00:00 - 01:30SIGUR RÓS
02:30 - 04:00WHEN SAINTS GO MACHINE

Sunday 7th July

1373155200

APOLLO

14:30 - 15:30FLUME
16:00 - 17:00DEAD FADER
18:00 - 19:00LAUREL HALO
20:00 - 21:00HOLY OTHER

PAVILION

13:00 - 14:00WINTERGATAN
15:00 - 16:00FIDLAR
17:00 - 18:00NAZORANAI
19:00 - 20:00PINKUNOIZU
21:00 - 22:00THE BOTS

COSMOPOL

12:00 - 13:00CHORDS
14:00 - 15:00THE HELIOCENTRICS
16:00 - 17:00AZEALIA BANKS
18:00 - 19:00KID KOALA
20:00 - 21:00MARCOS VALLE feat. LUCAS SANTTANA

ODEON

12:30 - 13:30ENSIFERUM
14:30 - 15:30THE SWORD
16:30 - 17:30JOHN GRANT
18:30 - 19:25BLOOD COMMAND
20:30 - 21:30CALEXICO

ORANGE STAGE

14:30 - 16:00JAMES BLAKE
16:35 - 18:05BLACK REBEL MOTORCYCLE CLUB
19:00 - 21:00QUEENS OF THE STONE AGE
22:00 - 00:00KRAFTWERK

GLORIA

12:00 - 13:00HENRY ROLLINS - SPOKEN WORD
14:00 - 15:00NUBANOUR
15:30 - 16:30MY BUBBA
18:00 - 19:00MERIDIAN BROTHERS
20:30 - 21:30WOODLANDS

ARENA

14:00 - 15:20KARPE DIEM
16:00 - 17:30AIRBOURNE
18:30 - 20:00ORGI-E / KLAMFYR feat. F1RSTEHOLDET & OPA OPA ORKESTAR
20:30 - 22:00MIGUEL
00:00 - 03:00DUBIOZA KOLEKTIV, VOODOO GLOW SKULLS