Working...

17/09/2014

Angie's Nightclub

21:50 - 22:45James Hersey
23:20 - 00:00Manou

Astra Bühne

17:00 - 17:20Boreal Sons
19:00 - 19:20Manou

Hasenschaukel

19:30 - 20:00Mrs. Glass
20:05 - 20:35Carson Mchone
20:40 - 21:10Jesse Moore
21:15 - 21:45Aisha Burns
21:50 - 22:20Chris Brecht
22:30 - 23:00Dana Falconberry

Imperial Theater

20:30 - 21:10Jesper Munk
21:50 - 22:30Oracles
23:10 - 23:50Talking To Turtles

Jazz Café

20:00 - 20:40Oh Bright Sparks
21:10 - 21:40I Have A Tribe
22:20 - 23:20Guts

Mojo Club

20:50 - 21:30Still Parade
22:10 - 22:50Malky
23:30 - 00:10Claire

Molotow

20:10 - 21:00Cousins
21:30 - 22:20Exclusive
23:00 - 23:40The Wytches

Moondoo

20:00 - 20:50Pablo Nouvelle
21:30 - 22:10Oscar & The Wolf
22:45 - 23:30Young Fathers

N-Joy Reeperbus

15:15 - 16:00Kapelle Herrenweide
16:45 - 17:30Luca Vasta
17:30 - 18:15Jesper Munk
18:15 - 19:00Skinny Lister
20:00 - 20:40Talking To Turtles
21:00 - 21:30Carnival Youth

Prinzenbar

18:00 - 19:00NDR Blue Backstage
20:10 - 20:50Xul Zolar
21:20 - 22:00Luca Vasta
22:30 - 23:10COMA
23:40 - 00:20KID SIMIUS LIVE

Rock Café St.Pauli

21:15 - 22:00Trouble Orchestra
22:40 - 23:35U3000

Spielbude

19:30 - 20:20Shoshin
20:50 - 21:40Kapelle Herrenweide
22:15 - 23:00Skinny Lister

18/09/2014

Angie's Nightclub

20:00 - 20:30Andreas Moe
21:10 - 22:00Pale Grey
22:30 - 23:10Only Real
23:50 - 00:50Ezra Furman & The Boyfriends

Astra Bühne

17:00 - 17:20Malky
19:00 - 19:20Die Nerven

Clubheim St. Pauli

20:30 - 21:10The Ramona Flowers
21:55 - 22:40Phoria
23:20 - 00:10Oum Shatt

Docks

20:00 - 21:05Tina Dico
21:45 - 23:00Maxim
23:40 - 00:50The Subways

Grüner Jäger

20:30 - 21:20Oracles
22:00 - 22:50The Animen
23:25 - 00:00Xul Zolar

Hasenschaukel

20:30 - 21:00JORDAN KLASSEN
21:30 - 22:00NovemberDecember
22:30 - 23:00The Dead South

Imperial Theater

21:00 - 21:40Lay Low
22:15 - 23:05Float Fall
23:45 - 00:30Ibeyi

Jazz Café

19:45 - 20:25ADNA
20:40 - 21:25KAMP!
22:00 - 22:50Rodrigo Amarante
23:30 - 00:30Mine

Mojo Club

20:15 - 21:00Ensemble Resonanz spielt Bryce Dessner
21:40 - 22:45Hauschka
23:30 - 00:30Ben Frost

Molotow

20:00 - 20:25Gengahr
21:00 - 21:40Childhood
22:10 - 23:00EAST INDIA YOUTH
23:30 - 00:30Die Nerven

Knust

20:00 - 20:50Team Me
21:30 - 22:30Jens Friebe
23:10 - 00:10Angel Olsen

Moondoo

20:10 - 20:50Ballet School
21:30 - 22:00Jack Garratt
22:40 - 23:35The Majority Says

N-Joy Reeperbus

12:00 - 12:30JF Robitaille
16:00 - 16:45Mine
16:45 - 17:30Team Me
18:00 - 19:00The Majority Says
19:30 - 20:10Carnival Youth
21:20 - 22:00Malky
22:00 - 22:45Taymir
00:00 - 00:45Adi Ulmansky

Neidklub

12:00 - 12:30JF Robitaille
13:00 - 13:30Klô Pelgag
14:00 - 14:30Eh440
15:00 - 15:30The Jessica Stuart Few
16:00 - 16:30The Red Horse Revelation
17:00 - 17:30JORDAN KLASSEN
18:00 - 18:30Boreal Sons
20:00 - 20:30Chic Gamine
21:00 - 21:30Owls By Nature
22:00 - 22:30Mahogany Frog
23:00 - 23:30Dearly Beloved

Prinzenbar

18:00 - 19:00NDR Blue Backstage
19:50 - 20:30COMA
21:00 - 21:45Still Parade
22:25 - 23:25Akua Naru
00:00 - 00:45Adi Ulmansky

Nochtspeicher

23:00 - 23:35Leoniden
00:10 - 01:00Saint Raymond

Rock Café St.Pauli

20:40 - 21:40John Coffey
22:20 - 23:00Carnival Kids
23:40 - 00:30Skip The Use

Pooca Bar

19:30 - 20:10Carnival Youth
20:30 - 21:10Audience Killers
21:30 - 22:10Triana Park
22:30 - 23:10The Sound Poets

Schmidts Tivoli

20:00 - 21:00Olöf Arnalds
21:40 - 22:30Eliot Sumner
23:15 - 00:00Rae Morris

Spielbude

12:00 - 12:30BOKKA
12:50 - 13:20Anthony Chorale
13:40 - 14:10Olivia Anna Livki
14:30 - 15:00KAMP!
16:15 - 16:45The Fabulous Beard
17:00 - 17:30Black Eyed Dog
17:45 - 18:15Big Charlie
20:00 - 20:45Tim Akkerman
21:00 - 21:45The Deaf
22:00 - 22:45Taymir

Schmidt Theater

17:00 - 18:00Ray's Reeperbahn Revue

Terrace Hill

20:20 - 21:05Walking On Cars
21:50 - 22:35Jaakko Eino Kalevi
23:25 - 00:30Public Service Broadcasting

Turmzimmer

20:30 - 21:10Arbol
21:30 - 22:10SUZ
22:30 - 23:10Douglas Firs
23:30 - 00:15Bled White

Uebel&Gefährlich

21:40 - 22:50Gramatik
23:20 - 00:50Boys Noize
00:50 - 01:50SCNTST
01:50 - 03:20Djedjotronic

19/09/2014

Angie's Nightclub

21:50 - 22:30Gossling
23:10 - 23:50Heinrich
00:30 - 02:00Hollie Cook

Astra Bühne

15:00 - 15:20Golden Kanine
17:00 - 17:20Jesper Munk
18:00 - 18:20Parasite Single

Cowboy & Indianer

14:15 - 14:45Pablo Nouvelle
15:30 - 16:00Kadebostany
16:45 - 17:15Klaus Johann Grobe
19:00 - 19:40Isaiah
20:00 - 20:40UBK
21:00 - 21:40Lola Marsh
22:00 - 22:40Buttering Trio
23:00 - 23:40Tamar Antler
00:00 - 00:40Adi Ulmansky

Docks

20:15 - 21:00The Wild Feathers
21:30 - 22:20Kill It Kid
23:00 - 23:40Beatsteaks
00:15 - 01:45Robin Schulz

Gosch at Café Keese

11:30 - 12:00Wolf In Loveland
12:30 - 13:00John Coffey
13:30 - 14:00Traumahelikopter
14:30 - 15:00Taymir
15:30 - 16:00Monomyth
16:30 - 17:00Navarone
17:30 - 18:00Shaking Godspeed

Große Freiheit 36

20:00 - 20:40Talisco
21:15 - 21:55Ella Eyre
22:30 - 23:10Triggerfinger
23:45 - 00:30Hozier
00:50 - 01:25257ers

Gruenspan

19:30 - 20:15Alcoholic Faith Mission
20:55 - 22:00Cats On Trees
22:35 - 23:40Bilderbuch
00:20 - 01:30Heisskalt

Grüner Jäger

20:40 - 21:20Traumahelikopter
21:55 - 22:40The John Steel Singers
23:20 - 00:00TÜSN

Hasenschaukel

19:10 - 19:45Feral & Stray
20:00 - 20:40Bring The Mourning On
21:10 - 21:55Vin Blanc / White Wine
22:00 - 22:20Wolf In Loveland
22:20 - 23:00Canja Rave

Imperial Theater

20:00 - 20:45Wooden Arms
21:25 - 22:10Manu Delago Handmade
22:50 - 23:40Klaus Johann Grobe
00:20 - 01:20Depedro

Hanseplatte

21:00 - 21:30Der Dichte Fürst
22:00 - 22:45Paula & Karol

Jazz Café

20:00 - 20:30Pari San
21:00 - 21:30Greylag
22:00 - 22:40Jackson Dyer
23:20 - 00:20Joe BeL

Mojo Club

20:20 - 21:20Kadebostany
22:05 - 22:50Sway Clarke II
23:30 - 00:30Malky

Indra

20:00 - 20:50Flood Of Red
21:30 - 22:20Golden Kanine
22:50 - 23:35Mantar
00:10 - 01:10LOVE A

Molotow

12:15 - 12:40Jackson Dyer
12:55 - 13:20Jesse Davidson
13:35 - 14:00The Ray Mann Three
14:15 - 14:40The Ray Kim ChurchillThree
14:55 - 15:20ME
15:35 - 16:00Gossling
16:15 - 16:40The John Steel Singers
16:55 - 17:20RÜFÜS
17:35 - 18:00RODEO
18:00 - 19:00Türsteherlesung
20:15 - 21:00The Bohicas
21:30 - 22:15Superfood
22:55 - 23:40Hudson Taylor
00:10 - 00:40ME

Knust

20:30 - 21:30Luca Vista
22:10 - 23:20Cold Specks
00:00 - 01:00Jenny Wilson

Kaiserkeller

20:30 - 21:10Natas Loves You
21:30 - 22:10Charlotte
22:30 - 23:10Mutiny On The Bounty
23:40 - 00:30Matula

Moondoo

20:35 - 21:20Little Simz
21:55 - 22:40Sylvan Esso
23:20 - 00:15The Acid

N-Joy Reeperbus

15:15 - 16:00Buttering Trio
16:45 - 17:30Natas Loves You
17:30 - 18:00Jennie Abrahamson
18:00 - 18:35Wolf In Loveland
18:50 - 19:15riggerfinger
20:10 - 20:40The Dead South

Neidklub

12:00 - 12:30Gianna Lauren
13:00 - 13:30Mo Kenney
14:00 - 14:30In-Flight Safety
15:00 - 15:30The Dead South
17:00 - 17:30Rococode
19:00 - 19:30Ann Vriend
20:00 - 20:30Sidney York
21:00 - 21:30We Are The City
22:00 - 22:30Hollerado
23:00 - 23:30Groenland

Prinzenbar

18:00 - 19:00NDR Blue Backstage
20:00 - 20:40Nimmo And The Gauntletts
21:20 - 21:55RÜFÜS
22:30 - 23:10Years & Years
23:50 - 01:00Samaris
01:20 - 04:00ROOSEVELT + COMA

Nochtspeicher

22:00 - 23:00Jennie Abrahamson
23:30 - 00:15Olson
01:00 - 02:15Watsky

Rock Café St.Pauli

20:00 - 20:45FJØRT
21:15 - 22:00Mallory Knox
22:40 - 23:40The Mispers
00:10 - 01:10July Talk

Pooca Bar

20:00 - 20:40The Weatherman
21:10 - 21:50Frankie Chavez
22:20 - 23:00The Shanks

Spielbude

13:20 - 13:50Lay Low
14:10 - 14:40Berndsen
15:00 - 15:30Samaris
16:00 - 16:30Bodybeat
16:50 - 17:20OKAY MONDAY
17:40 - 18:10Lena Deluxe
20:00 - 20:45Jara
21:00 - 21:45Tears & Marble
22:00 - 22:45Playground Zer0

Schmidt Theater

17:00 - 18:00Ray's Reeperbahn Revue

Schulmuseum

20:30 - 21:10Adna
21:50 - 22:30Charlie Cunningham
23:10 - 23:50Lay Low

Terrace Hill

21:10 - 21:50Berndsen
22:30 - 23:15Truls
23:50 - 00:30Razz

Turmzimmer

19:30 - 19:50Leo Stannard
20:00 - 20:30Common Tongues
20:50 - 21:20ONEFOURSIX
21:40 - 22:10The King’s Parade
22:30 - 23:00Ryan Keen

St. Pauli Kirche

19:30 - 20:30The Slow Show
21:10 - 21:50MELANIE DE BIASIO
22:20 - 23:00Rhodes
23:40 - 00:40All The Luck In The World

Uebel&Gefährlich

20:00 - 20:30Balbina
21:00 - 22:00Esben And The Witch
22:40 - 23:40We Have Band
00:20 - 01:30Blood Red Shoes

20/09/2014

Angie's Nightclub

21:00 - 21:45Mo Kenney
21:50 - 22:35Daniel James
23:10 - 23:50Russian Red

Astra Bühne

15:00 - 15:20Yalta Club
17:00 - 17:20Schafe & Wölfe
18:00 - 18:20AnnenMayKantereit

Clubheim St. Pauli

20:15 - 21:00NEØV
21:40 - 22:40Schmutzki
23:20 - 00:30Liam Finn

Docks

19:30 - 20:10Mausi
20:40 - 21:30Lilly Wood & The Prick
22:10 - 23:15Judith Holofernes
23:55 - 01:00Die Hoechste Eisenbahn

Frau Hedi (MS Claudia)

20:30 - 21:10Astairre
21:30 - 22:10Berndsen
22:30 - 23:10Schafe & Wölfe

Große Freiheit 36

19:30 - 20:20INTERGALACTIC LOVERS
21:00 - 22:00The Dø
22:40 - 23:50ASA
00:30 - 01:45Madsen

Gruenspan

19:30 - 20:15Jesper Munk
20:50 - 21:40Rhonda
22:15 - 23:15Kadavar
23:50 - 01:00Truckfighters

Grüner Jäger

20:15 - 21:10Natas Loves You
21:40 - 22:40Bored Nothing
23:20 - 00:00Wild Smiles

Hasenschaukel

19:50 - 20:30Buriers
20:50 - 21:30Svavar Knútur

Imperial Theater

20:30 - 22:00Slowly Rolling Camera
22:45 - 23:30Sea Change
00:10 - 01:00Hanna Leess

Hanseplatte

21:00 - 21:45Aron Pfeil
22:15 - 23:15U3000

Jazz Café

19:45 - 20:30Høgni Reistrup
21:10 - 22:00David Douglas
22:45 - 23:30Nick Hakim
00:10 - 01:00Alice Phoebe Lou

Mojo Club

20:00 - 20:40Isaac Delusion
21:10 - 21:50Kovacs
22:20 - 23:00Francesco Yates
23:40 - 00:30Kwabs

Indra

20:00 - 20:40The White Album
21:10 - 22:00Blaue Blume
22:30 - 23:20Mont Oliver
23:50 - 00:50Mads Langer

Molotow

20:00 - 20:40White
21:10 - 21:55Many Things
22:30 - 23:15The Voyeurs
23:50 - 00:30Catfish and the Bottlemen

Knust

20:10 - 20:40Anna F.
21:20 - 22:05Sinkane
22:45 - 23:30Fat White Family
00:10 - 01:25Einar Stray Orchestra

Kaiserkeller

20:00 - 20:40I Am Giant
21:20 - 22:10Dark Horses
22:50 - 23:30Lonely the Brave
00:10 - 01:00DŸSE

Moondoo

19:45 - 20:20Credibil
20:40 - 21:403Plusss & Sorgenkind
22:10 - 23:10Antilopen Gang
23:35 - 00:15Karate Andi

N-Joy Reeperbus

14:00 - 14:30NEØV
15:15 - 15:45TOM THALER & BASIL
16:30 - 17:003Plusss & Sorgenkind
17:30 - 18:15Rhonda
20:45 - 21:15Einar Stray Orchestra
21:15 - 22:00Catfish and the Bottlemen

Prinzenbar

18:00 - 19:00NDR Blue Backstage
20:50 - 21:20Suvi
22:00 - 22:40Indiana
23:20 - 00:00Naomi Pilgrim
00:40 - 01:35Sekuoia
02:00 - 04:00Klaus Fiehe

Nochtspeicher

21:00 - 23:00Phoebe Kiddo
23:00 - 00:15Tiger & Woods
00:15 - 04:00Prins Thomas
04:00 - 06:00Doc Daneeka

Rock Café St.Pauli

20:00 - 21:00Navarone
21:35 - 22:15God Damn
22:50 - 23:40DeWolff
00:20 - 01:20The Durango Riot

Pooca Bar

20:30 - 21:15Shaking Godspeed
23:00 - 23:45Gingerpig

Spielbude

16:30 - 16:55Alice Phoebe Lou
17:10 - 17:35Trenton & Free Radical
18:00 - 19:00Reason
19:45 - 21:00The Pepper Pots
21:40 - 23:00Yalta Club

Schmidt Theater

17:00 - 18:00Ray's Reeperbahn Revue

Schulmuseum

20:30 - 21:15Max Jury
22:00 - 22:40Hannah Lou Clark
23:25 - 00:05Jake Isaac

Terrace Hill

20:20 - 20:50Spring King
21:20 - 22:00Blaenavon
22:30 - 23:10Famy
23:50 - 01:00Dry The River

Turmzimmer

21:10 - 21:50Klubs
22:30 - 23:20Parasite Single
00:00 - 00:45TOM THALER & BASIL

St. Pauli Kirche

21:00 - 21:40Charlie Cunningham
22:10 - 22:50Eaves
23:30 - 00:30Lambert

Uebel&Gefährlich

20:15 - 21:00INVSN
21:40 - 22:40Captain Capa
23:20 - 00:20AnnenMayKantereit
01:00 - 02:00KID SIMIUS LIVE