Thurs​day 21st August

1408579200

Dance To The Radio Stage

19:00 - 19:25Post War Glamour Girls
19:40 - 20:05Fryars
20:20 - 20:50Honeyblood
21:15 - 21:45Superfood
22:15 - 23:00TOY

Alternative Stage

19:00 - 19:15Tom Price (stage MC)
19:15 - 20:00The Midnight Beast
20:10 - 21:10Adam Buxton
21:20 - 22:20People Just Do Nothing
22:20 - 02:00Rebel Bingo

Relentless Stage

20:00 - 22:00DJ Hutch
22:00 - 00:00Tieks
00:00 - 01:30LOUISAHHH!!!
01:30 - 03:00Brodinski

Fri​day 22nd August

1408665600

Main Stage

12:00 - 12:40The Story So Far
12:55 - 13:40Tonight Alive
13:55 - 14:40Young Guns
14:55 - 15:40Papa Roach
16:00 - 16:45Sleeping With Sirens
17:00 - 17:40A Day To Remember
18:00 - 18:55You Me At Six
19:30 - 20:40Macklemore & Ryan Lewis
21:25 - 23:00Blink 182

NME/Radio 1 Stage

12:00 - 12:30The Wytches
12:45 - 13:15Twin Shadow
13:30 - 14:05The Neighbourhood
14:25 - 15:00Jungle
15:25 - 16:00Clean Bandit
16:20 - 17:00Maverick Sabre
17:15 - 17:45Schoolboy Q
18:05 - 18:40The Kooks
19:00 - 19:40The Horrors
20:10 - 21:10The 1975
21:40 - 23:00Disclosure

Dance Stage

12:30 - 13:05Billon
13:20 - 13:50Lxury
14:05 - 14:35Zinc
14:45 - 15:10Snakehips
15:40 - 16:15Breach
16:30 - 17:05Ben Pearce
17:25 - 18:05Bondax
18:25 - 19:05Boys Noize
19:30 - 20:15Klaxons
20:45 - 21:30Flume

Lock Up Stage

12:00 - 12:25Vales
12:40 - 13:05Blacklist Royals
13:20 - 13:50Emily's Army
14:05 - 14:30Pup
14:45 - 15:15Masked Intruder
15:30 - 16:00Baby Godzilla
16:15 - 16:45Neck Deep
17:00 - 17:30The Flatliners
17:45 - 18:15A Wilhelm Scream
18:30 - 19:05The Wonder Years
19:25 - 19:55Every Time I Die
20:10 - 20:50Letlive.
21:05 - 21:45Möngöl Hörde
22:10 - 23:00Gogol Bordello

Festival Republic Stage

12:00 - 12:20Carnabells
12:35 - 12:55Baby Strange
13:10 - 13:30Flyte
13:45 - 14:10The Royal Concept
14:25 - 14:50Saint Raymond
15:05 - 15:30Lucius
15:45 - 16:15The Bohicas
16:30 - 17:00Dolomite Minor
17:15 - 17:45Drowners
18:00 - 18:30Sivu
18:50 - 19:20The Pains of Being Pure at Heart
19:40 - 20:10The Sunshine Underground
20:30 - 21:10Mayday Parade
21:25 - 22:25Augustines

BBC 1Xtra Stage

12:10 - 12:35Tinashe
12:55 - 13:40My Nu Leng
13:55 - 14:25Bad Rabbits
14:50 - 15:20Raleigh Ritchie
15:35 - 16:05Sasha Keable
16:20 - 16:50Hawk House
17:10 - 17:35Elli Ingram
17:50 - 18:25Kwabs
18:45 - 19:20Vic Mensa
19:40 - 20:20Danny Brown
20:40 - 21:40Joey Bada$$

Alternative Stage

12:00 - 12:10Matt Richardson (stage MC)
12:10 - 12:55Rubberbandits
13:00 - 13:35Joel Dommett
13:35 - 14:20Daniel Sloss
14:25 - 14:55Matt Rees
14:55 - 15:40Mark Watson
15:55 - 16:40Nick Helm & The Helmettes
16:55 - 17:30Simon Amstell
22:45 - 02:30PROPAGANDA with special guest DJ's Frank Turner & DJ Dan

BBC Introducing Stage

12:00 - 12:25Vendettas
12:45 - 13:10Allusondrugs
13:30 - 13:55The Hijacked
14:20 - 14:45Billie Marten
15:05 - 15:30Esco Williams
15:50 - 16:15MOTHER
16:35 - 17:00Man Made
17:20 - 17:45Jack Garratt
18:10 - 18:35Heavy Petting Zoo
19:00 - 19:30Adam French
19:45 - 20:10Crystal Seagulls
20:30 - 20:55Prides

Relentless Stage

20:00 - 22:00DJ Hutch
22:00 - 00:00DEFT
00:00 - 01:30KIWI
01:30 - 03:00Klaxons DJ Set

Sat​urday 23rd August

1408752000

Main Stage

12:00 - 12:35Hacktivist
12:50 - 13:25Crossfaith
13:45 - 14:20Blood Red Shoes
14:40 - 15:25Deaf Havana
15:50 - 16:30Jimmy Eat World
16:55 - 17:35Enter Shikari
18:10 - 19:10Vampire Weekend
19:45 - 21:00Queens of the Stone Age
21:45 - 23:00Paramore

NME/Radio 1 Stage

12:00 - 12:35Gerard Way
12:50 - 13:20Red Fang
13:35 - 14:05La Dispute
14:25 - 15:00Drenge
15:15 - 15:50Mallory Knox
16:10 - 16:50Twin Atlantic
17:10 - 17:50Temples
18:10 - 18:55Warpaint
19:25 - 20:10SBTRKT
20:40 - 21:30Metronomy
22:00 - 23:00Courteeners

Dance Stage

12:00 - 12:30Nightbox
12:45 - 13:15We Were Evergreen
13:30 - 14:00Panama
14:15 - 14:45Rüfüs
15:00 - 15:30Indiana
15:45 - 16:20Secondcity
16:25 - 17:00Sigma
17:15 - 17:45AlunaGeorge
18:05 - 18:40Duke Dumont
19:00 - 19:40Wilkinson
19:55 - 20:35Gorgon City
20:50 - 21:40Annie Mac
22:00 - 23:00Netsky

Lock Up Stage

12:00 - 12:25Muncie Girls
12:40 - 13:05Misty Miller
13:20 - 13:50Dave Hause
14:05 - 14:35Slaves
14:50 - 15:20The Front Bottoms
15:35 - 16:05Eagulls
16:20 - 16:50Touché Amoré
17:05 - 17:35The Skints
17:55 - 18:35Brody Dalle
19:05 - 19:45Jimmy Eat World

Festival Republic Stage

12:00 - 12:20The Minutes
12:35 - 12:55LTNT
13:10 - 13:30Southern
13:45 - 14:10Hudson Taylor
14:25 - 14:50The Districts
15:05 - 15:30Darlia
15:45 - 16:10Fat White Family
16:25 - 16:55Sweethead
17:15 - 17:45The Orwells
18:05 - 18:35Catfish & The Bottlemen
18:50 - 19:20King Charles
19:40 - 20:10Childhood
20:30 - 21:00Bipolar Sunshine
21:20 - 22:00Palma Violets

BBC 1Xtra Stage

13:30 - 14:00Star.One
14:15 - 14:45Mirror Signal
15:05 - 16:05Dirty Dike & Edward Scissortongue
16:20 - 16:50Sinead Harnett
17:05 - 17:40Lizzo
18:00 - 18:40P Money
19:00 - 19:40Mistajam
20:00 - 20:45David Rodigan MBE
21:00 - 21:45I Am Legion
22:00 - 23:00Giggs

Alternative Stage

12:00 - 12:15Jarlath Regan (stage MC)
12:15 - 13:00Tiff Stevenson
13:00 - 13:45Glenn Wool
13:50 - 14:35Carl Donnelly
14:35 - 15:05Phil Nichol
15:05 - 15:45Chris Ramsey
16:00 - 16:45Kate Tempest
17:00 - 17:45Bill Bailey
21:00 - 02:30Transgressive present Transgressive Soundsystem DJs GENGAHR, the 2 BEARS, BLONDE, Bless DJ's

BBC Introducing Stage

12:00 - 12:25Crybabycry
12:40 - 13:05GirlsOnDrugs
13:20 - 13:45Tom Prior
14:00 - 14:25Shambles In A Husk
14:40 - 15:05Natasha North
15:20 - 15:45Dancing Years
16:10 - 16:35Judge And The Jury
16:50 - 17:15John J. Presley
17:30 - 17:55Rebecca Clements
18:10 - 18:35Lyves
18:55 - 19:20Broken Hands
19:45 - 20:10The Bulletproof Bomb
20:30 - 20:55Moko

Relentless Stage

20:00 - 22:00DJ Hutch
22:00 - 00:00Here to Be Heard
00:00 - 01:30Kove
01:30 - 03:00Zane Lowe

Sun​day 24th August

1408838400

Main Stage

12:00 - 12:40Gnarwolves
12:55 - 13:40Pulled Apart By Horses
13:55 - 14:35Dry The River
14:55 - 15:40Peace
16:00 - 16:45The Hives
17:05 - 17:50Foster The People
18:10 - 19:05Imagine Dragons
19:35 - 20:35Jake Bugg
21:20 - 23:00Arctic Monkeys

NME/Radio 1 Stage

12:00 - 12:25DZ Deathrays
12:40 - 13:10Lonely The Brave
13:25 - 13:55Marmozets
14:15 - 14:50Royal Blood
15:05 - 15:40Lower Than Atlantis
16:00 - 16:35Cage The Elephant
17:00 - 17:35Don Broco
18:00 - 18:35Die Antwoord
19:00 - 19:40Chvrches
20:10 - 21:10Bombay Bicycle Club
21:40 - 22:55Nero

Dance Stage

12:00 - 12:30Tea Street Band
12:45 - 13:15Milky Chance
13:30 - 14:00
14:15 - 14:45Kove
14:45 - 15:15Jacob Plant
15:15 - 15:50Adventure Club
15:50 - 16:25Borgore
16:50 - 17:35The Glitch Mob
17:55 - 19:10Gesaffelstein
19:25 - 20:25Andy C
20:45 - 21:30Pendulum (DJ set)

The Pit (Rock Stage)

12:00 - 12:25Beasts
12:40 - 13:05Lyger
13:20 - 13:50The Hell
14:05 - 14:30Empress AD
14:45 - 15:15Lesser Key
15:30 - 16:00Brutality Will Prevail
16:15 - 16:45Basement
17:00 - 17:30WOVENWAR
17:45 - 18:15Marmozets
18:30 - 19:05We Came As Romans
19:25 - 19:55While She Sleeps
20:10 - 20:50Issues
21:05 - 21:45Architects
22:10 - 23:00Of Mice And Men

Festival Republic Stage

12:00 - 12:20Leaders of Men
12:35 - 12:55X Ambassadors
13:10 - 13:30Little Matador
13:45 - 14:10Nico Vega
14:25 - 14:50American Authors
15:05 - 15:25Marika Hackman
15:40 - 16:10Bear Hands
16:25 - 16:55Wolf Alice
17:10 - 17:35Hozier
17:50 - 18:25Circa Waves
18:40 - 19:10The Amazing Snakeheads
19:30 - 20:00We Are Scientists
20:20 - 21:05Band of Skulls

BBC 1Xtra Stage

14:00 - 14:30Adian Coker
14:45 - 15:15Newham Generals
15:30 - 16:05Little Simz
17:10 - 17:45Etta Bond
18:05 - 18:50Meridian Dan
19:20 - 20:10Krept & Konan
20:40 - 21:20Pusha T

Alternative Stage

12:00 - 12:10Tom Deacon (stage MC)
12:10 - 12:55Terry Alderton
12:55 - 13:35Sara Pascoe
13:35 - 14:05Felicity Ward
14:05 - 14:45Milton Jones
14:50 - 15:15Jack and Dean
15:15 - 16:00Katherine Ryan
16:15 - 17:00Reeps One
17:00 - 18:00Beardyman
21:30 - 02:30Transgressive present KELIS, FAMY, STARSLINGER, Bless DJ's,Transgressive Soundsystem DJs

BBC Introducing Stage

12:00 - 12:25Forevercult
12:40 - 13:05Tabloids
13:20 - 13:45Love Zombies
14:00 - 14:25Bloody Knees
14:45 - 15:10Sunset Sons
15:30 - 15:55All We Are
16:10 - 16:35Lippi
16:55 - 17:20Juniors
17:40 - 18:05Oh Volcano
18:25 - 18:50Hello Operator
19:10 - 19:35Happyness
19:55 - 20:20Rae Morris

Relentless Stage

20:00 - 22:00DJ Hutch
22:00 - 00:00Eli and Fur
00:00 - 01:30Roska
01:30 - 03:00DJ Fresh