Thurs​day 12th July

1531353600

The Alcove

11:00 - 12:00Sunny Ozell
1:00 - 2:00Thabo

SOLAS

6:00 - 6:45Skinny Rodgers
8:00 - 9:00The Ninth Wave
10:30 - 11:15Honey Harper
12:45 - 1:45Honey Lung

Music & Film Arena

10:00 - 11:15Balaklava Blues

The SpeakEasy

7:10 - 8:10Sandi Toksvig icw. John Lloyd
8:15 - 8:45Hussain Manawer
8:45 - 9:15Caroline Bird
9:20 - 10:20The Three Track Podcast w. Gabriel Ebulue
10:40 - 11:40Octavia Poetry Collective
11:45 - 1:00Princefest hosted by Marcus Brigstocke

Theatre

6:30 - 10:30Don Giovanni

Fri​day 13th July

1531440000

Obelisk Arena

12:10 - 1:10The Go! Team
1:50 - 2:30Gang Of Youths
3:10 - 4:00La Femme
4:40 - 5:30Benjamin Clementine
6:10 - 7:10The Charlatans
7:50 - 8:50Belle & Sebastian
9:30 - 11:00Solange

BBC Music Stage

12:45 - 1:35Deap Vally
2:10 - 2:55Marlon Williams
3:30 - 4:20Hinds
4:55 - 5:55...And You Will Know Us By The Trail Of Dead
6:35 - 7:25NAO
8:00 - 9:00Tune-Yards
9:30 - 11:00James

Sunrise Arena

1:15 - 2:00Palace Winter
2:35 - 3:20Charles Watson
3:50 - 4:20Naaz
4:45 - 5:25Kiran Kai
5:50 - 6:30Alfa Mist
7:00 - 8:00Yussef Dayes
8:30 - 9:15IAMDDB
9:45 - 10:45Makeness
11:00 - 12:00Bruce
12:00 - 1:30DJ Boring / Or:la
1:30 - 3:00Willow

The Lake Stage

1:05 - 1:35Sun Scream
2:05 - 2:35Bodega
3:05 - 3:40Bryde
4:10 - 4:40The Howl & The Hum
5:10 - 5:50Lower Slaughter
6:20 - 7:00Sorry
7:30 - 8:15Husky Loops
8:40 - 9:30Confidence Man
11:00 - 3:00GRL TLK DJs

The Alcove

2:30 - 3:00Highest House
3:25 - 3:55Lion
4:20 - 4:50Joseph J Jones
5:15 - 5:45Jack Vallier
6:10 - 6:40Rothwell
7:05 - 7:35Wildwood Kin
8:00 - 8:30The Wandering Hearts
11:00 - 12:00Lovecraft
1:00 - 2:00Haggis Horns

BBC Music Introducing Stage

5:00 - 5:25Citadel
5:45 - 6:10Kongo Dia Ntotila
6:30 - 6:55Tom Myles
7:15 - 7:40Neil Luck & Adam de la Cour
8:00 - 8:25Simeon Walker
8:45 - 9:10OP SA
9:30 - 9:55Sam Eagle
10:15 - 10:40Judith Ude
11:00 - 11:25Bessie Turner

SOLAS

2:00 - 2:30Kendy Gable
3:00 - 3:30Delilah Montagu
4:30 - 5:30Josienne Clarke & Ben Walker
6:00 - 7:00Joseph J Jones
7:30 - 8:30Pillow Queens
9:00 - 10:00W.H. Lung
10:30 - 11:30The Modern Strangers
12:15 - 1:453D

Music & Film Arena

2:00 - 3:00Lackitude
3:30 - 4:30Reeps One: We Speak Music
4:30 - 4:45Short FIlms
4:45 - 5:30Oscar Jermone
5:30 - 6:00Short Films
6:00 - 7:00LUMP (Laura Marling & Mike Lindsay)
7:00 - 7:30Short Films
7:30 - 8:30Nadine Shah
9:00 - 12:30White Mink
12:30 - 1:40Oh My God! It's The Church

Comedy

11:05 - 12:05QI
12:15 - 12:45Jayde Adams
12:45 - 1:15Angela Barnes
1:15 - 2:00Marcus Brigstocke
2:10 - 2:40Lou Sanders
2:40 - 3:10Matt Richardson
3:10 - 3:55Jonathan Pie
4:05 - 4:35Kiri Pritchard-McLean
4:35 - 5:05Sean Patton
5:25 - 5:55Rachel Parris
6:00 - 6:45Bridget Christie
10:30 - 2:30Guilty Pleasures

Cabaret

11:00 - 12:00Just Like Real Life
12:00 - 12:15Huge Davies
12:15 - 12:30Amy Annette
12:30 - 1:30John Kearns: Don't Worry They're Here
1:30 - 1:45Jake Lambert
1:35 - 2:00Stevie Martin
2:00 - 3:00Dom Coyote: We Can Time Travel
3:00 - 3:30Chris Stokes
3:30 - 4:30Build A Rocket
4:30 - 5:00Sisters
5:00 - 5:30Sheeps (Works in Progress)
5:30 - 6:00Steen Raskopoulos
6:00 - 7:00Adam Riches
6:45 - 7:45Nightclubbing
7:00 - 7:25Rose Matafeo
8:05 - 8:35 Eleanor Tiernan
8:35 - 9:50Amusical
10:45 - 2:00Soho Theatre Presents...

The SpeakEasy

11:05 - 12:05Luke Wright
12:15 - 1:15Technology & Power
1:20 - 2:20Rosy Carrick: Passionate Machine
2:30 - 3:30The Future of Food
3:35 - 4:35Women's Prize for Fiction
4:45 - 5:45The Learning Brain
7:00 - 7:40Travis Alabanza
7:45 - 8:20Ross Sutherland
8:25 - 8:55Jemima Foxtrot
9:00 - 10:00Robin Ince
10:05 - 11:05Chris Lintott
11:15 - 12:15Pappy's Flatshare Slamdown

Theatre

11:00 - 12:00Bryony Kimmings: I'm A Phoenix, Bitch (Preview)
1:00 - 1:45Suffrageddon
2:45 - 4:00Tim Key: Megadate
5:15 - 6:15Pop Music by Anna Jordan
7:00 - 8:00The pappyShow presents BOYS: A Celebration of Manhood
11:00 - 12:00Recircquel Contemporary Circus: Paris De Nuit

Sat​urday 14th July

1531526400

Obelisk Arena

12:30 - 1:20Juanita Stein
2:00 - 2:40Hudson Taylor
3:20 - 4:10Alex Cameron
4:50 - 5:40Parquet Courts
6:10 - 7:10Jessie Ware
7:50 - 8:50The Vaccines
9:30 - 11:00The Killers

BBC Music Stage

12:10 - 1:00Pop Chorus
1:35 - 2:25Jacob Banks
2:55 - 3:45Ibeyi
4:25 - 5:15Alvvays
6:00 - 7:00SPECIAL GUEST TBA
7:40 - 8:40The Breeders
9:30 - 11:00Mogwai

Sunrise Arena

12:35 - 1:20Durand Jones and The Indications
1:50 - 2:40My Sad Captains
3:10 - 3:55Black Midi
4:20 - 5:10Self Esteem
5:40 - 6:25Connie Constance
6:55 - 7:45Yellow Days
8:15 - 9:00Octavian
9:30 - 10:30Clark, Performing Death peak Live
11:00 - 12:00Nabihah Iqbal
12:00 - 1:30DJ Boring / Kalyde
1:30 - 3:00Eclair Fifi

The Lake Stage

1:00 - 1:30Piers James
2:00 - 2:30Bloxx
3:00 - 3:35Omaloma
4:05 - 4:50W.H. Lung
5:20 - 6:00whenyoung
6:30 - 7:00Pip Blom
7:30 - 8:15Boy Azooga
8:40 - 9:30Sam Fender
11:00 - 3:00Mikey Snooze DJ set feat. Lycra 1980s Dance Party!

The Alcove

1:35 - 2:05Lucia
2:30 - 3:00Jealous of the Birds
3:25 - 3:55Malena Zavala
4:20 - 4:50Aadae
5:15 - 5:45Caro
6:10 - 6:40Westerman
7:05 - 7:35Francobollo
8:00 - 8:30Talos
11:00 - 12:00Mik Artistik
1:00 - 2:00Dingus Khan

BBC Music Introducing Stage

3:00 - 3:25Lewis Bootle
6:30 - 6:55The Daydream Club
7:15 - 7:40Purdy
8:00 - 8:25Windjammer
8:45 - 9:10The Recks
10:15 - 10:40Fran & Flora
11:00 - 11:25Matt Wods

SOLAS

3:00 - 3:45Holiday Oscar
4:15 - 5:15Riley Pearce
6:15 - 7:15Findlay
8:00 - 9:00Lilla Vargen
9:30 - 10:30David Keenan
11:00 - 12:00Ruby Empress
12:45 - 1:45Catnapp

Music & Film Arena

11:00 - 11:40Waiting For Smith
11:40 - 12:00Short Films
12:00 - 1:00Mark Kermode's Celluloid Jukebox
1:00 - 1:45Short Films
1:45 - 2:45Britten Sinfornia Academy
2:45 - 3:10Short Films
3:10 - 4:10Asif Kapadia icw. Mark Kermode
4:10 - 4:35Short Films
4:35 - 5:55Boom For Real: Jean-Michel Basquiat
5:55 - 6:30Short Films
7:15 - 8:30Short Films
8:30 - 9:30Sam Lee & CLS: Died For Love
10:00 - 11:15Trojan Sound System
11:15 - 12:15Hollie Cook
12:15 - 12:45Trojan Sound System
12:45 - 1:45Lee "Scratch" Perry with Mad Professor
1:45 - 2:15Trojan Sound System

Comedy

11:10 - 12:20Where's The F In News
12:30 - 1:00Mo Gilligan
1:00 - 1:30Darren Harriott
1:30 - 2:00Fern Brady
2:00 - 2:45Alan Davies
2:55 - 3:40Lauren Pattison
3:40 - 4:10Tom Lucy
4:10 - 4:40Simon Evans
4:40 - 5:25Shappi Khorsandi
5:30 - 6:15Harry Hill
10:30 - 11:45Rave Karaoke
11:45 - 1:00Massaoke
1:00 - 2:15Buttoned Down Disco

Cabaret

11:00 - 12:30Lyric Hammersmith presents The Lost Disc
12:30 - 12:45Ed Night
12:45 - 1:45Kinkens
1:45 - 2:15Lost Voice Guy
2:15 - 3:25Pecho Mama: Medea Electronica
3:30 - 3:45Joanne McNally
3:45 - 4:45Nick Mohammed: Characters
4:45 - 5:15Luke Kempner
5:15 - 6:15James Acaster
6:15 - 6:30Jack Barry
6:30 - 6:45Emma Sidi
7:45 - 8:15Jen Brister
8:15 - 8:45KAT BOND: LOO ROLL
8:45 - 9:00Jack Gleadow
9:00 - 9:15Joe Sutherland
9:15 - 10:15Denim
10:30 - 3:00Duckie's Dirty Dystopia

The SpeakEasy

11:15 - 12:15BBC Radio 3: The Verb w. Ian McMillan
12:25 - 1:25BBC's Evil Genius w. Russell kane
1:35 - 2:35Modern Love w. Jack Rooke
3:45 - 4:35Patrick Barkham
4:45 - 5:45The Future of Healthcare
5:50 - 6:50Harry and Chris
7:00 - 7:45Amy Leon: Something Melancholy
7:50 - 9:00WOKE
9:05 - 9:25Sabrina Mahfouz
10:30 - 11:35Kinetic Comedy
11:45 - 1:00Nabokov presents Benin City: Last Night

Theatre

11:00 - 12:15Fleur Darkin: Velvet Petal
1:00 - 2:00Nele Needs A Holiday: The Musical
3:00 - 4:00How To Fail At Being Perfect
5:00 - 6:10Showstopper! The Improvised Musical
7:00 - 8:10Mark Thomas
11:00 - 12:00Recircquel Contemporary Circus: Paris De Buit

Sun​day 15th July

1531612800

Obelisk Arena

12:35 - 1:25Black Honey
2:05 - 2:55Jeremy Loops
3:30 - 4:10Fickle Friends
4:40 - 5:40Sleeper
6:10 - 7:10Rag'n'Bone Man
7:50 - 8:50Wolf Alice
9:30 - 11:00Alt-J

BBC Music Stage

12:20 - 1:20Kyekyeku and Ghanalogue Highlife
1:50 - 2:40Hannah Peel
3:15 - 3:55MNEK
4:25 - 5:15Superorganism
5:45 - 6:35Idles
7:10 - 8:00Bomba Estereo
8:30 - 9:30Gabrielle Aplin
10:00 - 11:00Jon Hopkins Live

Sunrise Arena

12:45 - 1:45Pianofield
2:15 - 2:55Æ MAK
3:25 - 4:10The Orielles
4:40 - 5:25Phobophobes
6:20 - 6:45Stealing Sheep's Suffragette Tribute
7:00 - 7:45Porches
8:15 - 9:00Preoccupations
9:30 - 10:30Japandroids
11:00 - 12:00Object Blue
1:30 - 3:00Pangaea

The Lake Stage

1:15 - 1:35Caswell
2:15 - 2:45Dylan Cartlidge
3:15 - 3:50Girlhood
4:20 - 4:50Skinny Pelembe
5:20 - 6:00Trudy and the Romance
6:25 - 7:00Suzi Wu
7:30 - 8:15Hak Baker
8:45 - 9:30Jade Bird
11:00 - 3:00Gareth Potter

The Alcove

1:35 - 2:05Spinning Coin
2:30 - 3:00Abi Ocia
3:25 - 3:55AK Patterson
4:20 - 4:50Projector
5:15 - 5:45Nelson Can
6:10 - 6:40Meggie Brown
7:05 - 7:35Gaffa Tape Sandy
8:00 - 8:30Bethlehem Casuals
11:00 - 12:00Band Of Hope
1:00 - 2:00Boss Caine

BBC Music Introducing Stage

10:40 - 11:05Citadel
3:45 - 4:10Vin Yeti
4:30 - 4:55Thandii
5:15 - 5:40Isabelle Brown
6:00 - 6:25Robocobra Quartet
6:45 - 7:10Ruby Francis
7:30 - 7:55Vigilantes
9:00 - 9:25Seby Ntege

SOLAS

1:00 - 1:30Nathan Bell
2:00 - 2:45Amaroun
3:30 - 4:15ARK
5:00 - 6:00Sing Along Special
6:30 - 7:15Dancing On Tables
7:45 - 8:45Bearcubs
9:30 - 10:05Lyra
10:45 - 11:45Superorganism

Music & Film Arena

11:00 - 11:40Alexis Ffrench
12:00 - 1:00Charming Baker icw. Kate Bryan
1:10 - 2:10Richard Ayoade icw. Mark Kermode
2:30 - 3:30Space Rocks
3:30 - 4:00Short Films
4:00 - 6:00World Cup Final
6:00 - 6:30Short Films
6:30 - 7:45Adam Buxton: Bug X
8:00 - 8:45Tim Arnold
9:00 - 9:30Jimothy Lacoste
9:45 - 10:30Flohio
11:10 - 1:00Modern Life is Rubbish

Comedy

11:10 - 12:10Chortle Student Comedy Awards Finalists
12:15 - 1:00Dylan Moran
1:15 - 1:45Rhys Nicholson
1:45 - 2:15Lolly Adefope
2:25 - 3:10David O'Doherty
3:10 - 3:40Alex Edelman
3:40 - 4:10Desiree Burch
4:10 - 4:55Tom Allen
5:00 - 5:45Joel Dommett

Cabaret

11:00 - 12:00Middle Child - One Life Stand
12:00 - 12:30Richard Todd
12:30 - 1:30Massive Sense Of Urgency
1:30 - 2:00Zack Zucker presents Human Person
2:00 - 2:30azy Susan
2:30 - 3:00Jon Pointing
3:00 - 3:30Mawaan Rizwan
3:30 - 4:00Deserts By Sam Steiner
4:00 - 4:20Maisie Adam
4:20 - 4:40Sarah Keyworth
4:40 - 5:40Femme Fatale
5:40 - 6:10Tessa Coates
6:10 - 7:35Isley Lynn: Skin a Cat
7:35 - 8:05Chris Washington
8:05 - 9:05Action To The Word
9:05 - 9:20tephen Bailey
9:20 - 10:20I Need To Cher
11:20 - 12:20Jonny Woo Presents Gayzpacho

The SpeakEasy

11:05 - 12:05Wellcome Book Prize
12:15 - 1:15Science(ish)
1:20 - 2:20Table Manners w. Jessie Ware and Adam Buxton
2:30 - 3:30Reggie Yates
3:35 - 4:45Reasons To Be Cheerful
5:05 - 5:45Matt Haig Notes On A Nervous Planet
5:50 - 6:15Grage Savage
6:20 - 7:25Adam Kay: This is Going to Hurt
7:30 - 8:15Dickie Beau
8:20 - 9:20Salon London: The Tao of Jazz
9:30 - 10:30Rob Kemp: The Elvis Dead
10:40 - 11:40Dr John Cooper Clarke

Theatre

11:00 - 12:15Juliet and Romeo - Lost Dog
1:15 - 2:15Blind Summit: Henry
3:00 - 4:15Theatre Ad Infinitum: No Kids (work in progress)
5:00 - 6:00Pop Music by Anna Jordan