Friday

1279152000

Obelisk

14:00 - 14:30Kassidy
14:45 - 15:15Here We Go Magic
15:35 - 16:10The Unthanks
16:30 - 17:15Hockey
17:35 - 18:20Spoon
18:40 - 19:30Laura Marling
20:00 - 21:00Empire Of The Sun
21:30 - 23:00Florence And The Machine

Word Arena

13:10 - 13:45Jonathan Jeremiah
14:05 - 14:40The Kissaway Trail
15:00 - 15:40Villagers
16:00 - 16:40Black Mountain
17:00 - 17:40Angus And Julia Stone
18:05 - 18:45The Feeling
19:15 - 20:00Wild Beasts
20:30 - 21:15Richard Hawley
21:45 - 23:00The National

Sunrise Arena

11:30 - 12:00Matthew P
12:20 - 12:50Kurran And The Wolfnotes
13:10 - 13:40Delta Maid
14:00 - 14:30Holly Miranda
14:50 - 15:20Arno Carstens
15:40 - 16:10Lissie
16:30 - 17:00I Blame Coco
17:20 - 17:55The Middle East
18:15 - 18:55Luna Belle
19:20 - 20:00Tokyo Police Club
20:30 - 21:15Girls
00:00 - 03:00Losers

Lake Stage

12:30 - 12:55Eleanor Lou
13:05 - 13:30Aaron Wright
13:40 - 14:04These Ghosts
14:15 - 14:40Rose Elinor Dougal
14:55 - 15:20Y Niwi
15:45 - 16:15Yuck
16:30 - 17:00Alice Gold
17:15 - 17:45The Good Natured
18:00 - 18:30Esben & The Witch
18:45 - 19:15Engine Earz Experiment
19:30 - 20:15Islet
20:45 - 21:30Everything Everything
22:00 - 00:00White Wedding DJs

Comedy Stage

11:00 - 12:00Phill Jupitus & Friends Improv
12:15 - 12:45Craig Campbell
12:45 - 13:15Doc Brown
13:15 - 14:00Steven K Amos
14:15 - 14:45Seann Walsh
14:45 - 15:15Miles Jupp
15:15 - 16:00Russell Kane
16:15 - 16:45Sara Pascoe
16:45 - 17:15Daniel Sloss
17:15 - 18:00David O'Doherty
18:15 - 18:45Charlie Baker
18:45 - 19:30Tommy Tiernan
22:30 - 03:00Smash and Grab

Cabaret Arena

11:45 - 12:00Lee Kern
12:00 - 13:00Richard Dedomenici
13:15 - 14:15Colin Hoult
14:15 - 14:30Chris Ramsey
14:30 - 15:30Cardinal Burns
15:30 - 15:45Fancy Chance
15:45 - 16:45Tom Basden
17:00 - 18:00Proms From Dover
18:00 - 18:15Fergus Craig
19:25 - 20:25Funny Womens Awards Showcase
22:30 - 23:40Carton De Salvo presents Pub Rock
23:40 - 03:00The Razzle

Film and Music Arena

11:00 - 12:00Martin Creed and his Band
12:00 - 12:25The One & Only Herb Maguire
12:25 - 15:00TaqWacore: The Birth of Punk Islam
15:35 - 18:20Aldeburgh Music's Faster Than Sound
18:30 - 21:15BAFTA: Four Lions Screening + Q&A
21:30 - 22:30James Rhodes
23:20 - 00:30Riz MC Presents MICroscope
00:30 - 03:00Noise Of Art's UFO: Rendlesham Oncedent

Saturday

1279238400

Obelisk

14:00 - 14:30Race Horses
14:45 - 15:15John Grant
15:35 - 16:15Corinne Bailey Rae
16:30 - 17:15Frank Turner
17:35 - 18:25James
18:40 - 19:30The Maccabees
20:00 - 21:00Crystal Castles
21:30 - 23:00Belle And Sebastian

Word Arena

13:10 - 13:50Chief
14:05 - 14:40School Of Seven Bells
15:00 - 15:40Joshua Radin
16:00 - 16:40Paul Heaton
17:00 - 17:40Frightened Rabbit
18:05 - 18:45David Ford
19:15 - 20:00Noah And The Whale
20:30 - 21:15The Horrors
21:45 - 22:45The XX

Sunrise Arena

11:30 - 12:00Active Child
12:20 - 12:50Lupen Crook
13:10 - 13:40Michael Kiwanuka
14:00 - 14:30The Hundred Hands
14:50 - 15:20White Belt Yellow Tag
15:40 - 16:10O Children
16:30 - 17:00Lauren Pritchard
17:20 - 17:55The Lost Levels
18:15 - 18:55Lonelady
19:25 - 20:00First Aid Kit
20:30 - 21:15Archie Bronson Outfit
00:00 - 03:00Gentleman's Dub Club

Lake Stage

12:30 - 13:00Rachel Furner
13:00 - 13:45The Cads
14:00 - 14:30The Supernovas
14:45 - 15:15Clare Maguire
15:45 - 16:15Boycott Monday
16:30 - 17:00Standard Fare
17:15 - 17:45Sweet Baboo
18:00 - 18:30Zun Zun Egui
18:45 - 19:15Nedry
19:30 - 20:00Teeth
20:30 - 21:15Frankie And The Heartstrings
21:45 - 23:00Gaggle
23:15 - 01:00Vinyl Vendetta DJs

Comedy Stage

11:25 - 12:40Latitude's New Act of the Year Award
12:45 - 13:15Ardal O'Hanlon
13:15 - 13:35Josie Long
13:35 - 14:20Jimeoin
15:00 - 15:30Russell Dominic Holland
15:30 - 16:15Kevin Bridges
16:25 - 16:55Mickey Flanagan
16:55 - 17:25Angelos Epithemiou
17:35 - 18:05Andi Osho
18:05 - 18:15Kevin Eldon
18:15 - 19:00Rich Hall
22:30 - 03:00Guilty Pleasures

Cabaret Arena

11:00 - 12:30Sounds Familiar Music Quiz
13:15 - 14:15The Al Pitcher Picture Show
14:15 - 14:30Dusty Limits
14:30 - 15:30Jonny Sweet
15:45 - 16:45Frisky and Mannish
17:00 - 18:00Golden Lizard
18:00 - 18:15Fergus Craig
18:15 - 19:15Idiots of Ants
19:15 - 19:40The Midnight Beast
19:40 - 20:50Ward and White's Karaoke Circus
21:25 - 22:00Vicki Stone and the Flashbacks
22:30 - 03:00Duckie

Film and Music Arena

11:15 - 12:45Birds Eye View
13:05 - 13:50Philippa Perry
13:10 - 14:00Joby Talbot
14:00 - 15:00Hanif Kureshi
14:15 - 16:00When You're Strange (A film about The Doors)
15:05 - 15:55Bret Easton Ellis
16:15 - 17:20Popcorn Comedy
16:30 - 17:30Burchill & Gary Mulholland
17:30 - 18:30BAFTA Q&A with Paul Greengrass
18:50 - 20:40Soulboy (film)
20:40 - 03:00Mark Lamarr presents God's Jukebox

Sunday

1279324800

Obelisk

14:00 - 14:30The Strange Boys
14:45 - 15:15Sweet Billy Pilgrim
15:35 - 16:10Mumford And Sons
16:30 - 17:15Dirty Projectors
17:35 - 18:20Midlake
18:40 - 19:30The Temper Trap
20:00 - 21:00Rodrigo Y Gabriela
21:30 - 23:00Vampire Weekend

Word Arena

13:05 - 13:35Rox
13:50 - 14:25The Antlers
14:40 - 15:15Jamie Lidell
15:35 - 16:10The Big Pink
16:30 - 17:05Kristin Hersh
17:30 - 18:10Yeasayer
18:35 - 19:20Charlotte Gainsbourg
19:40 - 20:20The Coral
20:45 - 21:30Jonsi
22:00 - 23:00Grizzly Bear

Sunrise Arena

13:10 - 13:40The Liberty Vessels
14:00 - 14:30Nadine Shah
14:50 - 15:20Joe Worricker
15:40 - 16:10Egyptian Hip Hop
16:30 - 17:00Jesca Hoop
17:20 - 17:55Morning Parade
18:15 - 18:55These New Puritans
19:20 - 20:00The Pains Of Being Pure At Heart
20:30 - 21:15Darwin Deez
00:00 - 03:00Submotion Orchestra

Lake Stage

13:15 - 13:45Cevanne
14:00 - 14:30The Quails
14:45 - 15:15Spectrals
15:45 - 16:15The Agitator
16:30 - 17:00Mitchell Museum
17:15 - 17:45Wilder
18:00 - 18:30Samuel Chase
18:45 - 19:15Kelpe
19:30 - 20:00Tom Williams And The Boat
20:30 - 21:15Beth Jean Houghton
23:00 - 01:00Moshi Moshi DJs

Comedy Stage

11:00 - 12:00The Early Edition with Marcus Brigstocke, Andre Vincent & Guests
12:10 - 12:40Latitude's New Act of the Year Award
12:40 - 13:10Holly Walsh
13:10 - 13:55Andrew Lawrence
14:00 - 14:30Terry Alterton
14:30 - 15:00Marlon Davis
15:00 - 15:45Mark Watson
16:00 - 16:30Abandoman
16:30 - 17:00Rufus Hound
17:00 - 17:40Richard Herring
17:50 - 18:20Simon Evans
18:20 - 19:05Emo Philips
22:30 - 03:00Swap-a-Rama

Cabaret Arena

11:15 - 12:30Musical Bingo
12:50 - 13:00Jimmt McGhie
13:00 - 14:00Delete The Banjax
14:10 - 15:10Deborah Frances-White
15:20 - 16:20Laura Solon
17:10 - 17:30Ophelia Bitz
17:30 - 18:30Showstopper! The Improvised Musical
18:30 - 18:50Rosie Wilby
18:50 - 19:50Jessica Ransom
20:20 - 21:10And The Devil May Drag You Under
21:25 - 22:00Vicki Stone and the Flashbacks
22:00 - 22:40The La De dahs
22:40 - 00:00The Crack

Film and Music Arena

11:10 - 12:00Amiina
11:30 - 12:15Sebastian Faulks
12:15 - 13:15BAFTA: Inbbetweeners Q&A
13:30 - 14:30Adam Buxton Presents BUG
14:35 - 15:35Natasha Walter
14:55 - 15:45Steve Mason
16:00 - 17:00Modern Toss
17:00 - 17:40Comma Shorts
17:40 - 19:15The Passion of Joan of Arc
19:45 - 22:20Oil City Confidential + Q&A
22:40 - 23:30Peter Hook Int. by Keith Allen
22:50 - 01:10The Rime of the Modern Mariner
01:25 - 02:40Let The Right One Ine (film)