Thurs​day 17th July

1405555200

Literary

19:15 - 19:45Miles Hunt
20:10 - 20:40Alex Horne
21:30 - 22:00Jonny & The Baptists
22:35 - 23:05Festival of the Spoken Nerd

Film & Music

20:00 - 22:00White Mink

The Waterfront Stage

20:00 - 20:30Sadler's Wells presents World Tango Champions German Cornejo and Gisela Galeassi
21:40 - 22:10Lavish present The Irrepressibles performing An Introduction to Le Rêve
22:30 - 23:00Lavish present Ilotopie performing 'Le Rêve À Travers La Porte' (Doorway to a Dream)

The Faraway Forest

20:00 - 21:00RPM Productions 'Panopticon'
22:00 - 23:00Forest Fringe

Theatre

19:00 - 19:20Paines Plough and Birmingham Repertory Theatre present Hopelessly Devoted
21:30 - 22:50Theatre Ad Infinitum presents Light

The Little House

20:00 - 20:30Idle Motion present 'Borges And I'
21:45 - 22:15Flanagan Collective 'Babylon'

Fri​day 18th July

1405641600

Obelisk Arena

12:30 - 13:15Slow Club
13:35 - 14:25Paul Heaton & Jacqui Abbott
14:45 - 15:35Billy Bragg
16:00 - 16:55Kelis
17:20 - 18:15Crystal Fighters
18:45 - 19:30Rudimental
20:00 - 21:00Editors
21:30 - 23:00Lily Allen

BBC Radio 6Music Stage

12:00 - 12:40San Fermin
12:55 - 13:35Jimi Goodwin
13:50 - 14:30Hozier
14:55 - 15:35Asgeir
15:55 - 16:35Sohn
16:55 - 17:40Temples
18:00 - 18:55Goat
19:20 - 20:05Anna Calvi
20:30 - 21:15Slowdive
21:45 - 23:00Mogwai

iArena

12:10 - 12:40Rhodes
12:50 - 13:20Mighty Oaks
13:40 - 14:20Hiss Golden Messenger
14:45 - 15:25John Wizards
15:50 - 16:30The Phantom Band
16:45 - 17:10Koreless
17:25 - 18:10Kwabs
18:25 - 19:05East India Youth
19:25 - 20:10Teeth Of The Sea
20:35 - 21:20Son Lux
21:45 - 22:30James Holden
23:00 - 00:00Voyeur
00:00 - 01:00Dan Shake
01:00 - 02:00Leon Vynehall
02:00 - 03:00Lone

The Lake Stage

13:15 - 13:50Mirror Signal
14:15 - 14:50Moko
15:15 - 15:50Spring King
16:20 - 16:55Sumie
17:20 - 18:05Childhood
18:25 - 19:10Norma Jean Martine
19:30 - 20:15Cate Le Bon
20:45 - 21:35Bondax

The Alcove

14:00 - 14:30Jagaara
15:00 - 15:30Panes
16:00 - 16:30Keith Allen's Establishment Club
17:00 - 17:30Broken Twin
18:00 - 18:30Emilie Nicolas
19:00 - 19:30James Bay
20:00 - 20:30Kete Bowers

Theatre

11:00 - 12:30Forced Entertainment
13:15 - 14:25The Pleasance | Soho Playhouse
15:15 - 16:35Royal Exchange
17:30 - 18:30Strike!
19:00 - 20:00Luke Jermay
20:45 - 22:05Paines Plough and Birmingham Repertory Theatre present Hopelessly Devoted
23:10 - 00:25The Letter Room

Comedy Arena

11:05 - 12:05Chortle Student Comedy Awards
12:15 - 12:45Tom Rosenthal
12:45 - 13:15Roisin Conaty
13:15 - 14:00Josh Widdicombe
14:10 - 14:40Joe Lycett
14:40 - 15:10Felicity Ward
15:10 - 15:55Trevor Noah
16:05 - 16:35Romesh Ranganathan
16:35 - 17:00Joel Dummet
17:00 - 17:50Seann Walsh
17:55 - 18:50Dara O Briain
22:30 - 03:00Guilty Pleasures

Cabaret

11:15 - 11:30Sean McLoughlin
11:30 - 12:00Mike Wozniak
12:00 - 12:30Matt Rees
12:30 - 13:00Pete Johansson
13:00 - 13:30Bobby Mair
13:30 - 14:00The Pin
14:20 - 14:50Sarah Callaghan
14:50 - 15:50Cardinal Burns
15:50 - 16:20Tania Edwards
16:20 - 17:20Pajama Men
17:20 - 17:50Ivo Graham
17:50 - 18:50John Kearns
18:50 - 19:15Gabby Best
19:15 - 20:15Club Sol
20:15 - 20:45David Morgan
20:45 - 22:00No Expectations
22:30 - 22:45Late Night Gimp Fight
22:45 - 23:05Tony Law
23:10 - 23:35Kyle Kinane
23:40 - 00:05Sam Simmons
00:35 - 01:35Meow Meow
01:40 - 02:40CHRISTEENE

Sat​urday 19th July

1405728000

Obelisk Arena

12:30 - 13:15Ibibio Sound Machine
13:35 - 14:20Tinariwen
14:30 - 15:10Booker T. Jones
15:35 - 16:30The Afghan Whigs
16:55 - 17:50James
18:15 - 19:15First Aid Kit
19:45 - 20:45Bombay Bicycle Club
21:15 - 23:00Damon Albarn

BBC Radio 6Music Stage

12:10 - 12:50Dawes
13:10 - 14:00Agnes Obel
14:15 - 14:55Damien Jurado
15:10 - 16:00Conor Oberst
16:30 - 17:30Daryl Hall & John Oates
18:00 - 18:50Jungle
19:20 - 20:15James Vincent McMorrow
20:45 - 23:00Royksopp & Robyn

iArena

12:00 - 12:30Vaults
12:50 - 13:20Teen
13:35 - 14:15Cass McCombs
14:30 - 15:10Marika Hackman
15:40 - 16:15The Acid
16:45 - 17:30Hauschka
17:50 - 18:30RY X
18:50 - 19:20MNEK
19:40 - 20:20Ghostpoet
20:40 - 21:25Tom Vek
21:45 - 22:30Young Fathers
23:00 - 00:00Matt 'Jam' Lamont
00:00 - 01:00Auntie Flo
01:00 - 02:00Champion
02:00 - 03:00Wookie

The Lake Stage

12:20 - 12:55Horse Party
13:15 - 14:00The People The Poet
14:15 - 14:50Rag 'N' Bone Man
15:15 - 15:55Gengahr
16:20 - 17:00The Bohicas
17:20 - 17:50Oliver Wilde
18:25 - 19:00Slaves
19:30 - 20:15Only Real
20:45 - 21:35Catfish and The Bottlemen

The Alcove

14:00 - 14:40Dingus Khan
15:00 - 15:35Aquilo
16:00 - 16:40Elliphant
17:00 - 17:50Years & Years
18:00 - 18:50Broods
19:00 - 19:50Glass Animals
20:05 - 20:55Solomon Grey
00:00 - 01:00Keith Allen's Establishment Club

Theatre

11:00 - 12:00Strike!
12:45 - 13:45Jack Dee's Help Desk
14:20 - 15:20RSC
16:00 - 17:00Mark Thomas
17:45 - 18:45DryWrite
19:30 - 20:30Tim Key
23:15 - 00:15Gagglebabble

Comedy Arena

11:00 - 11:15Grace Petrie
11:15 - 12:00Josie Long
12:10 - 12:40James Acaster
12:40 - 13:10Rob Beckett
13:10 - 13:50Simon Amstell
14:00 - 14:30Tiffany Stevenson
14:30 - 15:00Glenn Wool
15:00 - 15:45Katherine Ryan
15:55 - 16:30Hannah Gadsby
16:30 - 17:05Miles Jupp
17:05 - 17:50Tommy Tiernan
18:00 - 18:30Vikki Stone
18:30 - 19:00Mark Watson
22:30 - 03:00Buttoned Down Disco

Cabaret

11:15 - 11:45Joseph Morpurgo
11:45 - 12:15Suzi Ruffell
12:15 - 12:45Jamie Demetriou
12:45 - 13:15Massive Dad
13:15 - 13:45Pat Cahill
13:45 - 14:45Frisky & Mannish
14:45 - 15:05Phil Wang
15:05 - 16:05Liam Williams
16:05 - 16:25Phil Wang
16:25 - 17:25The Only Way Is Downton
17:25 - 17:40WitTank
17:40 - 18:40Harriet Kemsley
18:40 - 19:00Harriet Kemsley
19:00 - 20:00Margaret Thatcher Queen of Soho
20:00 - 20:30Celia Pacquola
20:30 - 21:45Miss Behave's Gameshow
22:30 - 03:00Duckie Presents The Lucille Power Company, Kalki Hula Girl, Tina Turner Tea Lady, Irreverent Sideshows and Deejays Readers Wife

Sun​day 20th July

1405814400

Obelisk Arena

13:00 - 14:00Atomic Bomb! Who Is William Onyeabor?
14:30 - 15:15Phosphorescent
15:40 - 16:40The Jayhawks
17:05 - 18:05Chrissie Hynde
18:30 - 19:30Haim
20:00 - 21:00Tame Impala
21:30 - 23:00The Black Keys

BBC Radio 6Music Stage

14:00 - 14:35Valerie June
14:50 - 15:30George Ezra
15:45 - 16:30Archie Bronson Outfit
16:55 - 17:40Parquet Courts
18:05 - 19:00Augustines
19:25 - 20:15The War On Drugs
20:45 - 21:30Clean Bandit
22:00 - 23:00Lykke Li

iArena

14:10 - 15:00Nils Frahm
15:30 - 16:00Josephine Foster
16:25 - 17:00Cloud Boat
17:20 - 17:55Eagulls
18:10 - 18:45The Fat White Family
19:00 - 19:40Future Islands
19:55 - 20:35Phantogram
20:55 - 21:35Tycho
21:55 - 22:40Julia Holter
23:00 - 23:40Badbadnotgood
00:00 - 00:40Andrew Ashong
01:00 - 01:40Mo Kolours
02:00 - 03:00MJ Cole

The Lake Stage

14:15 - 14:50Daisy Victoria
15:15 - 16:00D.D Dumbo
16:20 - 17:00Elli Ingram
17:25 - 18:00Woman's Hour
18:25 - 19:00Soak
19:30 - 20:15Circa Waves
20:45 - 21:30Luke Sital Singh

The Alcove

14:00 - 14:30Danni Nicholls
15:00 - 15:35These Ghosts
16:00 - 16:35Eaves
17:00 - 17:45Ady Suleiman
18:00 - 18:55Milky Chance
19:05 - 19:35Feral Mouth
20:05 - 20:35Seinabo Sey
00:00 - 00:30Keith Allen's Establishment Club

Theatre

11:00 - 12:15Errollyn Wallen Company
12:45 - 13:45RSC
14:30 - 15:45Battersea Arts Centre
16:15 - 17:30The Pleasance | Soho Playhouse
18:30 - 20:00Told By An Idiot and Birmingham Repertory Theatre

Comedy Arena

11:00 - 12:15Marcus Brigstocke & Andrew Maxwell
12:30 - 13:15Milton Jones
13:15 - 13:45Aisling Bea
13:45 - 14:30Doc Brown
14:45 - 15:15Henning Wehn
15:15 - 15:45Kerry Godliman
15:45 - 16:30Jeremy Hardy
16:45 - 17:00Elliot Steel
17:00 - 17:15Marcel Lucont
17:15 - 17:45Marcus Brigstocke
17:55 - 18:50Kevin Bridges

Cabaret

11:15 - 11:45Eric Lampaert
11:45 - 12:15Sophie Wu
12:15 - 13:15The Sunday Assembly
13:15 - 13:40Alfie Brown
13:40 - 14:40Cariad Lloyd, Louise Ford & Holly Burn Character Comedy Show
14:40 - 15:05Angela Barnes
15:05 - 16:05Max and Ivan
16:05 - 16:15That Pair
16:15 - 17:15Sara Pascoe
17:15 - 17:35That Pair
17:35 - 18:05Eastend Cabaret
18:05 - 18:25Stephen Bailey
18:25 - 19:10The Golden Boys
19:10 - 19:25Stephen Bailey
19:25 - 19:55Queens Of Pop
19:55 - 20:25Ophelia Bitz
20:25 - 22:25Al Murray's Saloon Show
22:25 - 22:55Brian Gittins
22:55 - 23:55The Noise Next Door
23:55 - 00:20Jonny Pelham
00:20 - 01:20McNeil & Pamphilon