Wednesday 19th February

1582070400

silent green Kulturquartier

19:00 - 21:00Part of the Problem

Thursday 20th February

1582156800

Audi Berlinale Lounge

19:00 - 20:30Nah dran – Eröffnungsgala
21:00 - 00:00DJ Set: Tiefschwarz (Ali)

Botschaft von Kanada - Marshall McLuhan Salon

17:30 - 20:30NDN Survival Trilogy

CinemaxX 10

21:30 - 23:30Las Mil v Una - BADGE ONLY

CinemaxX 4

21:30 - 23:30Las Mil y Una

CinemaxX 5

21:15 - 23:15Las Mil y Una

CinemaxX 7

21:00 - 23:00Las Mil y Una

Deutsche Kinemathek - Museum für Film und Fernsehen

10:00 - 20:00​Be Caligari! The Virtual Cabinet

Friedrichstadt-Palast

20:30 - 22:11My Salinger Year

SAVVY Contemporary

14:00 - 19:00Letter from a Guarani Woman in Search of the Land Without Evil

silent green Kulturquartier

11:00 - 21:00Part of the Problem

Friday 21st February

1582243200

Akademie der Künste

11:00 - 12:44Soleil Ô
13:30 - 15:26Teströl és lélekröl
16:30 - 19:19Ildikó Enyedi im Gespräch mit Zsófia Szilágyi | Egy nap
20:00 - 21:28The Murder of Fred Hampton

Audi Berlinale Lounge

14:00 - 15:00Filmpersönlichkeiten aus nächster Nähe – Deutschlandfunk Kultur „Im Gespräch“ mit Jonas Dassler
14:00 - 15:00Filmpersönlichkeiten aus nächster Nähe – Deutschlandfunk Kultur „Im Gespräch“ mit Sebastian Blomberg
16:00 - 17:00Visionen und Grenzen der Vernetzung im ditigalen Zeitalter
19:00 - 20:30Prägende Klänge – Filmmusik und Markensound
21:00 - 22:00Berlinale Lounge Night: Martin Bechler von Fortuna Ehrenfeld
22:00 - 00:00Loop Station Set: Konrad Küchenmeister

Botschaft von Kanada - Marshall McLuhan Salon

12:00 - 15:00NDN Survival Trilogy

CinemaxX 3

19:00 - 20:11Gorod usnul
21:30 - 22:46Always Amber

CinemaxX 4

19:30 - 20:47Traverser
21:30 - 22:59Oeconomia

CinemaxX 6

13:00 - 15:00Las Mil y Una

CinemaxX 7

11:30 - 14:50Malmkrog
18:15 - 19:28Nackte Tiere
21:00 - 22:42Cidade Pássaro

CinemaxX 8

19:00 - 20:19Show People
21:00 - 23:15Duel in the Sun

Cubix 6

14:00 - 15:44Kids Run - BADGE ONLY
16:00 - 17:31Sweet Thing - BADGE ONLY
18:00 - 19:14The Earth Is Blue as an Orange - BADGE ONLY
20:00 - 21:39Death of Nintendo - BADGE ONLY

Delphi Filmpalast

19:00 - 20:04BADGE ONLY - EL TANGO DEL VIUDO y su espejo deformante
21:30 - 22:45Anne at 13,000 ft - BADGE ONLY

Deutsche Kinemathek

15:00 - 16:00Waxworks Restored to Old Glory with a New Sound

Deutsche Kinemathek - Museum für Film und Fernsehen

10:00 - 20:00​Be Caligari! The Virtual Cabinet

Friedrichstadt-Palast

10:30 - 12:11My Salinger Year
17:30 - 18:51Das Wachsfigurenkabinett
21:00 - 22:55Minamata

Haus der Berliner Festspiele

12:00 - 13:44Nomera
15:00 - 16:52Yi zhi you dao hai shui bian lan
18:30 - 19:40The American Sector
21:30 - 23:11My Salinger Year

Kino Arsenal 1

13:00 - 13:58On vous parle de Paris: Maspero, les mots ont un sens | Sochaux, 11 juin 68 | Les trois-quarts de la vie
15:00 - 16:27Moazzam ma yalla haqeqy | Her Name Was Europa
17:30 - 18:41Victoria
19:30 - 20:43FREM
22:00 - 23:24Maggie's Farm

Kino International

16:30 - 18:34Schlingensief - In das Schweigen hineinschreien
19:30 - 21:14Kids Run
22:00 - 23:52Il bidone

SAVVY Contemporary

14:00 - 19:00Letter from a Guarani Woman in Search of the Land Without Evil

silent green Kulturquartier

11:00 - 21:00Part of the Problem

Urania

15:30 - 17:13H Is for Happiness
19:30 - 21:05Kokon

Werkstattkino@silent green

15:00 - 15:54Doublewide | The Whole Shebang | Citizens of the Cosmos
17:30 - 18:58Télé Réalité
20:30 - 21:57Al-Maw’oud | Akiya | Al-Houbut

Zeughauskino

19:00 - 22:10War and Peace - BADGE ONLY

Zoo Palast 1

19:00 - 20:28Kød & Blod
21:30 - 23:00Mogul Mowgli

Zoo Palast 2

19:30 - 21:01Schwarze Milch
22:00 - 23:14Zeus Machine. L'invincibile

Saturday 22nd February

1582329600

Akademie der Künste

11:00 - 12:24W.R. – Misterije Organizma
14:00 - 15:16Cesare deve morire
16:30 - 19:10Paolo Taviani im Gespräch mit Carlo Sironi | Sole
20:00 - 22:20Ossessione

Audi Berlinale Lounge

16:00 - 17:00The Show Must Go Green
19:00 - 20:30Series - Guilty Pleasures, Binge Watching und Fernsehkritik
21:00 - 22:00Berlinale Lounge Night: Lakedaimon
22:00 - 00:00DJ Set: Annie O.

Botschaft von Kanada - Marshall McLuhan Salon

14:00 - 17:00NDN Survival Trilogy

CinemaxX 1

20:30 - 21:50Automotive

CinemaxX 3

15:30 - 17:09Comrades | Goodbye Golovin | Le mal du siècle | Who Can Predict What Will Move You | Progresso Renaissance | Hot Mother | White Winged Horse
19:00 - 20:25Petite fille
21:30 - 22:59Namo

CinemaxX 4

19:30 - 20:44Zeus Machine. L'invincibile
21:30 - 22:40Medium

CinemaxX 6

11:15 - 12:51Un Crimen Comun - BADGE ONLY
13:30 - 15:12Cidade Pássaro

CinemaxX 7

09:00 - 10:31Schwarze Milch
12:30 - 13:40Los conductos
18:00 - 19:28Zabij to i wyjedz z tego miasta
21:00 - 22:31Semina il vento

CinemaxX 8

12:00 - 13:14Our Daily Bread
14:00 - 15:20Street Scene
16:00 - 18:30The Big Parade
19:30 - 21:09Ostatni etap
22:00 - 23:53The Fountainhead

Colosseum 1

12:00 - 13:44Kids Run
14:30 - 16:34Schlingensief - In das Schweigen hineinschreien
19:30 - 20:41Gorod usnul

Cubix 5

14:00 - 15:43Ein fisch, der auf dem rucken schwimmt - BADGE ONLY
16:30 - 17:50Automotive - BADGE ONLY
20:00 - 22:00Las Mil y Una

Cubix 6

11:00 - 12:23Berlinale Shorts I - BADGE ONLY
13:00 - 14:25Berlinale Shorts II - BADGE ONLY
15:00 - 16:21Berlinale Shorts III - BADGE ONLY
17:15 - 18:38Nackte Tiere
19:45 - 23:05Malmkrog

Cubix 7

10:00 - 11:32Suk Suk - BADGE ONLY
12:00 - 13:39Surge - BADGE ONLY
15:30 - 17:28Minyan
18:00 - 19:50Vento Seco - BADGE ONLY
20:30 - 21:46Always Amber

Cubix 8

11:30 - 12:35Mama, Mama, Mama - BADGE ONLY
14:00 - 15:26Sthalpuran - BADGE ONLY
16:00 - 17:29Yalda, La Nuit du Pardon - BADGE ONLY
18:30 - 20:49Kaze No Denwa - BADGE ONLY

Cubix 9

13:00 - 14:28Kød & Blod
16:00 - 17:30Mogul Mowgli
19:00 - 20:15Anne at 13,000 ft
21:00 - 22:29Oeconomia

Delphi Filmpalast

11:30 - 12:43FREM - BADGE ONLY
13:30 - 15:38Tipografic majuscul - BADGE ONLY
16:30 - 18:00The Twentieth Century - BADGE ONLY
19:00 - 20:29Ping jing - BADGE ONLY
21:30 - 22:47La casa dell'amore - BADGE ONLY

Deutsche Kinemathek

11:00 - 12:00Foundation of a Jerry Lewis Archive
16:00 - 17:00Barbara Baum's Film Costumes - From Rainer Werner Fassbinder to Heinrich Breloer
18:00 - 19:00Book Presentation: King Vidor

Deutsche Kinemathek - Museum für Film und Fernsehen

10:00 - 20:00​Be Caligari! The Virtual Cabinet

Friedrichstadt-Palast

09:30 - 11:13Onward
12:00 - 13:30El prófugo
14:30 - 16:28Volevo nascondermi
17:30 - 19:13Onward
21:00 - 23:14Sa-nyang-eui-si-gan

HAU1

20:30 - 22:05Kokon

Haus der Berliner Festspiele

10:30 - 12:28Volevo nascondermi
13:15 - 15:02The Nutty Professor
16:15 - 18:24Paris Calligrammes
20:00 - 21:30El prófugo
22:00 - 23:55Minamata

Kino Arsenal 1

12:30 - 13:46(Outros) Fundamentos | Tatsuniya II | Vaga Carne
15:00 - 16:10Was bleibt | Šta ostaje | What remains / Re-visited
17:30 - 18:48Jíibie | Jogos Dirigidos | Apiyemiyekî?
20:00 - 21:26Vil, má
22:30 - 23:34El TANGO DEL VIUDO y su espejo deformante

Kino International

16:30 - 17:48Days of Cannibalism
19:30 - 21:13Ein Fisch, der auf dem Rücken schwimmt
22:00 - 23:10The American Sector

SAVVY Contemporary

14:00 - 19:00Letter from a Guarani Woman in Search of the Land Without Evil

silent green Kulturquartier

11:00 - 21:00Part of the Problem

Urania

10:00 - 11:28Sune - Best Man
13:00 - 14:39Death of Nintendo
16:30 - 18:01Pompei
20:00 - 21:45La déesse des mouches à feu

Werkstattkino@silent green

14:00 - 15:11Victoria
17:00 - 18:27Moazzam ma yalla haqeqy | Her Name Was Europa
20:00 - 21:17Traverser

Zeughauskino

12:30 - 13:48Bud's Recruit; The Other Half - BADGE ONLY
14:30 - 16:10Hallelujah - BADGE ONLY
17:00 - 18:26The Champ - BADGE ONLY
19:00 - 20:33La Bohème - BADGE ONLY
21:30 - 22:59Man Without a Star - BADGE ONLY

Zoo Palast 1

09:30 - 11:25Minamata
12:30 - 14:06Mignonnes
15:30 - 16:53Notre-Dame du Nil
18:30 - 20:30Otac
21:30 - 23:30One of These Days

Zoo Palast 2

10:00 - 11:05Mamá, mamá, mamá
13:00 - 14:19Perro
16:15 - 18:23Seishin 0
19:30 - 20:40The Viewing Booth
22:00 - 23:22Si c’était de l’amour

Cubix 3

10:00 - 11:39Das Vorspiel - BADGE ONLY
12:30 - 14:39Ich war noch niemals in New York - BADGE ONLY
15:00 - 16:40Helmut Newton - The Bad and the Beautiful - BADGE ONLY
17:30 - 19:39Freies Land - BADGE ONLY
20:00 - 21:58Gipsy Queen - BADGE ONLY

Cubix 4

10:15 - 11:40Born in Evin - BADGE ONLY
12:45 - 14:23Lara - BADGE ONLY
15:15 - 16:58Auerhaus - BADGE ONLY
17:45 - 19:14O Beautiful Night - BADGE ONLY
20:15 - 22:21Pelikanblut - BADGE ONLY

Sunday 23rd February

1582416000

Akademie der Künste

11:00 - 11:58On vous parle de Paris: Maspero, les mots ont un sens | Sochaux, 11 juin 68 | Les trois-quarts de la vie
13:30 - 15:15Heller Wahn
16:30 - 19:03Margarethe von Trotta im Gespräch mit Ina Weisse | Der Architekt
20:00 - 21:45Angela – Portrait of A Revolutionary | El cuarto poder

Audi Berlinale Lounge

16:00 - 17:00Lichtsprache
19:00 - 20:30Neue Ideen - vom Konzept in die Welt
21:00 - 22:00Berlinale Lounge Night: Die Supererbin
22:00 - 00:00DJ Set: Gurr

Botschaft von Kanada - Marshall McLuhan Salon

14:00 - 17:00NDN Survival Trilogy

CinemaxX 1

20:30 - 22:14Kids Run

CinemaxX 3

15:30 - 17:16Clebs | Panteres | Grevillea | Black Sheep Boy | The Flame | Babylebbe | Något att minnas
19:00 - 20:20Chico ventana también quisiera tener un submarino
21:30 - 22:50Nardjes A.

CinemaxX 4

19:30 - 20:57Anunciaron tormenta
22:00 - 23:26Vil, má

CinemaxX 6

11:00 - 12:28Si c’était de l’amour
13:15 - 15:19Schlingensief - In das Schweigen hineinschreien

CinemaxX 7

09:00 - 10:28Kød & Blod
12:30 - 14:03Gunda
18:00 - 19:35Funny Face
21:00 - 22:32Futur Drei

CinemaxX 8

12:00 - 13:42The Crowd
14:30 - 16:13Daleká cesta
17:00 - 18:33La Bohème
19:15 - 20:45Bardelys the Magnificent
21:30 - 22:59Man Without a Star

Colosseum 1

12:00 - 13:20Automotive
14:30 - 16:01Semina il vento
18:30 - 19:59Oeconomia
21:00 - 23:00Las Mil y Una

Cubix 5

14:00 - 15:33Im Feuer
16:30 - 18:13Ein Fisch, der auf dem Rücken schwimmt
20:00 - 21:16Always Amber
22:00 - 23:58Minyan

Cubix 6

11:00 - 12:26BADGE ONLY - En route | The Flame | Black Sheep Boy | El silencio del rio | Goodbye Golovin | Nagot Att Minas | Qiu Shi | Broken Bird
12:00 - 13:34Jumbo - BADGE ONLY
14:00 - 15:23Berlinale Shorts IV - BADGE ONLY
16:00 - 17:33Berlinale Shorts V - BADGE ONLY
18:15 - 19:43Zabij to i wyjedz z tego miasta
21:00 - 22:10Los conductos

Cubix 7

10:00 - 11:37Eeb Allay Ooo!
10:00 - 11:47Welcome to Chechnya - BADGE ONLY
13:00 - 14:18I Dream of Singapore - BADGE ONLY
16:15 - 17:33Days of Cannibalism
19:15 - 20:40Petite fille
22:00 - 23:42Cidade Pássaro

Cubix 8

11:00 - 12:28Sune - Best Man
14:00 - 15:39Death of Nintendo
17:00 - 18:35Kokon
20:00 - 21:45La déesse des mouches à feu

Cubix 9

13:00 - 15:00Otac
16:00 - 18:00One of These Days
19:00 - 20:30The Twentieth Century
21:30 - 22:41Victoria

Delphi Filmpalast

11:30 - 12:40Medium - BADGE ONLY
13:30 - 15:03Grève ou crève - BADGE ONLY
16:00 - 17:24Lúa vermella - BADGE ONLY
18:30 - 20:42Ouvertures - BADGE ONLY
21:30 - 22:54Maggie's Farm - BADGE ONLY

Deutsche Kinemathek

18:00 - 19:00Imaging the Unimaginable

Deutsche Kinemathek - Museum für Film und Fernsehen

10:00 - 20:00​Be Caligari! The Virtual Cabinet

Filmtheater am Friedrichshain

09:30 - 10:49Perro
12:30 - 14:13H Is for Hapiness
15:30 - 16:35Mamá, mamá, mamá

Friedrichstadt-Palast

09:30 - 11:37Persian Lessons
12:30 - 14:32First Cow
15:30 - 17:00El prófugo
18:00 - 19:40Le sel des larmes
21:00 - 22:44High Ground

HAU1

11:30 - 13:00Collective Change: The Age of Amateur Cinema
14:00 - 15:30Play It by Ear: Hildur's Musical Intuitions
17:00 - 18:30Film Prize of the Robert Bosch Stiftung: Award Ceremony

HAU2

14:00 - 16:00Kill Your Darlings
17:00 - 18:30Collecting Memory: Archives of the Future

HAU3

17:00 - 18:30Forks and Other Weapons: A Propmaker's World

Haus der Berliner Festspiele

09:30 - 11:10Le sel des larmes
12:00 - 14:07Persian Lessons
15:00 - 16:55Golda Maria
18:30 - 21:50Malmkrog

Kino Arsenal 1

12:00 - 12:54Doublewide | The Whole Shebang | Citizens of the Cosmos
13:45 - 14:35Untitled Sequence of Gaps | Matata
15:45 - 16:28letter to a friend
17:30 - 18:38Responsabilidad empresarial
19:30 - 20:59Namo
22:00 - 23:08Recovery | Equinox | The Phantom Menace

Kino International

13:30 - 15:00Mogul Mowgli
13:30 - 15:30One of These Days
16:30 - 18:25Aufzeichnungen aus der Unterwelt
19:30 - 21:03Im Feuer
22:00 - 23:23Nackte Tiere

SAVVY Contemporary

14:00 - 19:00Letter from a Guarani Woman in Search of the Land Without Evil

silent green Kulturquartier

11:00 - 21:00Part of the Problem

Urania

10:00 - 11:20Mugge & vejfesten
13:00 - 14:37Las niñas
16:30 - 17:55Paradise Drifters
20:00 - 22:19Kaze no Denwa

Werkstattkino@silent green

14:00 - 15:28Jíibie | Jogos Dirigidos | Apiyemiyekî?
17:00 - 18:16(Outros) Fundamentos | Tatsuniya II | Vaga Carne
20:00 - 21:10The Viewing Booth

Zeughauskino

12:30 - 13:42Wine of Youth - BADGE ONLY
14:30 - 16:31An American Romance - BADGE ONLY
17:00 - 18:30Comrade X - BADGE ONLY
19:00 - 20:28Japanese War Bride - BADGE ONLY
21:30 - 22:52So Red the Rose - BADGE ONLY

Zoo Palast 1

09:30 - 11:06Die Adern der Welt
09:30 - 10:58Sune - Best Man
12:30 - 13:59Yalda, la nuit du pardon
15:30 - 16:51White Riot
19:00 - 20:27The Assistant
22:00 - 23:24Mare

Zoo Palast 2

10:30 - 11:43En route | El sghayra | El silencio del rio | The Kites | Un diable dans la poche | Rã
13:30 - 14:56Money Honey | Onderhuids | Broken Bird | A Fool God | El nombre del hijo | toni_with_an_i
16:15 - 17:25Kama fissamaa' kathalika ala al-ard
19:30 - 21:07Eeb Allay Ooo!
22:00 - 23:17La casa dell'amore

Cubix 3

10:00 - 11:55Das Forum - BADGE ONLY
12:30 - 14:15ich war zuhause, aber... - BADGE ONLY
15:00 - 16:58System-sprenger - BADGE ONLY
17:30 - 19:11Das geheime Leben der Bäume - BADGE ONLY

Cubix 4

10:15 - 12:23Traumfabrik - BADGE ONLY
10:15 - 11:56The Whale and the Raven - BADGE ONLY
15:15 - 17:06Das perfekte Geheimnis - BADGE ONLY
17:45 - 21:23Heimat ist ein Raum aus Zeit - BADGE ONLY

Monday 24th February

1582502400

Akademie der Künste

11:00 - 12:28Les yeux ne veulent pas en tout temps se fermer ou Peut-être qu’un jour Rome se permettra de choisir à son tour (Othon)
13:30 - 15:08Xiao Wu
16:30 - 19:03Jia Zhang-ke im Gespräch mit Huo Meng | Guo Zhao Guan
20:00 - 21:31Eine Prämie für Irene | The Woman’s Film (Newsreel #55)

Audi Berlinale Lounge

11:30 - 12:30Reden über Film – Questions to the Talent Section of the Producers’ Association
14:00 - 15:00Filmpersönlichkeiten aus nächster Nähe – Deutschlandfunk Kultur „Im Gespräch“ mit Alexander Kluge
16:00 - 17:00Film-Quiz mit Alexander Lehnert
19:00 - 21:30Open Mic: Kiez goes Audi Berlinale Lounge
22:00 - 00:00DJ Set: Yulia Niko

Botschaft von Kanada

11:00 - 14:00Shorts, Communities and Conversations

Botschaft von Kanada - Marshall McLuhan Salon

12:00 - 15:00NDN Survival Trilogy

CinemaxX 1

20:30 - 22:03Im Feuer

CinemaxX 3

13:30 - 14:55Paradise Drifters
16:30 - 17:53Berlinale Shorts I
19:00 - 20:38Bloody Nose, Empty Pockets
21:30 - 23:26Eyimofe

CinemaxX 4

19:30 - 21:38Tipografic majuscul
22:30 - 00:03Grève ou crève

CinemaxX 6

13:30 - 14:46Days of Cannibalism

CinemaxX 7

09:00 - 11:00Otac
12:00 - 13:46Shirley
17:30 - 18:50Služobníci
21:00 - 22:41Digger

CinemaxX 8

12:00 - 13:18Bud's Recruit; The Other Half
14:30 - 15:58Japanese War Bride
17:00 - 17:58The Real Adventure
19:00 - 20:40Hallelujah
21:30 - 23:33Bushido zankoku monogatari

Colosseum 1

12:00 - 13:43Ein Fisch, der auf dem Rücken schwimmt
14:30 - 15:55Petite fille
19:30 - 20:50Chico ventana también quisiera tener un submarino
22:00 - 23:28Kød & Blod

Cubix 2

09:45 - 11:44Als Hitler das rosa Kaninchen stahl - BADGE ONLY
12:15 - 13:51TKKG - BADGE ONLY

Cubix 5

14:00 - 15:50Walchensee Forever
16:30 - 18:14Kids Run
20:30 - 22:29Untitled Sequence of Gaps | Babylebbe | Playback. Ensayo de una despedida | HaMa’azin | Who Can Predict What Will Move You | El nombre del hijo | Extractions | Panteres

Cubix 6

12:30 - 14:39Paris Calligrammes
15:15 - 16:25The American Sector
17:00 - 18:35Funny Face
20:00 - 21:33Gunda

Cubix 7

13:15 - 14:35Nardjes A.
16:15 - 17:47Futur Drei
19:15 - 21:10Aufzeichnungen aus der Unterwelt
22:00 - 23:31Semina il vento

Cubix 8

14:30 - 15:50Mugge & vejfesten
17:00 - 18:33Notre-Dame du Nil
20:00 - 21:31Pompei

Cubix 8

11:00 - 12:36Die Adern der Welt

Cubix 9

13:00 - 14:27The Assistant
16:00 - 17:24Mare
19:00 - 20:14Zeus Machine. L'invincibile
21:30 - 22:55Berlinale Shorts II

Delphi Filmpalast

14:00 - 15:27Anunciaron tortmenta - BADGE ONLY
16:30 - 17:40Kama fissamaa' kathalika ala al-ard - BADGE ONLY
18:30 - 19:42BADGE ONLY - Gli appunti di Anna Azzori / Uno specchio che viaggia nel tempo
20:30 - 21:54The Two Sights - BADGE ONLY

Deutsche Kinemathek

13:00 - 14:00Digital Film Archiving - The CEN Preservation Package

Deutsche Kinemathek - Museum für Film und Fernsehen

10:00 - 20:00​Be Caligari! The Virtual Cabinet

Filmtheater am Friedrichshain

09:30 - 10:43En route | El sghayra | El silencio del rio | The Kites | Un diable dans la poche | Rã
12:30 - 13:56Money Honey | Onderhuids | Broken Bird | A Fool God | El nombre del hijo | toni_with_an_i
15:30 - 17:07Las niñas

Friedrichstadt-Palast

09:30 - 11:34Pinocchio
12:30 - 14:00Undine
15:00 - 16:44High Ground
18:00 - 20:00Todos os mortos
21:00 - 23:07Persian Lessons

HAU1

14:00 - 15:37Las niñas
17:00 - 18:30Talents Table Talk: Places like Home

HAU2

14:00 - 15:30World Building Live: Decoding Stories
17:00 - 18:30Blind Trust: Dialogues in Image and Space

HAU3

11:30 - 13:00Speaking the Youth: Writing Teenage Series
14:00 - 15:30Collective & Co: Needs and Ideals

HAU3

17:00 - 18:30Protocols & Pathways: Indigenous Film Sets

Haus der Berliner Festspiele

11:00 - 13:00Todos os mortos
14:30 - 18:42Hillary
20:30 - 21:40Los conductos

Kino Arsenal 1

11:30 - 13:38Seishin 0
14:30 - 15:54Lúa vermella
17:00 - 18:10The Viewing Booth
19:30 - 20:48Expedition Content
22:00 - 23:27Al-Maw’oud | Akiya | Al-Houbut

Kino International

17:00 - 18:19O Reflexo do Lago
19:30 - 21:20Walchensee Forever
22:00 - 23:28Zabij to i wyjedz z tego miasta

SAVVY Contemporary

14:00 - 19:00Letter from a Guarani Woman in Search of the Land Without Evil

silent green Kulturquartier

11:00 - 21:00Part of the Problem

Urania

10:00 - 11:35Los lobos
13:00 - 14:36Mignonnes
17:00 - 18:24Palazzo di Giustizia

Werkstattkino@silent green

14:00 - 15:10Was bleibt | Šta ostaje | What remains / Re-visited
17:00 - 17:43letter to a friend
20:00 - 21:08Responsabilidad empresarial

Zeughauskino

17:00 - 18:30Bardelys the Magnificent - BADGE ONLY
19:00 - 20:45Stella Dallas - BADGE ONLY
21:30 - 23:06Beyond the Forest - BADGE ONLY

Zoo Palast 1

12:15 - 13:58Onward
15:30 - 17:31Exil
18:30 - 20:35Håp
21:15 - 00:02Freud

Zoo Palast 2

13:00 - 13:55Ochite mi sini, rokljata sharena
17:00 - 18:34Dispatches from Elsewhere
19:30 - 20:45Petit Samedi
22:00 - 23:11Kotlovan

Cubix 3

10:00 - 11:30Aquarela - BADGE ONLY
12:30 - 14:32Es gilt das gesprochene Wort - BADGE ONLY
15:00 - 16:16Das melancholische Mädchen - BADGE ONLY
17:30 - 19:30Narziss und Goldmund - BADGE ONLY
20:00 - 21:34Die Insel der hungrigen Geister - BADGE ONLY

Cubix 4

10:15 - 12:01Weil du nur einmal lebst - Die Toten Hosen auf Tour - BADGE ONLY
12:45 - 14:30Bruder-liebe - BADGE ONLY
15:15 - 17:06Mein Ende. Dein Anfang - BADGE ONLY
17:45 - 20:00Lindenberg! Mach dein Ding! - BADGE ONLY

Tuesday 25th February

1582588800

Akademie der Künste

11:00 - 12:17Schastye
13:30 - 15:1035 rhums
16:30 - 19:06Claire Denis im Gespräch mit Olivier Assayas | Irma Vep
20:00 - 21:59El Ghorba (Les passagers) | Mes voisins

Audi Berlinale Lounge

14:00 - 15:00Filmpersönlichkeiten aus nächster Nähe – Deutschlandfunk Kultur „Im Gespräch“
16:00 - 17:00How to Promote Yourself
19:00 - 20:30Online Marketing Rockstars Masterclass "YouTube Pro Tactics"
21:00 - 22:00Berlinale Lounge Night: Leopold
22:00 - 00:00DJ Set: Braunbeck

Botschaft von Kanada - Marshall McLuhan Salon

12:00 - 15:00NDN Survival Trilogy

CinemaxX 1

20:30 - 22:13Ein Fisch, der auf dem Rücken schwimmt

CinemaxX 3

13:30 - 15:15La déesse des mouches à feu
16:30 - 17:51Berlinale Shorts III
19:00 - 20:15Entre perro y lobo
21:30 - 22:59Jetzt oder morgen

CinemaxX 4

19:30 - 23:45Luz nos trópicos

CinemaxX 6

09:00 - 10:45Aufzeichnungen aus der Unterwelt
11:30 - 12:49O Reflexo do Lago
13:30 - 15:07Eeb Allay Ooo!

CinemaxX 7

09:00 - 10:24Mare
12:30 - 14:09Orphea
18:00 - 19:34The Trouble With Being Born
21:00 - 22:41Pari

CinemaxX 8

12:00 - 12:45Stella Dallas
14:30 - 15:54The Patsy
16:45 - 18:46An American Romance
19:30 - 20:44The Sky Pilot
21:30 - 23:00Comrade X

Colosseum 1

12:00 - 13:33Im Feuer
14:30 - 15:50Nardjes A.
17:00 - 18:23Berlinale Shorts I
19:30 - 20:26Eyimofe
22:00 - 00:00One of These Days

Cubix 5

14:00 - 15:42Schlaf
16:30 - 18:20Walchensee Forever
20:00 - 22:00Las Mil y Una

Cubix 6

12:30 - 14:22Yi zhi you dao hai shui bian lan
15:00 - 16:44Nomera
18:00 - 19:20Služobníci
20:30 - 22:16Shirley

Cubix 7

10:00 - 11:22Si c’était de l’amour
13:15 - 14:26Kotlovan
16:15 - 17:53Bloody Nose, Empty Pockets
19:15 - 20:56Digger
22:00 - 23:31Schwarze Milch

Cubix 8

11:00 - 12:46Clebs | Panteres | Grevillea | Black Sheep Boy | The Flame | Babylebbe | Något att minnas
14:00 - 15:39Comrades | Goodbye Golovin | Le mal du siècle | Who Can Predict What Will Move You | Progresso Renaissance | Hot Mother | White Winged Horse
17:00 - 18:29Yalda, la nuit du pardon
20:00 - 21:21White Riot

Cubix 9

13:00 - 15:01Exil
16:00 - 18:05Håp
19:00 - 20:29Ping jing
21:30 - 22:53Berlinale Shorts IV

Delphi Filmpalast

14:00 - 15:20BADGE ONLY - Chico ventana también quisiera tener un submarino
16:15 - 17:23Responsabilidad empresarial - BADGE ONLY
18:30 - 19:37Purple Sea - BADGE ONLY
21:00 - 22:07Generations - BADGE ONLY

Deutsche Kinemathek - Museum für Film und Fernsehen

10:00 - 20:00​Be Caligari! The Virtual Cabinet

Filmtheater am Friedrichshain

09:30 - 10:25Ochite mi sini, rokljata sharena
12:30 - 14:06Mignonnes
15:30 - 16:54Palazzo di Giustizia

Friedrichstadt-Palast

10:00 - 11:50Effacer l'historique
13:00 - 14:39Schwesterlein
15:45 - 17:17Siberia
18:15 - 20:17First Cow
21:15 - 23:13Volevo nascondermi

HAU1

14:00 - 15:18Days of Cannibalism
17:00 - 18:30Three's a Crowd: Meet the Komplizen

HAU2

14:00 - 15:30Inside Out: Cinema on the Verge
17:00 - 18:30Stories in Motion: Live Acting Workshop

HAU3

11:30 - 13:00Cinema From Below: Movements of Resistance
14:30 - 16:00Multi Plebs: Build Your Own Cinema!
17:00 - 18:30Common Grounds: Sustainable Film Business

Haus der Berliner Festspiele

09:30 - 11:09Schwesterlein
12:00 - 14:02First Cow
15:00 - 16:10Last and First Men
17:45 - 19:37Il bidone
20:30 - 22:20Effacer l'historique

Kino Arsenal 1

12:30 - 14:13Ostia
15:00 - 16:08Recovery | Equinox | The Phantom Menace
17:30 - 19:20Abstracted / Family
20:15 - 21:59Soleil Ô
22:30 - 23:54W.R. – Misterije Organizma

Kino International

13:30 - 14:57The Assistant
16:30 - 17:58Saudi Runaway
19:30 - 21:12Schlaf
22:00 - 23:35Funny Face

SAVVY Contemporary

14:00 - 19:00Letter from a Guarani Woman in Search of the Land Without Evil

silent green Kulturquartier

11:00 - 21:00Part of the Problem

Urania

10:00 - 10:50Hello Ahma | Lístek | Qiu shi | Elders | Mishou | Der kleine Vogel und die Bienen
13:00 - 14:36Die Adern der Welt
17:00 - 18:31Sweet Thing
20:30 - 22:09Meu nome é Bagdá

Werkstattkino@silent green

14:00 - 15:18Expedition Content
17:00 - 17:50Untitled Sequence of Gaps | Matata
20:00 - 21:33Grève ou crève

Zeughauskino

17:00 - 18:19Show People - BADGE ONLY
19:30 - 20:28The Real Adventure - BADGE ONLY
21:00 - 22:31Lightning Strikes Twice - BADGE ONLY

Zoo Palast 1

09:30 - 11:13H Is for Happiness
12:30 - 13:58Zabij to i wyjedz z tego miasta
14:30 - 15:43The Earth Is Blue as an Orange
17:00 - 20:43Trigonometry
22:00 - 23:35A l'abordage

Zoo Palast 2

14:00 - 15:35Los lobos
16:30 - 17:56C’est comme ça que je t’aime
19:00 - 20:50Mystery Road 2
22:00 - 23:13FREM

Cubix 3

10:00 - 11:29Cunningham - BADGE ONLY
12:30 - 14:32Gut gegen Nordwind - BADGE ONLY
15:00 - 16:29Klasse Deutsch - BADGE ONLY
17:30 - 19:35Deutschstunde - BADGE ONLY

Cubix 4

10:15 - 11:58Lovemobil - BADGE ONLY
12:45 - 14:177500 - BADGE ONLY
15:15 - 17:17Der Fall Collini - BADGE ONLY
17:45 - 19:33Und der Zukunft zugewandt - BADGE ONLY
20:15 - 21:35Dark Eden - BADGE ONLY

Wednesday 26th February

1582675200

Akademie der Künste

11:00 - 12:15Eldridge Cleaver, Black Panther
13:30 - 15:24En kärlekshistoria
16:30 - 18:16Roy Andersson im Gespräch mit Niki Lindroth von Bahr | Tord och Tord | Simhall | Min börda | Något att minnas
20:00 - 21:07Nicht der Homosexuelle ist pervers, sondern die Situation, in der er lebt

Audi Berlinale Lounge

11:00 - 12:00Reden über Film – What Does a Script for a Documentary Look Like?
14:00 - 15:00Filmpersönlichkeiten aus nächster Nähe – Deutschlandfunk Kultur „Im Gespräch“
16:00 - 17:00New Perspectives via Unusual Camera
19:00 - 20:30Film-Karaoke mit Alexander Lehnert
21:00 - 22:00Berlinale Lounge Night: Lui Hill
22:00 - 00:00DJ Set: Kristin Velvet

Botschaft von Kanada - Marshall McLuhan Salon

12:00 - 15:00NDN Survival Trilogy

CinemaxX 1

11:00 - 12:20Mugge & vejfesten
14:00 - 15:46Clebs | Panteres | Grevillea | Black Sheep Boy | The Flame | Babylebbe | Något att minnas
17:00 - 18:39Comrades | Goodbye Golovin | Le mal du siècle | Who Can Predict What Will Move You | Progresso Renaissance | Hot Mother | White Winged Horse
20:30 - 22:12Schlaf

CinemaxX 3

13:30 - 15:09Meu nome é Bagdá
16:30 - 18:03Berlinale Shorts V
19:00 - 20:36Un crimen común
21:30 - 23:32Ouvertures

CinemaxX 4

16:00 - 17:16Always Amber
19:00 - 21:55Ieşirea trenurilor din gară

CinemaxX 5

11:30 - 15:03Trigonometry
16:00 - 17:50Mystery Road 2

CinemaxX 6

11:15 - 11:43Saudi Runaway
13:45 - 14:56Kotlovan

CinemaxX 7

09:00 - 11:05Håp
12:30 - 13:50Isabella
18:00 - 19:40Die letzte Stadt
21:00 - 22:32Suk Suk

CinemaxX 8

13:00 - 14:38The Texas Rangers
15:00 - 16:22So Red the Rose
17:00 - 18:20Street Scene
19:30 - 21:24The Long Good Friday
22:00 - 23:18Cynara

Colosseum 1

12:00 - 13:50Walchensee Forever
14:30 - 16:08Bloody Nose, Empty Pockets
17:00 - 18:25Berlinale Shorts II
19:30 - 20:59Namo
22:00 - 23:24Mare

Cubix 2

09:45 - 11:27Ostwind - Aris Ankunft - BADGE ONLY
12:15 - 13:50Invisible Sue - BADGE ONLY

Cubix 5

14:00 - 15:35Garagenvolk
16:30 - 18:03Im Feuer
20:30 - 21:52Si c’était de l’amour

Cubix 6

12:30 - 14:25Golda Maria
15:00 - 16:10Last and First Men
17:00 - 18:34The Trouble With Being Born
20:00 - 21:39Orphea

Cubix 7

10:00 - 11:41Pari
13:15 - 14:34O Reflexodo Lago
16:15 - 17:44Jetzt oder morgen
19:15 - 20:52Eeb Allay Ooo!
22:00 - 23:41Digger

Cubix 8

11:00 - 12:43H Is for Happiness
14:00 - 15:31Sweet Thing
17:00 - 18:37Las niñas
20:00 - 22:19Kaze no Denwa

Cubix 9

13:00 - 15:04Schlingensief - In das Schweigen hineinschreien
16:00 - 17:35A l'abordage
19:00 - 20:24The Two Sights
21:30 - 22:53Berlinale Shorts I

Delphi Filmpalast

13:30 - 17:45Luz nos trópicos - BADGE ONLY
18:30 - 20:16BADGE ONLY - Kunst kommt aus dem Schnabel wie er gewachsen ist
21:30 - 22:56Vil, má - BADGE ONLY

Deutsche Kinemathek

18:00 - 19:00Films for Everyone - Focus on Audio Description

Deutsche Kinemathek - Museum für Film und Fernsehen

10:00 - 20:00​Be Caligari! The Virtual Cabinet

Filmtheater am Friedrichshain

09:30 - 11:05Los lobos
12:30 - 13:58Sune - Best Man
15:30 - 16:55Paradise Drifters

Friedrichstadt-Palast

10:00 - 11:17Domangchin yeoja
12:15 - 13:53Favolacce
15:00 - 16:41Never Rarely Sometimes Always
18:00 - 20:04Pinocchio
21:00 - 22:30Undine

HAU1

14:00 - 15:20Chico ventana también quisiera tener un submarino
17:00 - 18:30In Conversation with Helen Mirren

HAU2

14:00 - 15:30Change of Focus: Caleb's Camera
17:00 - 18:30Art to Live in: Hang Out with ruangrupa

HAU3

11:30 - 13:00Carte Blanche: Crossroads in Curation
14:00 - 15:30Ctrl Alt Del: Leaving the System

Haus der Berliner Festspiele

10:00 - 11:38Favolacce
12:15 - 13:56Never Rarely Sometimes Always
15:00 - 16:37Speer Goes to Hollywood
18:00 - 19:46Shirley
20:30 - 22:02Siberia

Kino Arsenal 1

12:00 - 13:59Mes voisins | El Ghorba (Les passagers)
15:00 - 16:12Gli appunti di Anna Azzori / Uno specchio che viaggia nel tempo
17:30 - 19:01Eine Prämie für Irene | The Woman’s Film (Newsreel #55)
20:00 - 21:30Born of the ***: On Zarathustra's Going Under from Cairo to Oran

Kino Arsenal 1

22:15 - 23:43Télé Réalité

Kino International

13:30 - 15:31Exil
16:30 - 18:17Welcome to Chechnya
19:30 - 21:05Garagenvolk
22:00 - 23:20Služobníci

SAVVY Contemporary

14:00 - 19:00Letter from a Guarani Woman in Search of the Land Without Evil

silent green Kulturquartier

11:00 - 21:00Part of the Problem

Urania

10:00 - 11:19Perro
13:00 - 14:21White Riot
17:30 - 19:03Notre-Dame du Nil
20:30 - 22:04Jumbo

Werkstattkino@silent green

14:00 - 15:07Purple Sea
17:00 - 18:50Abstracted / Family
20:00 - 21:24Maggie's Farm

Zeughauskino

17:00 - 18:12Wine of Youth - BADGE ONLY
19:00 - 21:20The Big Parade - BADGE ONLY
22:00 - 23:39The Good Liar - BADGE ONLY

Zoo Palast 1

09:30 - 10:20Hello Ahma | Lístek | Qiu shi | Elders | Mishou | Der kleine Vogel und die Bienen
12:00 - 14:14Sa-nyang-eui-si-gan
15:30 - 16:58Irmã
18:30 - 20:20Vento Seco
21:30 - 23:17Stateless

Zoo Palast 2

10:00 - 11:39Death of Nintendo
13:00 - 14:26Sthalpuran
16:15 - 17:49Dispatches from Elsewhere
19:00 - 20:15Sex
22:00 - 23:18I Dream of Singapore

Zoo Palast 3

16:30 - 17:51Berlinale Shorts III

Cubix 3

10:00 - 11:58Gipsy Queen - BADGE ONLY
12:30 - 14:39Freies Land - BADGE ONLY
15:00 - 16:40Helmut Newton - The Bad and the Beautiful - BADGE ONLY
17:30 - 19:09Das Vorspiel - BADGE ONLY
20:00 - 22:09Ich war noch niemals in New York - BADGE ONLY

Cubix 4

10:15 - 12:21Pelikanblut - BADGE ONLY
12:45 - 14:14O Beautiful Night - BADGE ONLY
15:15 - 16:53Lara - BADGE ONLY
17:45 - 19:20Born in Evin - BADGE ONLY
20:15 - 21:58Auerhaus - BADGE ONLY

Thursday 27th February

1582761600

Akademie der Künste

11:00 - 12:04Eine Sache, die sich versteht (15x)
13:30 - 15:44Brokeback Mountain
16:30 - 19:29Ang Lee im Gespräch mit Hirokazu Kore-eda | Wandafuru raifu
20:00 - 21:32The Great Chicago Conspiracy Circus

Audi Berlinale Lounge

14:00 - 15:00Filmpersönlichkeiten aus nächster Nähe – Deutschlandfunk Kultur „Im Gespräch“
16:00 - 17:00The Rise of Bárbara Wagner & Benjamin de Burca
19:00 - 20:30Audi Short Film Award Anniversary Selection
21:00 - 00:00Berlinale Lounge Night: Silent Party

Botschaft von Kanada - Marshall McLuhan Salon

12:00 - 15:00NDN Survival Trilogy

CinemaxX 1

11:00 - 12:13En route | El sghayra | El silencio del rio | The Kites | Un diable dans la poche | Rã
14:00 - 15:35Kokon
17:00 - 18:34Jumbo
20:30 - 22:05Garagenvolk

CinemaxX 3

13:30 - 15:01Pompei
16:30 - 17:55Berlinale Shorts II
19:00 - 20:30The Twentieth Century
21:30 - 23:34Schlingensief - In das Schweigen hineinschreien

CinemaxX 4

16:00 - 17:25Petite fille
19:00 - 20:46Kunst kommt aus dem Schnabel wie er gewachsen ist
21:30 - 22:37Generations

CinemaxX 5

16:00 - 17:15Sex

CinemaxX 6

11:15 - 13:02Welcome to Chechnya
14:00 - 15:20Nardjes A.

CinemaxX 7

09:00 - 10:35A l'abordage
11:30 - 19:30The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin)
21:30 - 23:28Minyan

CinemaxX 8

12:00 - 13:22The Wedding Night
13:45 - 15:51Northwest Passage
16:30 - 18:23The Citadel
19:00 - 20:37Billy the Kid
21:00 - 23:11Solomon and Sheba

Colosseum 1

12:00 - 13:35Garagenvolk
14:30 - 15:58Saudi Runaway
17:00 - 18:23Berlinale Shorts IV
19:30 - 20:47La casa dell'amore
22:00 - 00:01Exil

Cubix 2

09:45 - 11:19Mein Lotta-Leben - Alles Bingo mit Flamingo! - BADGE ONLY
12:15 - 13:33Die Heinzels - Rückkehr der Heinzelmännchen - BADGE ONLY

Cubix 5

14:00 - 15:40Wagenknecht
16:30 - 18:12Schlaf
20:30 - 21:49O Reflexodo Lago

Cubix 6

12:00 - 16:12Hillary
17:00 - 18:40Die letzte Stadt
20:00 - 21:20Isabella

Cubix 7

10:00 - 11:11Kotlovan
13:15 - 14:33I Dream of Singapore
16:15 - 17:51Un crimen común
19:15 - 20:47Suk Suk
22:00 - 23:41Pari

Cubix 8

11:00 - 11:55Ochite mi sini, rokljata sharena
14:00 - 15:35Los lobos
17:00 - 18:28Irmã
20:00 - 21:39Meu nome é Bagdá

Cubix 9

13:00 - 14:50Vento Seco
16:00 - 17:42Cidade Pássaro
19:00 - 20:15Entre perro y lobo
21:30 - 22:51Berlinale Shorts III

Delphi Filmpalast

15:00 - 17:55Ieşirea trenurilor din gară - BADGE ONLY
19:00 - 21:08Seishin 0 - BADGE ONLY

Deutsche Kinemathek

18:00 - 19:00King Vidor: Metaphor and Truth and Illusion

Deutsche Kinemathek - Museum für Film und Fernsehen

10:00 - 20:00​Be Caligari! The Virtual Cabinet

Filmtheater am Friedrichshain

09:30 - 10:20Hello Ahma | Lístek | Qiu shi | Elders | Mishou | Der kleine Vogel und die Bienen
12:30 - 14:06Die Adern der Welt
15:30 - 17:03Notre-Dame du Nil

Friedrichstadt-Palast

09:15 - 12:18Berlin Alexanderplatz
13:15 - 14:40The Roads Not Taken
15:30 - 17:45DAU. Natasha
18:45 - 20:02Domangchin yeoja
21:00 - 22:48Curveball

HAU1

14:00 - 15:27Girl and Body | Clebs | A Fool God | Playback. Ensayo de una despedida | Genius Loci
17:00 - 18:30Mass Movement: The DAU Project

HAU2

14:00 - 15:30Non-Fiction Poems: Freeing Docs
17:00 - 18:30Puppet Regime: Dogs and Snails in Stop-Motion

HAU3

11:30 - 13:00Talents Footprints: How to Grassroot
17:00 - 18:30Future Intense: Queer Film Collectives

Haus der Berliner Festspiele

10:00 - 11:25The Roads Not Taken
12:15 - 13:47Siberia
15:00 - 18:03Berlin Alexanderplatz
18:45 - 20:24Orphea
21:15 - 23:30DAU. Natasha

Kino Arsenal 1

10:00 - 12:03Gishiki
12:30 - 13:45Petit Samedi
15:00 - 16:45Angela – Portrait of A Revolutionary | El cuarto poder
17:30 - 19:08Anaparastasi
20:00 - 21:26Der große Verhau
22:30 - 23:57Anunciaron tormenta

Kino International

13:30 - 14:54Mare
17:00 - 18:08Sheriff Teddy
19:30 - 21:10Wagenknecht
22:00 - 23:34The Trouble With Being Born

SAVVY Contemporary

14:00 - 19:00Letter from a Guarani Woman in Search of the Land Without Evil

silent green Kulturquartier

11:00 - 17:00Part of the Problem

Urania

10:00 - 11:26Sthalpuran
13:00 - 14:05Mamá, mamá, mamá
16:00 - 18:19Kaze no Denwa
20:30 - 21:57Alice Júnior

Werkstattkino@silent green

10:00 - 20:00The Berlinale Forum at 50 - A Day of Panel Discussions

Zeughauskino

17:00 - 18:53The Fountainhead - BADGE ONLY
19:30 - 20:54The Patsy - BADGE ONLY
21:30 - 23:30H. M. Pulham, Esq. - BADGE ONLY

Zoo Palast 1

09:30 - 11:01Sweet Thing
12:30 - 14:10Le sel des larmes
15:30 - 16:54Palazzo di Giustizia
18:30 - 20:46The Eddy
22:00 - 23:39Surge

Zoo Palast 2

10:00 - 11:36Mignonnes
13:00 - 14:15Anne at 13,000 ft
16:15 - 17:29The Earth Is Blue as an Orange
19:30 - 20:59Jetzt oder morgen
22:00 - 23:10Was bleibt | Šta ostaje | What remains / Re-visited

Zoo Palast 3

13:30 - 14:53Berlinale Shorts I
16:30 - 18:03Berlinale Shorts V

Cubix 3

10:00 - 11:58System-sprenger - BADGE ONLY
12:30 - 14:25Das Forum - BADGE ONLY
15:00 - 17:05Deutschstunde - BADGE ONLY
17:30 - 19:15ich war zuhause, aber... - BADGE ONLY

Cubix 4

10:15 - 13:53Heimat ist ein Raum aus Zeit - BADGE ONLY
15:15 - 17:23Traumfabrik - BADGE ONLY
17:45 - 19:36Das perfekte Geheimnis - BADGE ONLY
20:15 - 21:56The Whale and the Raven - BADGE ONLY

Friday 28th February

1582848000

Akademie der Künste

11:30 - 12:31Monangambeee | Phela-ndaba (End of the Dialogue)
13:00 - 14:27Remparts d'argile
15:00 - 16:04Eine Sache, die sich versteht (15x)
17:00 - 18:20O.K.
20:00 - 21:43Ostia

Audi Berlinale Lounge

16:00 - 17:0070 Jahre Berlinale - Blicke zurück
19:00 - 20:30Game Changers: The Power of Documentary Film Today
21:00 - 22:30Berlinale Lounge Night: Fiva
22:00 - 00:00DJ Set: Clarice

Botschaft von Kanada - Marshall McLuhan Salon

12:00 - 15:00NDN Survival Trilogy

CinemaxX 1

11:00 - 11:55Ochite mi sini, rokljata sharena
14:00 - 15:39Death of Nintendo
17:00 - 18:14The Earth Is Blue as an Orange
20:30 - 22:10Wagenknecht

CinemaxX 3

13:30 - 14:57Alice Júnior
16:30 - 17:53Berlinale Shorts IV
19:00 - 20:31Semina il vento
21:30 - 22:59Ping jing

CinemaxX 4

16:00 - 17:38Bloody Nose, Empty Pockets
19:00 - 20:24Lúa vermella
21:30 - 22:54The Two Sights

CinemaxX 5

16:00 - 18:16The Eddy

CinemaxX 6

09:00 - 10:36Un crimen común
11:15 - 13:15Las Mil y Una
14:00 - 15:18I Dream of Singapore
16:00 - 20:15Luz nos trópicos
21:15 - 22:23Responsibilidad empresarial

CinemaxX 7

09:00 - 10:50Vento Seco
12:30 - 14:11A metamorfose dos pássaros
18:00 - 19:36Laila aur satt geet
21:00 - 22:27The Assistant

CinemaxX 8

12:30 - 13:44The Sky Pilot
14:30 - 16:13Daleká cesta
17:00 - 19:00H. M. Pulham, Esq.
19:30 - 20:52Ruby Gentry
21:30 - 23:34The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

Colosseum 1

12:00 - 13:42Schlaf
14:30 - 16:17Welcome to Chechnya
17:00 - 18:21Berlinale Shorts III
19:30 - 20:44Zeus Machine. L'invincibile
22:00 - 00:05Håp

Cubix 2

09:45 - 11:11Fritzi - eine Wendewundergeschichte - BADGE ONLY
12:15 - 13:43Zu weit weg - BADGE ONLY

Cubix 5

16:30 - 18:05Garagenvolk
20:00 - 21:55Aufzeichnungen aus der Unterwelt

Cubix 6

12:30 - 20:30The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin)

Cubix 7

10:00 - 11:16Always Amber
16:15 - 17:52Cidade Pássaro
19:15 - 20:33Days of Cannibalism
22:00 - 23:11Kotlovan

Cubix 7

13:15 - 14:47Suk Suk

Cubix 8

11:00 - 12:26Sthalpuran
14:00 - 15:20Mugge & vejfesten
17:00 - 18:34Jumbo

Cubix 9

13:00 - 14:39Surge
16:00 - 17:28Saudi Runaway
19:00 - 20:11Gorod usnul
21:30 - 23:03Berlinale Shorts V

Delphi Filmpalast

14:00 - 15:10Medium - BADGE ONLY
16:00 - 17:15Entre perro y lobo - BADGE ONLY
18:30 - 20:26Eyimofe - BADGE ONLY
21:30 - 22:45Petit Samedi - BADGE ONLY

Deutsche Kinemathek - Museum für Film und Fernsehen

10:00 - 20:00​Be Caligari! The Virtual Cabinet

Friedrichstadt-Palast

10:00 - 12:07Rizi
13:00 - 14:58Charlatan
16:00 - 17:48Curveball
19:00 - 20:41Never Rarely Sometimes Always
21:30 - 23:08Favolacce

Haus der Berliner Festspiele

09:30 - 11:28Charlatan
12:15 - 13:33Domangchin yeoja
14:30 - 15:50Isabella
17:00 - 22:55DAU. Degeneratsia

Kino Arsenal 1

10:00 - 12:12Ouvertures
13:00 - 14:10Kama fissamaa' kathalika ala al-ard
16:00 - 18:40Mare's Tail
20:00 - 21:30Caligari Film Award: Screening of the Award Winning Film

Kino International

13:30 - 15:01Schwarze Milch
16:30 - 18:05A l'abordage
19:30 - 21:00Compass - Perspektive - Award: Screening of the Awarded Film
22:00 - 23:40Die letzte Stadt

SAVVY Contemporary

14:00 - 19:00Letter from a Guarani Woman in Search of the Land Without Evil

silent green Kulturquartier

11:00 - 21:00Part of the Problem

Urania

10:00 - 11:26Money Honey | Onderhuids | Broken Bird | A Fool God | El nombre del hijo | toni_with_an_i
13:00 - 14:29Yalda, la nuit du pardon
19:30 - 21:30Award Winning Films 14plus

Werkstattkino@silent green

15:00 - 16:12Gli appunti di Anna Azzori / Uno specchio che viaggia nel tempo
17:00 - 18:07Generations
21:00 - 22:30Born of the ***: On Zarathustra's Going Under from Cairo to Oran

Zeughauskino

17:00 - 18:42The Crowd - BADGE ONLY
19:30 - 21:23The Last Station - BADGE ONLY
22:00 - 23:22The Wedding Night - BADGE ONLY

Zoo Palast 1

09:30 - 11:07Las niñas
12:30 - 14:03Gunda
15:30 - 16:49Perro
19:00 - 21:00One of These Days
22:00 - 23:48A Fish Called Wanda

Zoo Palast 2

10:00 - 11:05Mamá, mamá, mamá
13:00 - 14:31Sweet Thing
16:15 - 18:13Minyan
19:30 - 20:34EL TANGO DEL VIUDO y su espejo deformante
22:00 - 23:41Pari

Zoo Palast 3

13:30 - 14:53Berlinale Shorts IV
16:30 - 17:55Berlinale Shorts II

Cubix 4

10:15 - 12:30Lindenberg! Mach dein Ding! - BADGE ONLY
12:45 - 14:177500 - BADGE ONLY
15:15 - 17:06Mein Ende. Dein Anfang - BADGE ONLY
17:45 - 19:30Bruder-liebe - BADGE ONLY
20:15 - 22:01Weil du nur einmal lebst - Die Toten Hosen auf Tour - BADGE ONLY

Saturday 29th February

1582934400

Akademie der Künste

11:30 - 13:08Anaparastasi
14:00 - 15:26Der große Verhau
17:00 - 18:47The Nutty Professor
20:00 - 22:03Gishiki

Audi Berlinale Lounge

19:00 - 20:00Berlinale Showdown - die Preisverleihung

Botschaft von Kanada - Marshall McLuhan Salon

14:00 - 17:00NDN Survival Trilogy

CinemaxX 1

11:00 - 12:31Pompei
14:00 - 15:29Yalda, la nuit du pardon
17:00 - 18:28Irmã

CinemaxX 3

11:00 - 12:50Effacer l'historique
13:30 - 14:54Palazzo di Giustizia
21:00 - 22:15Anne at 13,000 ft

CinemaxX 4

16:00 - 17:29Jetzt oder morgen
19:00 - 20:17La casa dell'amore
21:00 - 22:10Medium

CinemaxX 5

16:00 - 17:26C’est comme ça que je t’aime
18:00 - 20:47Freud

CinemaxX 6

09:00 - 10:31Semina il vento
11:15 - 12:26Kotlovan
13:45 - 15:16Schwarze Milch
16:00 - 18:12Ouvertures
19:00 - 20:07Generations
21:00 - 22:12Gli appunti di Anna Azzori / Uno specchio che viaggia nel tempo

CinemaxX 7

09:00 - 10:24Mare
12:30 - 15:50Malmkrog
17:00 - 19:00Todos os mortos
21:00 - 22:32Suk Suk

CinemaxX 8

12:00 - 15:10War and Peace
16:30 - 17:08A Fish Called Wanda
19:00 - 21:06Northwest Passage
21:30 - 23:23The Last Station

Colosseum 1

14:30 - 16:11Digger
17:00 - 18:33Berlinale Shorts V
19:30 - 20:59Ping jing
22:00 - 23:50Vento Seco

Cubix 1

19:00 - 20:37Eeb Allay Ooo!

Cubix 2

19:00 - 20:37Eeb Allay Ooo!

Cubix 5

10:00 - 12:55Ieşirea trenurilor din gară
14:30 - 20:25DAU. Degenerista

Cubix 6

12:00 - 13:36Laila aur satt geet
15:00 - 16:41A metamorfose dos pássaros
18:00 - 19:37Speer Goes to Hollywood
20:30 - 22:33Bushido zankoku monogatari

Cubix 7

10:00 - 11:35A l'abordage
13:15 - 14:43Saudi Runaway
16:15 - 17:33I Dream of Singapore
19:15 - 20:40Un crimen común
22:00 - 23:58Minyan

Cubix 8

11:00 - 12:46Clebs | Panteres | Grevillea | Black Sheep Boy | The Flame | Babylebbe | Något att minnas
14:30 - 16:09Comrades | Goodbye Golovin | Le mal du siècle | Who Can Predict What Will Move You | Progresso Renaissance | Hot Mother | White Winged Horse
19:00 - 20:27Alice Júnior

Cubix 9

13:00 - 15:01Exil
16:00 - 17:30Mogul Mowgli
19:00 - 20:15Petit Samedi
21:30 - 23:17Welcome to Chechnya

Delphi Filmpalast

11:30 - 12:41Gorod usnul - BADGE ONLY
13:30 - 14:40BADGE ONLY - Was bleibt | Šta ostaje | What remains / Re-visited
15:30 - 16:40The Viewing Booth - BADGE ONLY
17:30 - 19:50Ossessione - BADGE ONLY
20:15 - 21:48Grève ou crève - BADGE ONLY

Deutsche Kinemathek - Museum für Film und Fernsehen

10:00 - 20:00​Be Caligari! The Virtual Cabinet

Friedrichstadt-Palast

10:00 - 11:28Irradiés
12:30 - 15:00Sheytan vojud nadarad
16:00 - 17:38Police
18:30 - 21:15DAU. Natasha
21:30 - 23:37Rizi

Haus der Berliner Festspiele

10:00 - 12:30Sheytan vojud nadarad
13:15 - 15:22Rizi
16:15 - 17:43Irradiés
18:30 - 20:06Laila aur satt geet
21:00 - 22:58Charlatan

Kino Arsenal 1

10:00 - 11:28The Murder of Fred Hampton
12:00 - 14:08Tipografic majuscul
15:00 - 16:27Remparts d'argile
17:00 - 18:32The Great Chicago Conspiracy Circus
19:30 - 20:45Eldridge Cleaver, Black Panther
21:15 - 22:16Monangambeee | Phela-ndaba (End of the Dialogue)

Kino International

13:30 - 14:55Petite fille
16:30 - 18:30Otac
19:30 - 20:50Automotive
21:30 - 23:11A metamorfose dos pássaros

SAVVY Contemporary

14:00 - 19:00Letter from a Guarani Woman in Search of the Land Without Evil

silent green Kulturquartier

11:00 - 21:00Part of the Problem

Urania

10:00 - 10:55Ochite mi sini, rokljata sharena
15:30 - 17:30Award Winning Films Kplus
20:30 - 21:55Paradise Drifters

Werkstattkino@silent green

15:00 - 16:15Entre perro y lobo
17:00 - 18:04EL TANGO DEL VIUDO y su espejo deformante
19:00 - 20:46Kunst kommt aus dem Schnabel wie er gewachsen ist

Zeughauskino

13:00 - 14:18Cynara - BADGE ONLY
15:00 - 16:38The Texas Rangers - BADGE ONLY
17:00 - 18:37Billy the Kid - BADGE ONLY
19:00 - 21:04The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover - BADGE ONLY
21:30 - 23:23The Citadel - BADGE ONLY

Zoo Palast 1

09:30 - 11:08Police
12:30 - 13:46Always Amber
15:30 - 17:09Meu nome é Bagdá
19:00 - 21:05Håp
22:00 - 23:39Surge

Zoo Palast 2

11:00 - 12:13FREM
13:00 - 14:41Pari
16:15 - 17:43Anunciaron tormenta
19:30 - 21:02Future Drei
22:00 - 23:17Traverser

Cubix 4

10:15 - 12:17Der Fall Collini - BADGE ONLY
12:45 - 14:33Und der Zukunft zugewandt - BADGE ONLY
15:15 - 16:35Dark Eden - BADGE ONLY
17:45 - 19:28Lovemobil - BADGE ONLY

Sunday 1st March

1583020800

Botschaft von Kanada - Marshall McLuhan Salon

14:00 - 17:00NDN Survival Trilogy

CinemaxX 1

11:00 - 11:50Hello Ahma | Lístek | Qiu shi | Elders | Mishou | Der kleine Vogel und die Bienen
14:00 - 15:35Los lobos
17:00 - 18:45La déesse des mouches à feu
20:30 - 21:56Out of Place

CinemaxX 10

10:30 - 12:10Die letzte Stadt
12:45 - 14:24Orphea
15:30 - 21:25DAU. Degenerista

CinemaxX 3

11:00 - 12:55Minamata
13:30 - 15:05Kokon
16:30 - 17:46T | Cause of Death | Gumnaam Din | Huntsville Station
19:00 - 20:42Cidade Pássaro
21:30 - 22:54Lúa vermella

CinemaxX 4

10:00 - 13:20Encounters - Best Film
16:00 - 17:36Un crimen común
19:00 - 20:30Tagesspiegel Reader's Award: Screening of the Award Winning Film

CinemaxX 5

12:00 - 20:00The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin)

CinemaxX 6

09:00 - 10:18I Dream of Singapore
11:15 - 13:15Otac
14:00 - 15:31Semina il vento
16:00 - 18:08Seishin 0
18:30 - 21:25Ieşirea trenurilor din gară

CinemaxX 7

10:00 - 12:00Berlinale Documentary Award: Screening of the Award Winning Film
13:30 - 15:30GWFF Best First Feature Award: Screening of the Award Winning Film
17:00 - 18:30Panorama Audience Award: Award Ceremony and Screening of the Awarded Fiction Film
20:00 - 21:30Panorama Audience Award: Screening of the Awarded Documentary Film

CinemaxX 8

12:00 - 13:39Ostatni etap
14:30 - 16:06Beyond the Forest
17:00 - 18:26The Champ
19:00 - 20:31Lightning Strikes Twice
21:00 - 22:39The Good Liar

Colosseum 1

12:00 - 13:20Automotive
14:30 - 16:09Surge
17:00 - 18:25It Wasn’t the Right Mountain, Mohammad | Genius Loci | Aletsch Negative | How to Disappear | My Galactic Twin Galaction
19:30 - 21:00The Twentieth Century
22:00 - 23:35A l'abordage

Cubix 5

10:30 - 12:38Tipografic majuscul
13:45 - 15:35Walchensee Forever
16:30 - 17:50Automotive
20:00 - 21:22Si c’était de l’amour

Cubix 6

10:00 - 11:20Služobníci
12:00 - 13:34The Trouble With Being Born
14:00 - 15:46Shirley
16:15 - 17:51Laila aur satt geet
18:30 - 19:50Isabella
20:30 - 21:58Zabij to i wyjedz z tego miasta

Cubix 7

10:00 - 11:29Jetzt oder morgen
13:15 - 14:34O Reflexo do Lago
16:15 - 17:35Nardjes A.
19:15 - 21:05Vento Seco
22:00 - 23:38Bloody Nose, Empty Pockets

Cubix 8

11:00 - 12:13En route | El sghayra | El silencio del rio | The Kites | Un diable dans la poche | Rã
14:00 - 15:26Money Honey | Onderhuids | Broken Bird | A Fool God | El nombre del hijo | toni_with_an_i
17:00 - 18:14The Earth is Blue as an Orange
20:00 - 22:19Kaze no Denwa

Cubix 9

13:00 - 14:58Minyan
16:00 - 17:41Digger
19:00 - 20:56Eyimofe
21:30 - 23:00Berlinale Shorts - Award Winners

Delphi Filmpalast

11:30 - 12:59Namo
14:00 - 15:24Maggie's Farm
16:30 - 17:47Traverser
18:30 - 19:41Victoria
20:15 - 21:43Les yeux ne veulent pas en tout temps se fermer ou Peut-être qu’un jour Rome se permettra de choisir à son tour (Othon)

Deutsche Kinemathek - Museum für Film und Fernsehen

10:00 - 20:00​Be Caligari! The Virtual Cabinet

Friedrichstadt-Palast

09:30 - 11:02Siberia
12:00 - 13:39Schwesterlein
14:15 - 16:05Effacer l'historique
16:45 - 18:45Todos os mortos
19:30 - 21:11Never Rarely Sometimes Always
22:00 - 23:48Curveball

Haus der Berliner Festspiele

10:00 - 12:02First Cow
12:45 - 14:25Le sel des larmes
15:15 - 16:43Irradiés
17:15 - 18:45El prófugo
19:30 - 20:55The Roads Not Taken
21:30 - 00:00Sheytan vojud nadarad

Kino Arsenal 1

11:00 - 12:46Kunst kommt aus dem Schnabel wie er gewaschen ist
12:30 - 13:37Nicht der Homosexuelle ist pervers, sondern die Situation, in der er lebt
14:30 - 15:47Schastye
16:30 - 17:59Oeconomia
18:30 - 22:45Luz nos trópicos

Kino International

10:00 - 11:41A metamorfose dos pássaros
12:15 - 13:50Funny Face
14:15 - 15:25Los conductos
16:00 - 17:49Untitled Sequence of Gaps | Babylebbe | Playback. Ensayo de una despedida | HaMa’azin | Who Can Predict What Will Move You | El nombre del hijo | Extractions | Panteres
19:30 - 21:10Wagenknecht
22:00 - 00:25DAU. Natasha

SAVVY Contemporary

14:00 - 19:00Letter from a Guarani Woman in Search of the Land Without Evil

silent green Kulturquartier

11:00 - 21:00Part of the Problem

Urania

10:00 - 11:33Gunda
13:00 - 14:28Irmã
17:00 - 18:27Alice Júnior
20:00 - 21:23Nackte Tiere

Werkstattkino@silent green

15:00 - 16:10Kama fissamaa' kathalika ala al-ard
17:00 - 18:24The Two Sights
19:30 - 20:45Anne at 13,000 ft

Zeughauskino

12:00 - 13:14Our Daily Bread
13:45 - 16:06Solomon and Sheba
16:45 - 19:00Duel in the Sun
19:45 - 21:39The Long Good Friday
22:00 - 23:22Ruby Gentry

Zoo Palast 1

09:30 - 11:28Volevo nascondermi
12:30 - 14:04Jumbo
15:30 - 17:34Pinocchio
19:00 - 20:28Kød & Blod
22:00 - 23:27The Assistant

Zoo Palast 2

10:00 - 11:55Aufzeichnungen aus der Unterwelt
13:00 - 14:20Chico ventana también quisiera tener un submarino
16:15 - 17:47Suk Suk
19:30 - 21:17Stateless
22:00 - 23:26Vil, má