Friday 2nd August

1564704000

Main Stage

19:15 - 20:30Trinity Orchestra Funk It Up
21:30 - 22:30Fontaines DC
23:30 - 01:00Orbital

Something Kind Of Wonderful

17:00 - 18:00Kean Kavanagh
18:30 - 19:30Bitch Falcon
20:00 - 21:00Kamaal Williams
22:00 - 23:00Neneh Cherry
23:45 - 01:00King Kong Company
01:45 - 03:30R. Kitt (Live)

Road To Nowhere

18:00 - 19:00Odd Morris
19:30 - 20:30Kitt Phillipa
21:00 - 22:00Ships
22:30 - 00:00Marion Hawkes
00:00 - 02:00Moodymann
02:00 - 03:30Jayda G

Belonging Bandstand

19:30 - 20:30Backroad Smokers Club
21:00 - 22:00London Astrobeat Orchestra - Performing The Beatles
22:45 - 23:45Papa Rua
00:15 - 01:30Neneh Cherry - DJ Set
01:30 - 03:00Stevie G

Arcadia

22:45 - 00:00Arcadia Soundsystem
00:00 - 01:30DJ Deece
01:30 - 03:30Erol Alkan

All My Friends

22:00 - 00:30Hidden Agenda (Dave Parle & Steve Manning)
00:30 - 01:30Squig
01:30 - 02:30UFO (Ian Duffy)
02:30 - 03:30DJ Deece

Over The HaHa

19:00 - 20:00Alfi
20:30 - 21:15Eve Clague Band
21:30 - 22:30Basciville
22:45 - 23:45Beoga
00:00 - 01:00Paddy Hanna
01:15 - 02:30Joshua Burnside

All Kinds of Everything

21:00 - 22:00Queen Beatz b2b Ben Bix
22:00 - 23:00Breezy iDeyGoke & DJ CC
23:00 - 00:00God Knows
00:00 - 01:00Bobofunk
01:00 - 03:00Good Name vs Manma Saor

Global Roots

19:30 - 20:30Bellyman
21:00 - 22:30Flipside Selekta
23:00 - 01:00Cian Finn
01:30 - 03:00Donal Dineen

Schweppes Bandstand

20:30 - 21:30Five to Two
22:30 - 23:30Five to Two
00:00 - 01:45Kelly-Anne Byrne

Samsung Maze

17:00 - 19:00Cian O'Connell
19:00 - 21:00James Hannan
21:00 - 00:00Club Comfort

All Curious Minds Here

18:00 - 19:30‘A Dog Called Money’ (film screening)

Lords of Lightning

23:20 - 23:35Lords of Lightning
01:05 - 01:20Lords of Lightning

Saturday 3rd August

1564790400

Main Stage

15:00 - 16:15RTÉ Concert Orchestra performing Leonard Cohen
17:00 - 17:45ATN Classics
18:00 - 19:00José González
19:45 - 20:45Father John Misty
21:30 - 22:45Patti Smith
23:45 - 01:00Hot Chip

Something Kind Of Wonderful

13:30 - 14:30Fat Pablo
15:00 - 16:00Pillow Queens
16:30 - 17:30Kojaque & The Soft Boy Band
18:00 - 19:00Lisa Hannigan & Stargaze
19:30 - 20:30Gus Dapperton
21:00 - 22:00Loyle Carner
22:45 - 23:45Kiasmos
00:15 - 01:40Jon Hopkins
01:40 - 03:30Leftfield

Road To Nowhere

14:00 - 15:00Junior Brother
15:30 - 16:30Bedouine
17:00 - 18:00Angie McMahon
18:30 - 19:30Just Mustard
20:00 - 21:00Pursued By Dogs
21:30 - 22:30Special Guest (Soda Blonde)
23:00 - 00:00Carlton Doom
00:00 - 01:30박혜진 park hye jin
01:30 - 03:30Brame & Hamo

Belonging Bandstand

11:00 - 12:00Brunch with Reggae Yoga
13:00 - 14:15Glasshouse Performing Holocene (music of Bon Iver)
15:00 - 16:00Booka Brass
16:30 - 18:00New York Brass Band
18:15 - 19:15Sing Along Social
19:45 - 21:00Maroon Town
21:30 - 22:45Galway Street Club
23:15 - 00:45King Lagoon's Flying Swordfish Dance Band
01:00 - 02:00Prymary Colours
02:10 - 03:30Kelly-Anne Byrne - Prince Tribute

Arcadia

22:45 - 00:00Arcadia Soundsystem
00:00 - 02:00Josh Wink
02:00 - 03:30Hammer

All My Friends

15:00 - 16:00Yacht Rock Warm Up
16:00 - 17:00Lumo Italo Disco Set
17:00 - 18:00Beastie Boys Appreciation
18:00 - 19:00Now That's What I Call 80s Lumo
19:00 - 20:00All My Friends At Once: Lumo Classics Hour
20:00 - 21:00Paul Gill (Melodic)
21:00 - 22:00Ste Flynn (Melodic)
22:00 - 23:30eve
23:30 - 01:00Neil Fynn (Lossless)
01:00 - 03:00MullJoy (Melodic)

Over The HaHa

20:00 - 21:00Bingo Loco Rave Round
21:20 - 22:10Úna Keane
22:30 - 23:00Rod De Beor
23:15 - 00:00A. Smyth
00:15 - 01:15Mick Flannery
01:30 - 02:30David Keenan

All Kinds of Everything

15:00 - 17:00Sim Simma
17:00 - 18:00DJ Ovo
18:00 - 20:00Cook Out
20:00 - 21:00Jill Staxx
21:00 - 22:00Fehdah
22:00 - 00:00Dip vs Pear
00:00 - 02:00Repeater
02:00 - 03:00Dip vs Pear

Global Roots

13:00 - 14:00National Concert Hall Gamelan Orchestra
14:30 - 15:30Fehdah
16:00 - 16:45the Curly Organ
17:00 - 18:00John Coneeley
18:15 - 19:15Niewl Tsumbu
19:45 - 20:45Shookrah
21:15 - 22:15The Light Runners
22:45 - 23:45Ajo Arkestra
00:00 - 01:30Cian Ó Cíobháin
01:30 - 03:00DJ Eggs Legs (King Lagoon's Flying Swordfish)

Schweppes Bandstand

13:00 - 15:00Arman Giorgio
16:00 - 17:00Papa Rua
19:00 - 20:00Papa Rua
20:30 - 21:30Cooks But We're Chefs
22:30 - 23:30Cooks But We're Chefs
00:00 - 01:45Arman Giorgio

Samsung Maze

12:00 - 16:00Cian Murphy
16:00 - 19:00Tara Stewart
19:00 - 21:00Carl Perkins
21:00 - 00:00Paddy Hanna

All Curious Minds Here

13:00 - 14:00Caroline Lady Waterford in conversation with Turtle Bunbury
14:00 - 15:00Seamus Murphy in conversation with Philip King
15:00 - 15:55Sinéad Gleeson in conversation with Alex Clark; music from Lisa Hannigan
16:00 - 17:00Cast of ‘The Young Offenders’ with RTÉ’s Ray D’Arcy; music from The Frank And Walters
17:00 - 18:00David Keenan (writer) in collaboration David Keenan (singer-songwriter)
19:30 - 20:20Patti Smith

All Curious Minds Now By RTE

12:30 - 13:15Mod Set with Jacqui Carroll
13:30 - 14:10Cohen Heads
14:15 - 14:45Beo ae Éigean
16:15 - 17:15Chris Watson: Wildlife Sound Artist
17:30 - 18:15Sin é: Jeff Buckley's Irish Odyssey
18:15 - 19:00The Summer of Astral Weeks
19:05 - 19:45From a Jack to a King
19:50 - 20:30Don't go Far

Over the HaHa (Comedy)

13:15 - 13:30Danny Ryan
13:40 - 13:50Siobhan Brosnan
13:55 - 14:15Stephen James Smith
14:20 - 14:40Keith Fox
14:45 - 15:05Emma Dorwn
15:10 - 15:30Martin 'Beanz' Ward
15:35 - 16:10The 2 Johnnies
16:10 - 16:35Eric Lalor
16:40 - 17:00Julie Jay
17:05 - 17:35Enya Martin
17:40 - 18:10Deirdre O'Kane
18:15 - 18:55Improv Allstars
19:00 - 19:45Jason Byrne

Lords of Lightning

23:20 - 23:35Lords of Lightning
01:05 - 01:20Lords of Lightning

Sunday 4th August

1564876800

Main Stage

13:30 - 14:30Soak
15:15 - 16:15Saint Sister
17:00 - 18:30The Wailers
19:15 - 20:15Bombay Bicycle Club
21:00 - 22:00John Grant
23:00 - 00:30The National

Something Kind Of Wonderful

15:00 - 15:45A Lazarus Soul
16:00 - 17:00Tuung
17:30 - 18:30Anna Calvi
19:30 - 20:30Ólafur Arnalds
21:30 - 23:00The Good, The Bad & The Queen
23:45 - 01:00George Fitzgerald
01:45 - 03:00London Astrobeat Orchestra - Performing Talking Heads

Road To Nowhere

14:00 - 15:00Great Dad
15:45 - 16:30Rimon
17:00 - 18:00The Claque
18:30 - 19:30black midi
20:00 - 21:00The Murder Capital
21:30 - 22:30Tourist
23:00 - 00:30Cáit
00:30 - 02:00Nathan Micay
02:00 - 03:30Ben UFO

Belonging Bandstand

12:00 - 13:00Brunch with Blindboy
14:00 - 15:00Swingrowers
15:30 - 16:30West Cork Ukulele Orchestra
16:45 - 17:45London Astrobeat Orchestra - Performing The Police
20:00 - 21:00Fulee Love Collective
21:30 - 22:45Booka Brass
23:15 - 00:30Maroon Town
01:00 - 02:00Daithí
02:10 - 03:25Lost & Sound (Claire Beck, Sally Foran & Kate Brennan Harding)

Arcadia

18:30 - 19:30George Fitzgerald DJ's The Kids Rave
22:45 - 00:00Arcadia Soundsystem
00:00 - 01:30Nite Fleit
01:30 - 03:30Or:la

All My Friends

17:00 - 19:00Niall Redmond
19:00 - 21:00Billy Scurry
21:00 - 23:00Al Gibbs
23:00 - 01:00LRB
01:00 - 03:00Al Gibbs & Robbie Butler

Over The HaHa

19:50 - 20:50Bingo Loco Rave Round
21:10 - 22:10I Have a Tribe
22:30 - 23:00Garr Cleary
23:15 - 00:00Corner Boy
00:15 - 01:15Sion Hill
01:30 - 02:30John Francis Flynn

All Kinds of Everything

14:55 - 16:55Sim Simma
16:55 - 18:00DJ Milseán
18:00 - 20:00Different Rhythm & Go Dance
20:00 - 21:00Toby Kaar
21:00 - 22:00DC FSLMan
22:00 - 00:00Gash Collective
00:00 - 01:55Club Comfort
02:00 - 02:55Semi-D

Global Roots

15:00 - 16:45Revelation Sound
17:15 - 18:00Aindrais de Staic
18:30 - 19:30Omni-T (Toby Eaton)
20:00 - 20:40Farah Elle
20:40 - 21:00Go Dance
21:00 - 22:45Yankari
22:45 - 03:00DJ Kixx

Schweppes Bandstand

14:00 - 15:00Five to Two
16:00 - 17:00Five to Two
19:00 - 20:00Zaska
20:30 - 21:30Zaska
22:00 - 23:30Gianni
00:15 - 01:45Gianni

Samsung Maze

12:00 - 16:00Aoife O'Neill & Calum Kennedy
16:00 - 19:00Lumigraph
19:00 - 21:00eve
21:00 - 00:00Sias

All Curious Minds Here

13:00 - 14:00Nicole Flattery and Ian Maleny in conversation with Danny Denton; music from Saint Sister
14:00 - 15:00Anna Calvi in conversation with Eamon Sweeney
15:00 - 16:00The family of Seamus Heaney in conversation with John Kelly; music from Colm Mac Con Iomaire
16:00 - 17:00Ólafur Arnalds
17:00 - 18:00John Grant in conversation with Panti Bliss
18:00 - 19:05A Sense of Place and the Vernacular’: Emmet Kirwan and Natalya O’Flaherty; music from A Lazarus Soul

All Curious Minds Now By RTE

13:30 - 13:45Lux Alma
13:50 - 14:00Natalya O'Flaherty
14:30 - 15:30Arena - Arts Show
15:45 - 16:30Simply Folk
16:45 - 17:15Colm Mac an Iomaire
17:30 - 18:00Mystery Train
18:15 - 18:45Mná na bPíobaí Uileann led by Louise Mulcahy
19:00 - 19:30Headfoot

Over the HaHa (Comedy)

14:40 - 14:55Stephen Murphy
15:00 - 15:20Joe Dowling
15:25 - 15:45Sean Hegarty
15:50 - 16:10Ross Browne
16:15 - 16:35Joe Rooney
16:40 - 17:00Colm O'Regan
17:05 - 17:25Karl Spain
17:30 - 17:50Totally wired
17:55 - 18:20Chris Kent
18:25 - 19:00Improv Allstars
19:05 - 19:45Tommy Tiernan

Lords of Lightning

22:35 - 22:50Lords of Lightning
00:40 - 00:55Lords of Lightning