Loading...

Hide this

💬 Comments

Print Advisory: 2 - Print if you have to

Keep this site running - Donate

Latitude Festival 2017 Clashfinder Thursday 13th July

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

SOLAS

Andrew Kearney

18:30 - 20:30

White Kite

21:00 - 22:00

Ships

22:30 - 23:30

Pangani

00:00 - 02:00

Speakeasy

John Osborne

19:15 - 20:00

Bang Said the Gun

20:05 - 21:20

My Dad Wrote a Porno

21:25 - 22:25

Tim Key

22:25 - 23:20

Marcus Brigstocke Presents Princefest

23:00 - 00:45

Theatre

National Theatre Live: Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

19:00 - 21:40

Hot Brown Honey

22:00 - 23:15

Dance on the Waterfront

Sadler's Wells Present The Get-Down feat Boy Blue Entertainment

20:15 - 21:45

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

Latitude Festival 2017 Clashfinder Friday 14th July

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

Obelisk

Pumarosa

12:35 - 13:25

The Coral

13:55 - 14:55

Mystery Jets

15:25 - 16:25

Tinariwen

16:55 - 17:55

The Horrors

18:25 - 19:25

Goldfrapp

19:50 - 21:00

The 1975

21:30 - 23:00

BBC Music

Julia Jacklin

12:10 - 12:55

Formation

13:20 - 14:10

The Japanese House

14:35 - 15:25

The Radio Dept

15:50 - 16:50

Beth Orton

17:15 - 18:15

The Head and the Heart

18:40 - 19:40

Ride

20:05 - 21:15

Placebo

21:45 - 23:00

Sunrise

Low Island

12:15 - 12:45

Aine Cahill

13:05 - 13:35

Saint Motel

13:55 - 14:25

Kadhja Bonet

14:45 - 15:25

Sigrid

15:45 - 16:15

Marika Hackman

16:35 - 17:15

Esben and the Witch

17:35 - 18:15

Palace

18:35 - 19:15

Forest Swords

19:35 - 20:20

Max Cooper

20:40 - 21:40

BEAK>

22:00 - 23:00

Simian Mobile Disco

23:00 - 01:45

Dave Seaman, Danny Howells & Darren Emerson Present 3D

01:45 - 03:00

Lake

Bessie Turner

13:05 - 13:35

Albin Lee Meldau

14:05 - 14:35

SuperGlu

15:05 - 15:40

Dead Pretties

16:10 - 16:40

Little Cub

17:10 - 17:50

Shame

18:20 - 19:00

HMLTD

19:30 - 20:15

Cabbage

20:45 - 21:30

Huw Stevens and Mikey Snooze

23:00 - 00:00

The Alcove

Catherine McGrath

14:00 - 14:30

Benjamin Frances Leftwich

16:00 - 16:30

King Nun

17:00 - 17:30

Pixx

18:00 - 18:30

Youngr

19:00 - 19:30

Slotface

20:00 - 20:30

Girli

01:15 - 01:45

Music & Film Arena

Maria Ruban

10:30 - 11:00

Bruce Parry icw. Jon Sauven (Greenpeace)

11:00 - 12:00

SHEFFIELD DOC/FEST

12:00 - 13:30

Kanya King icw Huw Stephens

14:00 - 15:00

Martin Creed: Words & Music

15:30 - 16:30

FILM SCREENING: Alt. Russia introduced by Placebo

16:45 - 17:00

La Voix w. Harriet Thorpe

18:40 - 19:20

Black Peaches

19:45 - 20:15

Imelda May

20:45 - 21:45

Will Young

22:15 - 23:15

White Mink

23:15 - 03:20

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

BBC Music Introducing Stage

Be Good

17:45 - 18:10

Banwo The Poet

18:35 - 19:00

Lizabett Russo

19:25 - 19:50

Fishclaw

20:15 - 20:40

Lisa Wright

21:05 - 21:30

Omaloma

22:15 - 22:40

Solomons Gardens

23:05 - 23:30

Comedy

Chortle Student Comedy Awards

11:05 - 12:05

Suzi Ruffell

12:15 - 12:45

Seann Walsh

12:45 - 13:30

Tom Lucy

13:35 - 14:05

Nish Kumar

14:10 - 14:45

Lauren Pattinson

14:50 - 15:15

Chris Ramsey

15:15 - 16:00

Steve Bugeja

16:05 - 16:35

Brennan Reece

16:35 - 17:05

Susan Calman

17:05 - 17:50

Dara O Briain

18:00 - 18:45

Guilty Pleasures

22:30 - 02:30

SOLAS

David Keenan

15:00 - 15:30

Rosie Carney

16:30 - 17:30

Broen

18:00 - 19:00

Klangstof

19:30 - 20:30

Brian Deady

21:00 - 22:00

Geowulf

22:30 - 23:30

Le Boom

00:30 - 02:00

Speakeasy

Daniel Bye: The Safe House

11:05 - 12:20

Luke Wright: Frankie Vah

12:30 - 13:30

Mark Thompson: The Show at the End of the Universe

13:40 - 14:40

Will Young: The Art of Listening

14:45 - 15:45

Salon London Present Vive le Hedoniste

15:50 - 17:15

Panel: Truth, Fake News & Perception of the Truth

17:20 - 18:20

Murray Lachlan Young

18:30 - 19:10

Mark Grist

19:10 - 19:25

Lol Tolhurst icw Pete Paphides

19:30 - 20:30

Mark Thomas: Predictable (WIP)

20:30 - 21:25

Ian Duhig

21:40 - 22:15

Dom Joly

22:25 - 23:20

Shaun Keaveny: Middle Aged Night Out

23:25 - 00:30

Theatre

Charle Fink: Cover My Tracks

14:45 - 15:45

Clod Ensemble: On the High Road

17:30 - 18:15

Barely Methodical Troupe: Kin

23:15 - 00:15

Dance on the Waterfront

Far From the Norm: Da Native

12:30 - 13:00

BalletBoyz: Life.

17:00 - 18:40

Holly Blakey: Some Greater Class

23:15 - 00:15

Cabaret Theatre

HighRise: Merryville

11:00 - 12:00

George Rigden

12:00 - 12:15

Sarah Keyworth

12:15 - 12:30

Joseph Morpurgo

12:30 - 13:30

Flo & Joan

13:30 - 14:00

Wifi Wars

14:00 - 15:00

Fin Taylor

15:00 - 15:30

Daniella Isaacs: Hear Me Raw

15:30 - 16:30

Guz Khan

16:30 - 17:00

Bristol Ferment presents Bertrand Lesca & Nasi Voutas: Palmyra

17:00 - 18:00

Bilal Zafar

18:00 - 18:30

Fancy Chance: Flights of Fancy

18:30 - 19:30

Norris and Parker

19:30 - 20:00

Maddy Anholt

20:00 - 21:00

Vive La Resistance

21:30 - 22:30

Soho Theatre

22:30 - 02:30

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

Latitude Festival 2017 Clashfinder Saturday 15th July

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

Obelisk

The Very Best

12:45 - 13:45

Lucy Rose

14:10 - 15:10

Milky Chance

15:35 - 16:35

Glass Animals

17:05 - 18:05

Two Door Cinema Club

18:35 - 19:35

Leon Bridges

20:00 - 21:00

Mumford and Sons

21:30 - 23:00

BBC Music

Skott

12:30 - 13:10

Karen Elson

13:40 - 14:30

Declan Mckenna

15:00 - 15:40

Maggie Rogers

16:10 - 16:50

The Lemon Twigs

17:20 - 18:20

A Blaze of a Feather

18:50 - 19:50

SOHN

20:20 - 21:20

Jack Garratt

23:00 - 00:00

Sunrise

Beans on Toast

12:10 - 12:50

Gill Landry

13:10 - 13:50

Honeyblood

14:10 - 14:50

Seramic

15:15 - 15:50

Margaret Glaspy

16:15 - 17:00

Dan Croll

17:20 - 18:00

Kevin Garrett

18:20 - 18:50

Sylvan Esso

19:10 - 20:00

Twin Peaks

20:25 - 21:10

Dave

21:30 - 22:20

HVOB x Winston Marshall

23:00 - 00:30

Joe Goddard

02:00 - 03:00

Lake

Bruno Major

13:15 - 13:45

Liv Dawson

14:15 - 14:45

Nilufer Yanya

15:15 - 15:50

IDLES

16:20 - 16:50

Saint Sister

17:20 - 18:00

CASI

18:30 - 19:00

Strong Asian Mothers

19:30 - 20:15

Jorja Smith

20:45 - 21:30

GRLTLK

23:00 - 00:30

The Alcove

Jade Bird

13:30 - 14:00

While the World Sleeps

14:25 - 14:55

Bruce O Yates

15:20 - 15:50

Minke

16:15 - 16:45

Flyte

17:15 - 17:45

Mosa Wild

18:10 - 18:40

OUTLYA

19:05 - 19:35

Dan Owen

20:00 - 20:30

Kefia

23:15 - 00:00

Superglu

01:15 - 02:05

Music & Film Arena

Maria Ruban

10:30 - 11:00

Waiting for Smith: Harry Lloyd

11:00 - 11:30

SHEFFIELD DOC/FEST

11:35 - 12:45

Paul Greengrass icw. Mark Kermode

13:00 - 14:00

Benjamin Zephaniah & The Revolutionary Minds

14:30 - 15:30

Queerama Screening + Director Q+A With Daisy Asquith

17:00 - 18:15

FESTIVAL VOICES: DIDO AND AENEAS

18:45 - 19:35

Novelist

20:45 - 21:30

AJ Tracey

22:15 - 22:55

DJ Semtex

22:55 - 23:15

Jaguar Skills

23:15 - 00:45

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

BBC Music Introducing Stage

Amanda Brown and the Common Ears

17:45 - 18:10

Piers James

18:35 - 19:00

Iona Fortune

19:25 - 19:50

Flying Machines

20:15 - 20:40

Sefo Kanuteh

21:05 - 21:30

Tender Central

22:15 - 22:40

Sink

23:10 - 23:30

Comedy

FUNZ AND GAMEZ

11:10 - 12:10

Nina Conti

12:15 - 12:45

Pete Firman

12:50 - 13:20

Adam Hess

13:40 - 14:10

Joel Dommet

14:15 - 15:00

Andrew Maxwell

15:05 - 15:45

Richard Herring

15:50 - 16:20

Ivo Graham

16:20 - 17:00

Barry Crimmins

17:00 - 17:45

Reg D Hunter

17:50 - 18:35

Hot Dub Time Machine

22:30 - 01:00

Buttoned Down Disco

01:00 - 03:00

SOLAS

Into The Ark

14:00 - 14:30

Willy Mason

15:00 - 15:40

Seamus Fogarty

16:30 - 17:30

Westerman

18:00 - 19:00

Lowly

21:00 - 22:00

Afrikan Boy

22:30 - 23:30

Parcels

00:00 - 02:00

Speakeasy

James Brown & Alexandra Heminsley icw Paul Hawksbee

11:00 - 12:00

John Lloyd icw Groskop

12:05 - 13:05

Language Revolution

13:10 - 14:10

Geoff Dyer icw Alex Clark

14:15 - 15:15

Global Pillage

15:25 - 16:55

Sarah Winman icw Sarah Shaffi

17:00 - 18:00

Colm Toibin icw Alex Clark

18:05 - 19:05

Linton Kwesi Johnson

19:15 - 20:10

Cosey Fanni Tutti icw Pete Paphides

20:15 - 21:15

Standard Issue

21:25 - 22:10

Robin Ince's Festival Shambles

22:30 - 00:00

Theatre

Shon Dale-Jones: Me and Robin Hood

11:00 - 12:00

Traverse presents Gary McNair: Locker Room Talk

13:15 - 14:05

Locker Room Talk: Post-show discussion with Dr Nina Burrowes

14:05 - 14:45

The Negro Problem: Notes of a Native Song

16:00 - 17:15

Dickie Beau: Re-Member Me

18:30 - 19:30

Dance on the Waterfront

Sadler's Wells Present New Adventures: Country

11:30 - 12:00

Sadler's Wells Present Sisters Grimm: Voices of the Amazon

16:30 - 17:40

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

Latitude Festival 2017 Clashfinder Sunday 16th July

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

Obelisk

Baloji

13:00 - 13:45

Ward Thomas

14:10 - 14:50

Mavis Staples

15:20 - 16:05

Public Service Broadcasting

16:45 - 17:45

The Divine Comedy

18:30 - 19:30

John Cale

20:00 - 21:00

Fleet Foxes

21:30 - 23:00

BBC Music

Tom Grennan

13:35 - 14:15

Lisa Hannigan

14:40 - 15:25

Ibibio Sound Machine

15:55 - 16:35

Kaleo

16:55 - 17:55

The Jesus and Mary Chain

18:15 - 19:05

Mount Kimbie

19:25 - 20:15

Loyle Carner

20:30 - 21:15

Fatboy Slim

21:30 - 23:00

Sunrise

Lubomyr Melynik

12:15 - 13:15

Yorkston/Thorne/Khan

13:40 - 14:30

Jessica Hoop

14:50 - 15:30

Girl Ray

15:50 - 16:30

Goat Girl

16:50 - 17:30

All We Are

17:50 - 18:35

Sunflower Bean

18:55 - 19:40

Kevin Morby

20:05 - 20:55

Temples

21:25 - 22:25

Trevor Nelson

23:00 - 01:00

Ill Evans

01:00 - 03:00

Lake

Rad Pitt

13:15 - 13:35

Wesley Gonazalez

14:15 - 14:45

Gurr

15:15 - 15:50

Matt Maltese

16:20 - 16:50

Astroid Boys

17:20 - 17:55

Otzeki

18:25 - 19:00

Dream Wife

19:30 - 20:15

The Magic Gang

20:45 - 21:30

Gareth Potter

23:00 - 03:00

The Alcove

River Greene

13:10 - 13:40

Alex Vargas

14:00 - 14:30

Joe Fox

14:50 - 15:20

Mullally

15:40 - 16:10

Tender

16:30 - 17:00

Life

17:25 - 17:55

Lea Porcelain

18:20 - 18:50

Happyness

19:10 - 19:40

Childhood

20:00 - 20:30

Klangstof

21:00 - 21:30

Music & Film Arena

Maria Ruban

10:30 - 11:00

Chagall

11:00 - 11:45

Amma Asante icw. Mark Kermode

12:05 - 13:00

Chubby Funny

13:30 - 15:00

Mark Kermode Live In 3D

15:30 - 17:00

Reeps One & The Voices

17:30 - 18:30

Kurupt FM

18:40 - 19:25

DJ YODA: History of Gaming/Stranger Things

19:30 - 19:55

Lady Rizo

20:30 - 21:30

FILM SCREENING: Whitney: Can I Be Me

23:05 - 00:45

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

BBC Music Introducing Stage

Neil March

15:45 - 16:10

Lumi HD

16:35 - 17:00

Black Thorn

17:25 - 17:50

Valerie Hartzell

18:15 - 18:40

Adwaith

19:05 - 19:30

House of Hippies

20:15 - 20:35

Tinderbox Orchestra

21:05 - 21:30

Comedy

Marcel Lucont

11:05 - 11:35

Loyiso Gola

11:35 - 12:00

Andy Parsons

12:00 - 12:30

Lolly Adefope

12:35 - 13:05

Simon Amstell

13:05 - 13:50

Daniel Simonsen

14:00 - 14:30

Rose Matafeo

14:30 - 14:55

Tom Allen

14:55 - 15:40

Tez Ilyas

15:45 - 16:15

Tiff Stevenson

16:15 - 16:50

John Robins

16:50 - 17:25

Katherine Ryan

17:30 - 18:15

SOLAS

Pangani

12:00 - 13:30

Into The Ark

14:00 - 14:30

Hein Cooper

15:00 - 16:00

Brooke Bentham

16:00 - 16:30

John Smith

17:00 - 17:30

Ailbhe Reedy

18:00 - 19:00

Leo Stannard

19:30 - 20:10

Blue Lab Beats

20:20 - 21:00

Talos

21:30 - 22:30

TooFools

23:00 - 00:00

Speakeasy

Wellcome Book Prize: Reading Cures

11:00 - 12:00

Salon London Presents Gene Editing

12:30 - 13:45

History Hit Live: The Art Detective

13:50 - 14:50

Womens Prize for Fiction: Stories for Rebel Girls

14:55 - 16:10

Bruno Vincent: Choose Your Own Jolly Adventure

16:15 - 17:10

Simon Armitage

17:20 - 18:10

Andy Parsons' Slacktivist Action Group

18:15 - 19:15

Yours Faithfully, Edna Welthorpe (Mrs)

19:25 - 20:25

Level Up Human with Simon Watt, Stuart Goldsmith & Giles Yeo

20:35 - 21:35

Toby Thompson

21:40 - 22:00

Hollie McNish: Plum

22:20 - 22:55

BAC Beatboxers

23:05 - 00:00

Theatre

201 Dance Company: Skin

11:00 - 12:15

Paul Barritt: Cat & Mouse

13:15 - 14:15

Theatre Re: The Nature of Forgetting

15:15 - 16:30

The Negro Problem: Notes of a Native Song

17:15 - 18:30

Dance on the Waterfront

Katherine Jenkins

12:00 - 13:00

Sadler's Wells Present National Youth Dance Company: Tarantiseismic

14:00 - 15:00

Sadler's Wells Present BBC Young Dancer 2017 Finalist

15:30 - 16:15

The Concerto for Comedian & Orchestra

18:30 - 19:15

Cabaret Theatre

Middle Child Theatre

11:00 - 12:15

Angelos and Barry

16:30 - 17:30

Pappy's Flatshare Slamdown

18:00 - 19:00

Sinners Club

21:30 - 22:45

Timberlina

22:45 - 23:15

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

It's worth printing the clashfinder as late as possible. The current advice for printing is:

Don't even think about it Patience, grasshopper Not now. Soon, I promise Print if you have to Have at it!

Last update: 2017-07-13 15:46.

OK, so this site has grown massively in popularity over the years, which is good. Very good, in fact. But it means that my hosting fees have jumped up significantly, which is slightly less good. I'd like to keep the site ad-free for as long as possible so, if you've used a clashfinder recently and would like to help keep the site running, please use the paypal buttons below.

Please only donate what you feel is affordable and appropriate for the clashfinders you've used recently. :)

As a bonus, anyone who donates 50p or more will get upgraded to a premium account for 1 day per penny (0.01 GBP) donated. Premium members will have access to processor-heavy features as they get added. The first premium feature to be added is access to the visitor statistics for all public clashfinders.

If you want a premium account, please login or create an account before you donate.

20p 50p £1 £2 A Pint (£3.65) £5

Follow us on Twitter: @clashfinder

Your short UID: 0cbav7.zt

To print the clashfinder properly, you need to set the page to Landscape, print background colours and maximise the print area.

Clashfinder

Processing time: 0.078 sec

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License. Download it, print it, give it to all your friends. Just don't go selling it, m-kay?.