Loading...

Hide this

Print Advisory: 1 - Have at it!

Keep this site running - Donate
Controls
1234

Style:

Green Man 2011 Thursday 18th August

08:00

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Chai Wallas

Georgie & The Georgie Boys

17:50 - 18:20

Zen Elephant

18:50 - 19:20

Rodney Branigan

20:00 - 20:30

The Peoples String Foundatino

21:10 - 21:40

Joe Driscoll & Sekou

22:30 - 23:00

Diplomats of Sound DJs

00:00 - 00:30

08:00

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Green Man 2011 Friday 19th August

08:00

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Main Stage

Green Poll Winners

12:00 - 12:45

The Ramshackle Union Band

13:15 - 14:00

Other Lives

14:30 - 15:15

Treefight for Sunlight

15:45 - 16:30

The Cave Singers

17:15 - 18:00

Robyn Hitchcock

18:45 - 19:30

Villagers

20:15 - 21:00

Bellowhead

21:45 - 22:45

Explosions In The Sky

23:30 - 00:45

Far Out Stage

John Mouse

12:30 - 13:15

The Gentle Good

13:45 - 14:30

Admiral Fallow

15:00 - 15:45

Lia Ices

16:15 - 17:00

Wibidi

17:30 - 18:15

James Vincent McMorrow

19:00 - 19:45

Sic Alps

20:30 - 21:15

Holy Fuck

22:00 - 23:00

PILOOSKI

23:30 - 01:00

The Two Bears

01:00 - 02:30

Horse Mean Disco

02:30 - 04:00

Green Man Pub

Tender Prey

12:15 - 12:45

TreeCreeper

13:15 - 13:45

Zervas and Pepper

14:15 - 14:45

Young Husband

15:15 - 15:45

Josephone

16:15 - 16:45

Y NIWL

17:15 - 18:00

The Doozer

18:45 - 19:30

Duotone

20:15 - 21:00

Emily Barker & The Red Clay Halo

21:45 - 22:30

Ben Howard

23:15 - 00:00

Superheros of BMX

00:00 - 01:00

Elevator Ravers

01:00 - 02:00

Heavenly Jukebox

02:00 - 03:00

Chai Wallah

Lampliter

11:30 - 12:00

More Like Trees

12:40 - 13:10

Dom James & His Dixie Ticklers

13:50 - 14:20

London Afrobeat Collective

15:10 - 15:40

East Park Reggae

16:30 - 17:00

Tin Roots

17:40 - 18:10

Backbeat Sound System

18:50 - 19:20

Alternative Dubstep Orchestra

20:00 - 20:30

Molotov Jukebox

21:10 - 21:40

John Fairhurst Trio

22:30 - 23:00

Yes Sir Boss

23:50 - 00:20

DJ Parker

00:50 - 02:20

DJ Featurecast

02:20 - 04:00

Literature and Comedy

QUIZ

12:00 - 13:00

Tiffany Murray and Rhys Thomas

13:00 - 14:00

Clinton Heylin

14:00 - 15:00

Jeanette Leech & Jane Weaver

15:00 - 16:00

David Pinner

16:00 - 17:00

Howard Marks

17:00 - 18:15

CHANGEOVER TO COMEDY

18:15 - 19:00

New + Local Act Hour

19:00 - 20:00

MC Kent Valentine

20:00 - 20:05

Humble Quest for Universal Genius

20:05 - 21:05

Benjamin Partridge

21:15 - 21:35

Trevor Lock

21:40 - 22:25

Gareth Brand

22:30 - 22:50

MC Terry Saunders

22:50 - 22:55

David Trent

22:55 - 23:25

Tim Minchin

23:35 - 00:20

Clint Edwards

00:30 - 00:50

Kent Valentine

00:55 - 01:25

Mike Bubbins

01:30 - 02:00

Cinema

Lavender Hill Mob

12:30 - 14:00

changeover

14:00 - 15:00

Colour Box

15:00 - 17:00

changeover

17:00 - 18:00

7 Inch Cinema

18:00 - 19:00

Belbury Youth Club

19:00 - 20:30

Ghost Box DJs

20:30 - 21:00

BYC TV

21:45 - 23:00

New Summer Wavelengths

23:00 - 23:30

The Shout

23:30 - 01:00

Ghost Box DJs

01:00 - 02:00

7 Inch Cinema Video Disco

02:00 - 03:00

Solar Stage

Science Junkies

11:00 - 12:00

Big Beat Percussion

12:00 - 12:45

Kieran Powell

12:45 - 13:00

Jonny Berliner

13:00 - 13:45

Ben Moor: Coelacanth

13:45 - 14:45

Gethan Dick: I, Heart

14:45 - 15:05

Forces of Nature

15:05 - 16:00

Meilir

16:00 - 16:45

The Sound of the Ladies

16:45 - 17:30

Whistling Biscuits

17:30 - 18:30

Spacedog

18:30 - 19:30

Robyn Hitchcock: Insect Songs

19:30 - 20:00

Omni-Tent

Tichy Tiny Science: Up Up and Away

10:30 - 11:15

Dissections Uncut

11:45 - 12:45

Dirty Secrets

13:00 - 13:30

How to Clone a Human

14:00 - 15:00

Wonderous Oddities of Science

15:30 - 16:30

The Bright Club

17:00 - 18:30

Minima

19:00 - 20:00

08:00

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Green Man 2011 Saturday 20th August

08:00

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Main Stage

The Bleedin' Noses

12:00 - 12:30

9 Bach

13:00 - 13:45

She Keeps Bees

14:15 - 15:00

Dry The River

15:30 - 16:15

The Leisure Society

17:00 - 17:45

The Burns Unit

18:45 - 19:30

The Avett Brothers

20:00 - 20:45

Noah and the Whale

21:30 - 22:30

Fleet Foxes

23:15 - 00:45

Far Out Stage

No Thee No Ess

12:30 - 13:00

Chailo Sim

13:30 - 14:15

02:54

14:45 - 15:30

Ellen and the Escapades

16:00 - 16:45

Wild Nothing

17:15 - 18:00

Josh T. Pearson

18:45 - 19:30

Polar Bear

20:15 - 21:00

Destroyer

21:45 - 22:45

Squarepusher

23:30 - 00:30

Warp DJs

00:30 - 01:00

Chris Clark

01:00 - 02:00

Warp DJs

02:00 - 02:30

Darkstar

02:30 - 03:15

Warp DJ's

03:15 - 04:00

Green Man Pub

We Were Evergreen

12:15 - 12:45

Laura J Martin

13:15 - 13:45

Sion Russell Jones

14:15 - 14:45

Mancub Babywoman

15:15 - 15:45

H Hawkline

16:15 - 16:45

Martin Carr

17:15 - 18:00

Oh Ruin

18:30 - 19:15

Marcus Foster

20:00 - 20:45

Hannah Peel

21:30 - 22:15

James Yorkston

23:00 - 23:45

Twisted by Design

00:00 - 01:00

Jen Long

01:00 - 03:00

Feeling Gloomy

03:00 - 04:00

Chai Wallah

Siddy Bennet

11:30 - 12:00

Coco's Lovers

12:40 - 13:10

The Peoples String Foundation

13:50 - 14:20

Scubaroots

15:10 - 15:40

TBA

16:30 - 17:00

TBA

17:40 - 18:10

Bellaruche

18:50 - 19:20

Coda

20:00 - 20:30

Nucleus Roots

21:10 - 21:40

Size Nine

22:30 - 23:00

Afrik Bawanu

23:50 - 00:20

DJ Moneyshot

00:50 - 01:20

DJ JFB

02:20 - 02:50

Literature and Comedy

QUIZ

12:00 - 13:00

Mojo Interview

13:00 - 14:00

Fale Surion (Fresh Apples)

14:00 - 15:00

James Yorkston

15:00 - 16:00

Colin Grant

16:00 - 17:00

Pauline Black

17:00 - 18:00

CHANGEOVER TO COMEDY

18:00 - 19:00

New + Local Act Hour

19:00 - 20:00

MC Mike Bubbins

20:00 - 20:10

Mike Wozniak

20:10 - 20:55

Henry Widdicombe

21:05 - 21:35

Maeve Higgins

21:40 - 22:25

Tony Law

22:30 - 23:15

MC Danny Deegan

23:15 - 23:20

Helen Arney

23:20 - 23:40

Paul Sweeney

23:45 - 00:15

Adnan Ahmed

00:20 - 00:40

Bec Hill

00:45 - 01:15

Mark Olver

01:20 - 02:00

Cinema (** = Live)

Ian Francis matinee

10:00 - 11:30

changeover

11:30 - 12:00

Stacking Chairs

12:00 - 12:20

changeover

12:20 - 12:40

R:Seiliog**

12:40 - 13:10

changeover

13:10 - 13:30

Trwbador**

13:30 - 14:00

changeover

14:00 - 14:20

Charlotte Grieg and Ewan Jones Morris short film**

14:20 - 14:25

Rataosk

14:25 - 14:55

changeover

14:55 - 15:15

Yoke **

15:15 - 16:00

changeover

16:00 - 16:40

Paper Cinema,The Rock Charmer and the Night Fly**

16:40 - 17:20

changeover

17:20 - 17:40

Sone Institute**

17:40 - 18:10

changeover

18:10 - 18:35

Emily Barker

18:35 - 19:15

changeover

19:15 - 19:35

Harry Escott [string quartet]**

19:35 - 19:55

changeover

19:55 - 20:15

Real Tuesday Weld**

20:15 - 21:00

changeover

21:00 - 21:30

NSRO perform Vernon Elliott Clanger/Bagpuss

21:30 - 22:15

changeover

22:15 - 22:45

Blue Roses / Jeckyl and Hyde**

22:45 - 00:00

changeover

00:00 - 00:15

Apocalypse Now

00:15 - 03:00

Solar Stage

Sort it Out

11:00 - 12:00

Big Beat Percussion

12:00 - 12:45

Science on Small Guitars

12:45 - 13:45

Kieran Powell Ventriloquist

13:45 - 14:00

Mark Stevenson: The Optimist's Guide to the Future

14:00 - 14:45

Strawberry and Cream

14:45 - 15:30

Matt Parker: Stand-up Mathematics

15:30 - 16:00

Answer Me This

16:00 - 16:45

Marthas and Arthurs

16:45 - 17:30

Spirit of Play

17:30 - 18:15

The Woe Betides

18:15 - 19:00

With Love from Humans

19:00 - 20:00

Omni-Tent

Titchy Tiny Science: Sounds Very Small..

10:30 - 11:15

Dirty Secrets

11:30 - 12:00

Mark Miodownik: Does Size Matter?

12:30 - 13:30

Dissections Uncut

14:00 - 15:00

Minima

15:30 - 16:30

The Bright Club

17:00 - 18:30

Everything and Nothing

19:00 - 20:00

Music for Sleeping and Waking Minds (Runs to 9am)

01:00 - 04:00

08:00

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Green Man 2011 Sunday 21st August

08:00

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Main Stage

Cowbois Rhos Botwnnog

12:15 - 13:00

The Travelling Band

13:30 - 14:15

Mathew and the Atlas

14:45 - 15:30

Thomas Dybdahl

16:15 - 17:00

James Blake

17:45 - 18:30

Laura Marling

19:15 - 20:00

The Low Anthem

20:45 - 21:45

Iron and Wine

22:30 - 23:45

Far Out Stage

Folks

12:30 - 13:15

Driver Drive Faster

13:45 - 14:30

Bleeding Heart Narrative

15:00 - 15:45

Our Broken Garden

16:15 - 17:00

Tweak Bird

17:30 - 18:15

The Antlers

19:00 - 19:45

Suuns

20:30 - 21:15

Gruff rhys

22:00 - 23:00

Sean Johnson

23:30 - 01:00

Night Angles

01:00 - 01:40

Andrew Weatherall & Ewan Pearson

01:40 - 04:00

Green Man Pub

Meilir Tomos

12:00 - 12:30

ZWolf

13:00 - 13:30

Neverest Songs

14:00 - 14:30

Under The Driftwood Tree

15:00 - 15:30

Michael Kiwanuka

16:00 - 16:30

The Sleeping Years

17:00 - 17:30

UTE

18:15 - 19:00

Moddi

19:45 - 20:30

Benjamin Francis Leftwich

21:15 - 22:00

Alessi's Ark

22:45 - 23:30

TBA

00:00 - 02:00

Justin Spear

02:00 - 04:00

Chai Wallah

Two Man Ting

11:30 - 12:00

Phillip Henry & Hannah Martin

12:40 - 13:10

Joe Driscoll & Sekou

13:50 - 14:20

Ariya Astrobeat Arkestra

15:10 - 15:40

Extra Curricluar

16:30 - 17:00

Only Joe

17:40 - 18:10

The Boxettes

18:50 - 19:20

Submotion Orchestra

20:00 - 20:30

Dizraeli & The Small Gods

21:10 - 21:40

The Mankala Band

22:50 - 23:20

Lazy Habbits vs The Correspondants

00:20 - 00:50

Don Hendicutz

02:20 - 02:45

Literature and Comedy

QUIZ

12:00 - 13:00

In Chapters

13:00 - 14:00

Simon Day

14:00 - 15:00

Jon McGregor

15:00 - 16:00

Joe Dunthorne

16:00 - 17:00

Simon Armitage

17:00 - 18:00

CHANGEOVER TO COMEDY

18:00 - 19:00

New and Local Act Hour

19:00 - 20:00

MC Mark Olver

20:00 - 20:10

Ben and Tom Pappy's

20:10 - 20:30

Andrew Watts

20:35 - 21:05

Alistair Barrie

21:15 - 22:00

Tom Parry

22:05 - 22:25

Tom Wrigglesworth

22:30 - 23:15

Dan Thomas

23:25 - 23:45

Tom Bell

23:50 - 00:10

Dan Mitchell

00:15 - 00:35

Terry Saunders

00:40 - 01:10

Gary Delaney

01:15 - 02:00

Cinema (** = Live)

Ian Francis matinee

10:00 - 11:30

changeover

11:30 - 12:00

Tin Tabernacle:Film

12:00 - 12:45

changeover

12:45 - 12:50

Pepe Belmonte**

12:50 - 13:15

changeover

13:15 - 13:20

Pete Greenwood**

13:20 - 13:45

changeover

13:45 - 13:50

Trevor Moss & Hannah Lou**

13:50 - 14:30

changeover

14:30 - 14:50

Rachael Dadd (banjo)/Ichi (typewriter)/Will (Kora)**

14:50 - 15:50

changeover

15:50 - 16:10

Eyebrow** [drum/trumpet] to film project

16:10 - 16:50

changeover

16:50 - 17:10

Consumed (inside the Belly of the Beast)

17:10 - 18:05

The Beat is The Law

18:05 - 19:35

Beat Q and As

19:35 - 19:50

An Island:Efterklang

19:50 - 20:40

changeover

20:40 - 21:00

Singalongawickerman**

21:00 - 23:00

changeover

23:00 - 23:10

Source Code

23:10 - 00:40

Man Who Fell To Earth

00:40 - 03:00

Solar Stage

Party Animals

11:00 - 12:30

Samsam Bubbleman

12:30 - 13:00

Sing the Big Bang

13:00 - 13:45

Vermin

13:45 - 14:15

Festival of the Spoken Nerd

14:15 - 15:15

Einstein’s Garden Sports Day

15:15 - 17:00

Johnny and the Chemists

17:00 - 17:45

Lori Campbell

17:45 - 18:15

The Standards

18:15 - 19:00

Bert Miller and the Animal Folk

19:00 - 20:00

Omni-Tent

Music for Sleeping and Waking Minds: Breakfast Talk

08:00 - 09:00

Echo of Creation

10:30 - 11:30

Everything and Nothing

12:00 - 13:00

FutureWorlds: The Science and Fiction of Doctor Who

13:15 - 14:15

Minima

14:45 - 15:30

Sarah Angliss

15:45 - 16:30

The Bright Club

17:00 - 18:30

Winter North Atlantic

19:00 - 20:00

08:00

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

It's worth printing the clashfinder as late as possible. The current advice for printing is:

Don't even think about it Patience, grasshopper Not now. Soon, I promise Print if you have to Have at it!

OK, so this site has grown massively in popularity over the years, which is good. Very good, in fact. But it means that my hosting fees have jumped up significantly, which is slightly less good. I'd like to keep the site ad-free for as long as possible so, if you've used a clashfinder recently and would like to help keep the site running, please use the paypal buttons below.

Please only donate what you feel is affordable and appropriate for the clashfinders you've used recently. :)


20p 50p 1 2 A Pint (3.50) Other Amount

Follow us on Twitter: @clashfinder

Your short UID: 02xl8m.h1

Nothing yet. Click on the acts you'd like to see then click 'Update'.

To print the clashfinder properly, you need to set the page to Landscape, print background colours and maximise the print area.

Clashfinder General

Processing time: 0.199 sec

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License. Download it, print it, give it to all your friends. Just don't go selling it, m-kay?.