Loading...

Hide this

Print Advisory: 1 - Have at it!

Keep this site running - Donate

Glastonbury 2010 Clashfinder Wednesday 23rd

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Tadpole

Sandy Lawson - Didge Workshop
Nine Bean Rows
Comrade Hat
Trev and Kev
The Original Smirkins
Sugardrum
Wap Wap Wow
Sam Wellborne
Rob Reynolds
Zen Elephant

Small World

Jessica Goyder
Tina Bridgeman
Celeste Livick
Heal The Last Stand
The Peoples String Foundation
Trench City
Hattie Hatstar
Nathan Ball
Brooke Sharkey

Mandala Stage

Dangerous Dinky
Andrew Morris
Seize the Day
The Original Merkins
Celtic Cowbois
The Worm
Tribal Voices

Speakers Forum

Steward training
Anti Bullying workshop Andy Hickson
Practical Solar Panels Workshop - Bob Robarts
Autonopedia - Mik Fielding
Stuart Mason - Stone Circle Design and Creation

Sustrans CYW Disco

Kensho
DJ Kyle Thom
Christian Laing (Buttoned Down Disco)

Bourbon Street

Leon O'Doherty
Charley Macaulay
Bex Marshall
Dave Arcari
TBA

The Bandstand

Folk Session
Paysen
The Mandibles
The Manfredi Funk Initiative
The Balkan Express

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Glastonbury 2010 Clashfinder Thursday 24th11

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Pyramid

Hobo Jones & The Junkyard Dogs
eFestivals Glastonbury World Cup http://www.justgiving.com/glastoworldcup2010/
The Supernovas

Glade Lounge

Gino Ginelli
Dave Skywalker
Killa Kela
Remarc
Mark II (Altern8 Reincarn8)
The DJ Producer
Saint Acid The Bang Face Hard Crew

WOW!

Live: Beardyman
Live: Boy George
DJ: Jamie xx
Live: Wax Tailor
DJ: Joy Orbison
Live: Hot Natured
DJ: Jaymo & Andy George

Pussy Parlure

DJ: Lewah
DJ: Doorly
Live: Professor Green
DJ: Drumsound & Bassline Smith
DJ: A1 Bassline
DJ: DC Breaks
DJ: Elite Force
DJ: Nero
DJ: DC Breaks
DJ: Far Too Loud
DJ: Dave Seaman

Magic Bubbles

DJ: Café Vibes
DJ: Magic Bubble Residents
Live: Neo Revolution
Live: Sam Taylor & The Tight Trousers
Live: Silver Columns
DJ: Marc Vedo
DJ: SURPRISE!

Silent Disco

Silent Disco DJ's
Silent Disco DJ's

Avalon Café

TBA
Josh Thorner
Barbara J Hunt
Eleven 34
Vashti Anna
Mik Artistik's Ego
Leonardo's Bicycle
Chris Olley
Flipron
Urusen
The Johnsons
3 Daft Monkeys
Something Simple
RSVP

Experimental Soundfield Dance

TBA

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Lunar Sea Lounge

Resident DJ's: Pedigree Walsh, Captain Cod Peach & Lozza
Punks Not Dad

Club Dada

Claptones
Victor Menace!!!
Zen Hussies
Tofu Love Frogs
Cut a shine and the Belles Of London City
Los Albertos

Hub Stage

Bunty
The Worm
The Gentle Mystics
Nick Turners Space Ritual 40th Anniversay concert
Moviemientos Djs
Dutty Moonshine

NYC Downlow

Ben Dorling

Tadpole

Sandy Lawson - Didge Workshop
Sam Wellborne
Tina Bridgman
Roots Union
Brooke Sharky
Dirty Ray Weatherall
Andrew Morris Band
10 Ton Tongue
The Peoples String Foundation
Kangaroo Moon
The Hand
Mario - Cygna

NYC Downlow Outdoor Stage

DJ: TBA
DJ: TBA
DJ: TBA
DJ: TBA
TBA

Small World

The Half Sisters
Hattie Hatstar
Moulettes
Zen elephant
Roots Union
Undercover Hippy
Movits
Gadjo
Top Shelf Jazz
The Little Unsaid
Tobias Jacob

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Mandala Stage

Alison Hull
Spacegirl
Seize the Day
The Pyramids of SNAFU
Wig Smith
Ichi
Nathan Ball
MazaJ
Tribal Voices
Sheltering Tree
The Original Merkins
Ruby Rouge Midsummer Caberet

Speakers Forum

Yoga
Practical Solar Panels Workshop
Susan Alexander - FFT. Grass Roots Groups and Funding Jargon
Action Against Climate Change
Iain Hossack - Protest to Process'
Rosie Wild - Why I Became a New Age Traveller
Sea Shepherd
Poetry Slam
Circus to Iraq followed by Rubbish DJs

Croissant Neuf

Posh Boy
The Strumpettes
Curved Air
Kissmet

Sustrans CYW Disco

D-Zia
TBA
Pete Wheeler
Glamour DJ's
DJ Guy
Take It 2 The Bridge
Fear of Theydon

Bourbon Street

Dave Arcari
Nicola Farnon
Bex Marshall Band
Ben Martin
Scott McKeon
Jacqui Wicks & The Cliff Brown Band
King King
Djangonauts
Aynsley Lister Band

Cocktails and Dreams

House DJs
DJ: TBA
Live: TBA
DJ: TBA

The Bandstand

Hodmadoddery
The Mighty Peas
Jump Mama
Punks Not Dad
Violentango
Blackberry Wood
The Duckworths
Flipron
Edenheight

Queens Head

My Luminaries
Howls
Two Door Cinema Club
Egyptian Hip Hop
Chapel Club
Micachu
The Cheek
Local Natives
Sean Rowley

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Glastonbury 2010 Clashfinder Thursday 24th22

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Stonebridge Bar

Carl and Danny (Heavenly Jukebox)
Mark Boyd and Matt Foney (The Social)
Ultimate Power
Autodisco
Baggy Mondays
Frank Broughton & Michael Cook (Lowlife)
Optimo

Greenpeace

Rumer
Tankus For Henge
Seize The Day
Beans on Toast
AngryDan!
Visions of Trees
Ellen and the Escapades

Bimble Inn

David Harks
Philip Henry
Molotov Jukebox
Meme Narciss
Movits
Cindy Pink (DJ Set)

The Rabbit Hole

Grantly
George Barker
James Munroe

Cinema

Where The Wild Things Are (PG)
Gake no ue no Ponyo (U)
Food Inc (PG)
Moon (15)
When You're Strange (TBC)
Four Lions (15)
Exit Through The Gift Shop (15)
District 9 (15)

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Glastonbury 2010 Clashfinder Friday 25th11

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Pyramid

Rolf Harris
Femi Kuti
Corinne Bailey-Rae
Willie Nelson
Snoop Dogg
Vampire Weekend
Dizzee Rascal
Gorillaz

Other

The Magic Numbers
Joshua Radin
The Stranglers
The Courteeners
Phoenix
La Roux
Florence and The Machine
Hot Chip
The Flaming Lips

West Holts

Matthew Herbert Big Band
Tune-Yards
Mariachi El Bronx
Bonobo
Breakestra & Chali 2na
Nouvelle Vague & Guests
Mos Def
Femi Kuti

John Peel

Detroit Social Club
De Staat
Miike Snow
Tegan and Sara
Bombay Bicycle Club
Kele
Ellie Goulding
Mumford & Sons
The Black Keys
Groove Armada

The Park

Steel Harmony
Peggy Sue
Lissie
Beth Jeans Houghton
Hypnotic Brass Ensemble
Steve Mason
Local Natives
The Big Pink
Special Guests
Broken Bells
The xx

Acoustic

Julie Feeney
Cory Chisel
Megan Henwood
Danny & The Champs
Brian Kennedy
Turin Brakes
McIntosh Ross
Alan Price Set
Bootleg Beatles

Avalon

Hobo Jones & The Junkyard Dogs
Gabby Young & Other Animals
Goldheart Assembly
Lou Rhodes
The Woodentops
Newton Faulkner
Transglobal Underground
New Model Army

Left Field

Debate: Climate Change
Debate: Global Solidarity
Bill's Big Round-Up
Get Up, Stand Up
Get Cape, Wear Cape, Fly
Reverend & The Makers
Carl Barat

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

East Dance

Inko Dancers
Live: Bunny Come
Live: O. Children
DJ: Roger Sanchez
Live: Example
DJ: Rob da Bank
Live: Plan B
DJ: Zane Lowe
Live: Chase and Status
DJ: Fatboy Slim

Glade Lounge

Pharma
UBJ with Mr Woodnote
Lewah
Jinx In Dub
Fred G v Grafix
Maxxi P, MC Jonny G
DJ Die
Far Too Loud
Ben & Lex
Tom Real (Disco Of Doom)

West Dance

DJ: Hannah Holland
DJ: Boy 8-Bit
DJ: Aeroplane
Live: Chromeo
DJ: Rusko
DJ: Fake Blood
Live: Delphic
DJ: Simian Mobile Disco
DJ: Boyz Noise

WOW!

DJ: Christophe
DJ: El Diablos Social Club
DJ: PBR Streetgang
DJ: Adam Shelton & Subb-an
DJ: Back to Basics
Live: Nneka
DJ: Horsemeat Disco
Live: Crazy P
DJ: Jamie Jones
DJ: Matt Tolfrey & Geddes
DJ: Futureboogie

Glade

Charles Hazlewood Allstars
Nneka
Husky Rescue
Afrobeta
Way Out West
Hybrid
Quivver
Sasha

Pussy Parlure

DJ: Lovely Morning with Randy & Earls Old Record Club
Live: Sound Of Rum
DJ: Feeling Gloomy
Live: Secret Cinema Band
DJ: Take It 2 The Bridge
Live: Incredibly Strange Film Band
DJ: Bourbon Warfare
Live: Andreya Triana
DJ: Eclectic Ballroom
Live: Robin Del Castillo & the Latin Band Show
Live: Fletcha & Miguel Salsa Magic
DJ: Jose Luis & Dancers
DJ: DJ Zorro

Magic Bubbles

DJ: Magic Breakfast Sounds
DJ: Bubble Residents and Guests
Live: Pressplay
Live: Dansette Junior
Live: Kangaroo Moon
DJ: Kareem Raihani

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Cubehenge

DJ: The Magnet
DJ: Ruth Flowers a.k.a. Mamyrock
DJ: Pete Gooding
DJ: Iain Taylor (rEJEKTS)
DJ: Spooky
DJ: Will Saul
DJ: Zero 7
Live: The Orb

Silent Disco

Silent Disco DJ's
Novak 3D Disco
thesmokeeaters

BBC Introducing

Yr Ods
Jesca Hoop
Napoleon In Rags
P Money
Out Like A Lion
TBA
Da Mighty Elementz
Ms Darks
Meursault
Kid Adrift

Avalon Café

Vashti Anna
Eddy Johns
Stompin' Dave
Mark Abis
Nick Langston & the cool nachos
Eve Ferret with Roddy Matthews
Rosie Eade
Mariobava
Barbara J Hunt
Mule Skinners
Josie and the Lovecats
With love from humans!
Hobo Jones & the Junkyard Dogs
Charles Hazlewood Allstars

Experimental Soundfield Dance

Sixties Soul
Seventies Funk
Eighties House (Early)
Dan Tait
Eighties House (DJ Badge)

Lunar Sea Lounge

PNUK
The Flying Peaches
Fat, Drunk and Stupid present punk karaoke
Guns of Navarone
Boot Hill All Stars
Victor Menace!!!
New Model Army (Lunar Sea Jam)
New York Alcohlic Anxiety Attack
Tofu Love Frogs

Club Dada

Dj Dominic Middleton
Planetman and The Internationalz
Nick Turner's inner city unit
The Worm
Los Chinches ( Peru )
Ska Cubano ( Cuba/Brixton )
Hypnotic Brass Ensemble ( US)
Soul Jazz Orchestra ( Canada)

Hub Stage

Lokandes
Jardares Por Fuera
Los Chinches
Wara
Mano De Dios
Movimientos Djs
DJ Creme De La Core
Roots
Gappy Ranks feat Pierre Vost
Congo Natty feat Top Cat and Tenor Fly
Annie Mac featuring really special guests
Chase and Status plus guests
Rusko

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Glastonbury 2010 Clashfinder Friday 25th22

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Arcadia

Live: Gadjo
DJ: Astroboy
Live: The Souljazz Orchestra
DJ: The Correspondents
Live: Swing Zazou
DJ: Rob da Bank
Fire Show: Light Up
Live: Beardyman vs. Arcadia
DJ: Foamo
Fire Show: Arcadia Spectacular ft. Freefall Collective
DJ: Arcadia Allstars
DJ: Kissy Sell Out
Live: Dog Show

NYC Downlow

Damo
Jonny Woo
Digs & Whoosh
MC Kinky / Ferral
Jim Stanton & Severino
Scottee
9Bob

Tadpole

Arabic Drum & Dance Workshop
Carnival Collective
Rob Reynolds
Tom Williams and the Boat
Wap Wap Wow
Sexy Sixties Jamm Session- Bring Instruments
The Half Sisters
Bert Miller and the Animal Folk
Balkan Alien Sound
Trench City
Rodney Branigan
Filthy Kicks
Fluorotrash

NYC Downlow Outdoor Stage

Jim Stanton
Severino
RDB
Thomas Bullock
TBA
TBA
TBA
TBA
TBA

Small World

Edwin Brooks
Rodney Branigan
Mazaj
Roots Union
Chris Ellis and Celeste Lovick
Janna Goodwille
10 Ton Tongue
Trench City
Elephant Talk
Carnival Collective
The Vagaband

Mandala Stage

Alison Hull
Heal the Last Stand
Nine Bean Rows
Sugardrum
The Pyramids of SNAFU
The Half Sisters
Ichi
Celeste Lovick & Chris Ellis
The Original Merkins
East Road
The Hand
Bruise
Cygna

Speakers Forum

Hugo Charlton Human Rights Barrister know your rights Q&A
Pip Hayes - Optimum Population
Danny Chivers - Radical Poetry
Emily Eavis, Lucy Brooking-Clark , Alison tickell (Julies Bycycle) - The Greening of Glastonbury Festival
Caroline Lucas - Green MP
Shaun Chamberlain - Transition Timeline, for a local, resilient future.
Chris Church - 40 Years of Glastonbury

Croissant Neuf

Biggles Wartime Band
Seth Lakeman
Undercover Hippy Band
Julien Tulk Band
The Boat Band
Outdoor and Bandstand Entertainment
6ixtoys
Movits

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Sustrans CYW Disco

DJ Etikut
Jamie Grimble (Buttoned Down Disco)
DJ Cheeba
DJ John Stebbings
Stevie Bear
Benji Boko
DJ Kyle Thom

London Underground

Macpherson
Ation
DJ Steaz
Mathilda
Ray Ketih
TBA

Bourbon Street

Wagon Train
King King
Alpha Manouvre
Aynsley Lister Band
Nicola Farnon
Oli Brown
Kubla Khan
Stephen Dale Petit
The Dizzy Club

Bez's Acid House

Willz Skillz
Jack B
Arlo
Mattamatik
Same Teens
Jay S. B.
808 State

Bassline Circus

Cyrus Code Red
Bad Girlz
Bassline Circus Show
Chrome Kidz feat. Stagga
ATG presents Klose1 feat. Elvie
Crystal Distortion

Cocktails and Dreams

House DJs
DJ: TBA
Live: TBA
DJ: TBA

The Bandstand

The Cloghoppers
Men Diamler
Hazah
Mik Artistik
Boxcar Aldous Huxley
Lewis Garland and the Kett Rebellion
Fun Girls and the Boogie Men
Elephant Talk
Violentango
Dynamo's Rhythm Aces
3 Daft Monkeys
Smerin's Anti-Social Club
Los Albertos

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Queens Head

Fiction Plane
Frank Turner
Tiffany Page
Tubelord
Detroit Social Club
Fanfarlo
The Mystery Jets
The Magic Numbers
The Bees
Good Shoes
Sean Rowley

Stonebridge Bar

3 – Coyote (Is It Balearic?)
Stuart Patterson and Dave Hill (Deviant vs Rootical set)
Bridgwater Reggae Soundsystem vs Broader Than Broadway
DJ: Jamie (Klaxons)
DJ: Jamie XX and Micachu
Roman ft Joe Hot Chip, Drums of Death + Ross Allen

Greenpeace

Hot Feet
King Charles
First Aid Kit
DJ's

Bimble Inn

Kate Rose
Woolley Mammoth
Andrew Morris
The Little Unsaid
Blackberry Wood
Special Guests
Yearner Babies
Open Mic
Guest DJ
Domino State
Rum Shebeen
Andy Barlow (Lamb)

Poetry & Words

Helen Gregory and Pete Hunter
Poeticat
Pete the Temp
Kate Tempest
Jonny Fluffypunk
Andreattah Chuma
Paula Varjack
Ventriloquist
Kat Francois
Aisle 16
Tony Walsh
Sabrina Mahfouz
Baba Brinkman
Penny Ashton
TBA

The Rabbit Hole

Bert Miller and other animals
Freddie Page
Rory H
Aishling
Bryony Fry
Poppy and Friends
The Tailors
Tin Roots
The Soap Dodgers
360
The Bliss
The Mad Cows
Transpersonals

Cinema

Toy Story 1 (PG)
Alice in Wonderland (PG)
Avatar (12A)
Cemetery Junction (15)
It Might Get Loud (15)
Sherlock Holmes (PG)
Iron Man 2 (12A)
No Distance Left To Run (15)

Free University of Glastonbury

Alex Bellos and Lana Citron
Gavin Pretor-Pinney
Tom Hodgkinson
Will Hodgkinson

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Glastonbury 2010 Clashfinder Saturday 26th11

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Pyramid

Tinchy Stryder
The Lightning Seeds
Jackson Browne
Seasick Steve
The Dead Weather
Shakira
Scissor Sisters
Muse

Other

Two Door Cinema Club
Reef
Coheed and Cambria
Imogen Heap
Kate Nash
The National
The Cribs
Editors
Pet Shop Boys

West Holts

Troy Ellis And The Longshots
Brother Ali
Phenomenal Handclap Band
Bassekou Kouyate & Ngoni Ba
Devendra Banhart
Os Mutantes
Jerry Dammers Spatial AKA Orchestra
George Clinton with Parliament/Funkadelic

John Peel

Let's Buy Happiness
Sophie Hunger
Cymbals Eat Guitars
Field Music
Wild Beasts
Delphic
Marina & The Diamonds
Foals
The xx
Jamie T

The Park

I Blame Coco
Here We Go Magic
The Ballad of Britain with Speical Guests
Frankie & The Heart Strings
Strange Boys
Beach House
Stornoway
Special Guests
Candi Staton
Laura Marling
Midlake

Acoustic

Jon Allen & Band
Ellen & The Escapades
The Leisure Society
Gandalf Murphy & The Slambovian Circus
Michael Eavis In Conversation
Al Stewart
Imelda May
Nick Lowe
Christy Moore, with Declan Sinnott

Avalon

Tom Williams & The Boat
Nick Harper
The Wurzels
The Avett Brothers
The Unthanks
Steve Harley & Cockney Rebel
Charlie Winston
Alabama 3 acoustic
The Lightning Seeds

Left Field

Debate: Beating The Bnp
Debate: This Is A Banker's Crisis
Bill's Big Round-Up
Get Up, Stand Up
Thea Gilmore
Frank Turner
Billy Bragg

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

East Dance

Inko Dancers
Ras Kwame
Live: Scorcher
Live: Skepta
Live: Donaeo
Live: Bashy
Live: McClean
Live: Chiddybang
Live: Giggs
Live: Tinie Tempah
Live: Roll Deep
DJ: MistaJam
Live: Kelis
Live: Chipmunk
Live: N-Dubz

Glade Lounge

Casanuva
808 State DJS
Cosmonauts
Zodiac Cartel
Jody WOW
Charlie May Live
Pretty Lights
Dave Seaman

West Dance

Live: Foreign Beggars
DJ: Parker
Live: Dub Pistols
Live: Neville Staple
DJ: Riva Starr
Live: Banco de Gaia
DJ: Sander Kleinenberg
Live: Mixhell
DJ: Nick Warren
Live: Dubfire

WOW!

DJ: Dub Boy ft Redskin
DJ: The Heatwave
DJ: Shortstuff
DJ: Jakwob
DJ: Emalkay
Live: Hot D'Jour
PA/DJ: Central Spillz
DJ: Breakage
DJ: L-VIS 1990
DJ: Redlight & MC Dread
DJ: High Contrast
DJ: Craze
DJ: Craig Charles Presents the Fantasy Funk Band

Glade

City Calls
Statement Code
Suns of Arqa
Nero
ON u Sound/Sherwood
Tony Thorpe
Head Charge
The Orb
Don Letts
Dreadzone
Freq Nasty
Sub Focus Live

Pussy Parlure

DJ: Randy & Earls Old Record Club
DJ: Burns
Live: Reverend Soundsystem
DJ: Western Soul
Live: Taylor McFerrin
DJ: Dr Rubberfunk
Live: Smoove & Turrell
Live: Rock Idol (Live Karaoke)
SS: Jalapeno Sound System
Live: Swaparama

Magic Bubbles

DJ: Magic Breakfast Sounds
DJ: Bubble Residents & Guests
DJ: Stroke '69
Live: The Scribes
Live: Sam Taylor & The Tight Trousers
Live: Reverend Soundsystem
DJ: Stroke '69

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Cubehenge

Adam Regan
Baobinga
Paul Lyman
Pathaan
Bimbo Jones
A.Skillz
Kissy Sell Out

Silent Disco

Silent Disco DJ's
Novak 3D Disco
Exceeda

BBC Introducing

Louis Eliot & The Embers
Two in a Boat
Fellow Stranger
Dog Is Dead
Special Guests
Lady Leshurr
Lanterns on the Lake
New Islands
Celt Islam
May 68
Pulled Apart by Horses
Roll Deep plus Guests

Avalon Café

Leonardo's Bicycle
Green Angels
The Peoples String Foundation
Nick Langston & the cool nachos
Yourgardenday
Back Before Breakfast
with love from humans!
Mik Artistik's Ego
The Mirettes
Dan Managan
Something Simple
The Vagaband
The Members
ABOUT

Experimental Soundfield Dance

Sixties Soul
Seventies Funk
Eighties House (Latin)
TBA
Eighties House (DJ Badge)

Lunar Sea Lounge

Bug Prentice
Fat, Drunk and Stupid present punk karaoke
Rrradio Gee
Los Albertos
Babyhead
Pronghorn
Rafven

Club Dada

TBA
TBA
Rachel Furner ( US)
La Rebla Fam
The Stow
Swing Zazou
Neville Staples
Suprise Act
Twilight Players ( Bombay / Bronx)
The Correspondents
Kormac and Band ( Ireland)
Movits ( Sweden)

Hub Stage

DJ Void
LA Rebla Fam
Dj Void
Bug Prentice
DJ Void
Drugstore
Deaf Rave
Fran and Josh Featuring MC Tali
Debruit
Tepr
Birdy Nam Nam
Gringo Da Parada
Sexy Sushi
Gringo Da Parada
Teenage Bad Girl

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Glastonbury 2010 Clashfinder Saturday 26th22

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Arcadia

Live: Joe Acheson Quartet
Live: Mr Woodnote
Live: The Beat
DJ: A Skillz
Live: Smerins Anti Social Club
DJ: Dubrovnic
DJ: Doc Daneeka
Fire Show: Light Up
Live: Dr Meaker
DJ: Hostage
Fire Show: Arcadia Spectacular ft. Freefall Collective
DJ: Wonkavision
DJ: Mc Mash Clan

NYC Downlow

Matt Pond (Deep Systems / BitterSuite)
TBA
Honey Sound System (San Francisco
Vogue Ball with celebrity Judges
Felix Dickenson (Cynic Records)
TBA
Special Guest

Tadpole

Drum & Dance Workshop
Danny Chivers
Rachael Dadd
Bruise
Martha Tilston and the Wood
Glamrock Jamm - Bring Instruments
Ichi
Mazaj
East Road
10 Ton Tongue
Sonja Kristina Acid Folk
Shaai'r n Func
Mario - Cygna

NYC Downlow Outdoor Stage

9Bob
Luke Howard
James Hillard
David George
TBA
TBA
TBA
TBA
TBA

Small World

The Half Sisters
Seize The Day
Zen Elephant
The Little Unsaid
Tina Bridgeman
Little Sister Blue
Yearner Babies
Tarantism
Fat 45's
Harry's Tricks

Mandala Stage

Alison Hull
Flatworld
Andrew Morris
Nathan Ball
The Pyramids of SNAFU
Harry's Tricks
Chris Ellis
Kev & Trev
Tom Williams and The Boat
Whimwise
Dangerous Dinky
Ruby Rouge Midsummer Cabaret

Speakers Forum

Lucy Ford - Earth, Power, Knowledge- The Politics of Sustainibility
Jess Gold - FOE Eco Musician
The Justin Rowlatt Debate with John Sauvan, Jenny Jones, Democracy and Climate Change
Danny Chivers - Radical Poetry
Bernadette Vallely : Women and Climate Change
Aubrey Meyer
Ian Hossack -Sustainibility In The Stars
Molly Scott Cato,Richard Lawson,Vince Cable TBC : Economics for the Planet
Ted Longman and Veronica Pasteur: Fairtrade Towns

Croissant Neuf

Dizraeli & The Small Gods
TBA
The Vagaband
The Kevin Brown Trio
Hot Feat
Outdoor and Bandstand Entertainment
MrB. The Gentleman Rhymer
The Beat

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Sustrans CYW Disco

Stevie Bear
Chalky
Take It 2 The Bridge
Fear of Theydon
DJ Guy
Kensho
Christian Laing (Buttoned Down Disco)

London Underground

Kobe 1
Smutlee
Greenmoney
TBA
The Nextmen
Seb Chew and Marcus Nasty

Bourbon Street

Bex Marshall Band
Carmen Ghia & The Hotrods
Brigitte DeMeyer
Top Shelf Jazz
P-A-U-L
The Dizzy Club
Marcus Bonfanti
Wagon Train
Oli Brown

Bez's Acid House

Arlo
Willz Skillz
JSB
Jack B
Mattamatik
Same Teens
808 State

Bassline Circus

Meldown mickey
Sue Ellen Tribe
Bassline Circus Show
Mickey Finn
Equalizers feat. Mc. Tali
Chrome & Time

Cocktails and Dreams

House DJs
DJ: TBA
Live: TBA
DJ: TBA

The Bandstand

Mike Harper
Dr. Stomp
Boot Hill All Stars
Inbredz
Emily Breeze
Biggles Wartime Band
Maclaine Colston & Saul Rose
Trembling Bells
Violentango
John E Vistic Experience
Harvey Bainbridge
World Government
Underbelly

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Queens Head

Shouting At Planes
Lissie
Cate Le Bon
Here We Go Magic
Blood Red Shoes
Holy F***
Band Of Skulls
Phenomenal Handclap Band
Cherry Ghost
Earl Brutus
Sean Rowley

Stonebridge Bar

The Endeacott Family
Hip Hop Karaoke
5-a-side
Riddim and Soul
DJ: Fourtet
Live: Silver Columns
The Heatwave

Greenpeace

Lucky Elephant
Llangley Sisters
Ed Harcourt
Special Guests

Bimble Inn

Bettie Bolan
Daddy Ho!
Mayhew
Undercover Hippy
Martin Harley
10 Ton Tongue
Open Mic
Hobo Jones
Mike Bird (Birds, Orphans & Fools)
Django Django
Meme Narciss & Lily La Rouge
Brass Roots
Papa Dez (DJ)

Poetry & Words

Jonny Fluffypunk
Ventriloquist
Open mic. (hosted by Julian Ramsey-Wade)
Bohdan Piasecki
Sabrina Mahfouz
Murray Lachlan Young
Kate Tempest
Luke Wright
Hollie McNish
Attila the Stockbroker
Andreattah Chuma
Paula Varjack
John Hegley

The Rabbit Hole

Jamie Burke
Skinny Lister
Pete Lawrie
Gabby Young and Other Animals.
Dan Mangan
Marsupilami
DJ Mad Mick
Quintessence
Space Ritual
DJ: Far Too Loud
Freebass
Dreadzone
DJ: Doorly

Cinema

Toy Story 2 (U)
How To Train Your Dragon (PG)
Fantastic Mr Fox (PG)
Across The Universe (12)
The Hangover (15)
Prince of Persia: The Sands of Time (12A)
Kick-Ass (15)
Food Inc (PG)

Free University of Glastonbury

Matthew De Abaitua
Rob Chapman
John Niven
Peter Hook

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Glastonbury 2010 Clashfinder Sunday 27th11

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Pyramid

Yeovil Town Band
Paloma Faith
Norah Jones
Slash
Ray Davies
Jack Johnson
Faithless
Stevie Wonder

Other

The Joy Formidable
Frightened Rabbit
The Hold Steady
Temper Trap
Grizzly Bear
We Are Scientists
MGMT
lcd soundsystem
Orbital

West Holts

Dizreali and the Small Gods
The Bees
Tunng
Dr John & The Lower 911
Staff Benda Bilili
Quantic and his Combo Barbaro
Toots and the Maytals
Rodrigo y Gabriela

John Peel

Dan Mangan
Black Cherry
Everything Everything
These New Puritans
Holy F***
The Drums
Gang of Four
Broken Social Scene
Julian Casablancas
Ash

The Park

The Travelling Band
Villagers
Avi Buffalo
Fionn Regan
Portico Quartet
Beak
Archie Bronson Outfit
Tony Allen
Dirty Projectors
Empire Of The Sun

Acoustic

Mayhew
Fisherman's Friends
Robinson
Joel Rafael
London Community Gospel Choir
Blues Band
Loudon Wainwright III
Richard Thompson
Jackson Browne with David Lindley

Avalon

Ellen & The Escapades
Kirsty Almeida
Adrian Edmondson & The Bad Shepherds
Teddy Thompson
Keane
Judy Collins
Imelda May
The Saw Doctors
Gomez

Left Field

Debate: Stop The Cuts - 6 Music/ Asian Network
Debate: Another World Is Possible
Bill's Big Round-Up
Get Up, Stand Up
Lucky Soul
The King Blues
Paul Heaton

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

East Dance

Inko Dancers
Live: Primary 1
Live: We Have Band
Live: Crystal Fighters
Live: Naive New Beaters
DJ: Yasmin
Live: Professor Green
DJ: Filthy Dukes
Live: Crystal Castles
DJ: Above & Beyond

Glade Lounge

Naked Nick
Alex Paterson
HFB
Merv
Aliji
Mirror System
Major Clanger
FORM
Lucas
Tristan - Live

West Dance

DJ: Virus Syndicate
Live: Killaflaw
DJ: A1 Bassline
Live: Jaguar Skills
DJ: South Central
Live: Alex Metric
DJ: Toddla T
Live: Blasted Mechanism
DJ: Adam F
Live: Stanton Warriors
DJ: Jack Beats
Live: Magnetic Man

WOW!

DJ: Falling Up
DJ: Funkineven
DJ: Wedge
DJ: Untold
DJ: Roska
Live: DaM FunK
Live: Hudson Mohawke
DJ: Hyperdub with Kode9, Ikonika, Terror Danjah & Dark Star
Live: Four Tet
DJ: Tayo
Live: Snap!
DJ/MC: The Ratpack

Glade

The Widowmaker
Inverse Gravity Vehicle
Cassette Boy Feat DJ Rubbish
FA~RM (Ans & Allaby)
System 7
Quintessence
Arthur Brown
Alabama 3
Levellers

Pussy Parlure

DJ: Randy & Earls Old Record Club
Live: Trio Manouche
Live: Top Shelf Jazz
DJ: Broken Hearts
Live: TBA
DJ: Danny Danger
Live: Fat 45's
DJ: Nick Hollywood
Live: Movits!
Live: Dynamo Rhythm Aces
Live: The Correspondents
Live: Twilight Players
Live: Kormac Big Band
DJ: Movits!

Magic Bubbles

DJ: Magic Breakfast Sounds
DJ: Bubble Residents & Guests
Live: United Vibrations
DJ: Dougal
Live: Sound of Rum
DJ: Ramses
DJ: DubKasm
DJ: Ramses

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Cubehenge

2 Kings
DJ Flora feat. DJ Skylion
RSD
SledgeHeadBristol
The Bee Keepers
Kormac
DJ: Craig Charles Funk & Soul
Ashley Beedle
Norman Jay Good Times ‘Carnival King’

Silent Disco

Silent Disco DJ's
Novak 3D Disco
Exceeda

BBC Introducing

The Theory of Six Degrees
John E Vistic Experience
End of Level Baddie
Patch William
Broadcast 2000
Special Guests
Dry The River
Lettie
Seven Summits
Man Without Country
Dark Horses
Chew Lips

Avalon Café

TBA
Eleven 34
Stompin' Dave
Mark Abis
Urusen
Hodmaddogary
Josie and the Lovecats
p45s
Tom Williams and the boat
Julian Tulk Band
Green Angels
The Joe Public
Yourgardenday
The New Forbidden

Lunar Sea Lounge

Fat, Drunk and Stupid present punk karaoke
Toy Toy
Dead Silence
John E. Vistic
3 Daft Monkeys
King Porter Stomp
Bad Girlz

Club Dada

Dj Tofu
Bunty
King Porter Stomp
Victor Menace!!!
Blackberry Wood ( US)
Brass Roots
Orchestra Del Sol (Scotland)
Birdy Nam Nam ( France)

Hub Stage

Serious Sam Barrett
Cut A Shine and The Belles Of London Glastonbury Hoedown
Wagon Tales
The Cedars
SBO Band
Dj Chris Van Tofu
Pêle-Mêle (live)'
Bunty
Hooligan Night
Solution Sounds and Friends
Dj Switch

Arcadia

Live: Proff Skank and African Zimba
DJ: ASBOdisco
Live: Vibronics
DJ/MC: Mungo's Hi Fi ft. MC Ishu
Live: Gentlemans Dub Club
DJ/MC: Powersteppers
Fire Show: Light Up
DJ: David Rodigan
DJ: Warrior One
Fire Show: Arcadia Spectacular ft. Freefall Collective
DJ: Arcadia Allstars
DJ/MC: Passenger Records presents: Aquasky and Ragga Twins History of Breaks Set
DJ/MC: Black Sun Empire ft. Stamina MC & Sp:MC

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Glastonbury 2010 Clashfinder Sunday 27th22

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

NYC Downlow

RDB (www.thedownlowradio.com)
TBA
Placid (www.acidhouse.net)
TBA
Gideon (NYC Downlow / www.thedownlowradio.com)
TBA
Luke Howard (Horse Meat Disco)

Tadpole

Arabic Drum & Dance Workshop
Little Sister Blue
Flatworld
David Celia
Seize The Day
Organic Reggae Jamm
Inishowen Gospel Choir
HAZAH
Penny Black Remedy
The Whitaker Brothers
Elephant Talk
Bob Hillary and The Massive Mellow
Wig Smith

NYC Downlow Outdoor Stage

Sugarbear
Felix Dickenson
Damo
T Cardaci
TBA
TBA
TBA
TBA
TBA

Small World

Nathon Ball
Martha Tilston
Moulettes
Heal the last stand
Philip Henry
Brooke Sharkey
Bert Miller and the Animal Folk
Planetman and the Internationalz
The Worm
The Peoples String Foundation
Corneilius & Nick Clyne

Mandala Stage

Alison Hull
Andrew Morris
Brooke Sharkey
The Pyramids of SNAFU
Sugardrum
The Little Unsaid
Whimwise
Nik Turner Band
Little Sister Blue
Dangerous Dinky

Speakers Forum

Action Aid - Anti Bullying Play
Danny Chivers - Radical Poetry
Jonathon Cainer
Tony Benn
Michael Eavis
Nick Clegg or Johan Hari
Chris Black : Plotgate

Croissant Neuf

The Peoples String Foundation
The Strumpettes
Corinne Bailey-Rae
Prof Nohair & the Wig Lifters
Zen Elephants
Outdoor and Bandstand Entertainment
The Baghdaddies
RSVP

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Sustrans CYW Disco

DJ John Stebbings
D-Zia
Jamie Grimble (Buttoned Down Disco)
TBA
Pete Wheeler
DJ Etikut
Glamour DJ's

London Underground

Smokey B & Ugly Man
Exel & Moodie
Trevor Sax & Muscle Head
Gideon & Steve Bedlam
Bashment Bish

Bourbon Street

All Star Gospel Session
Sandi Thom
Ben Martin
Brigitte DeMeyer
Carmen Ghia & The Hotrods
P-A-U-L
Top Shelf Jazz
TBA
Alpha Manouvre

Bez's Acid House

Same Teens
Jack B
Mattamatik
Arlo
Willz Skillz
808 State
Jay S. B.

Bassline Circus

total resistance sound system
squiggly
Flash Fry Records
Junglist Alliance
YT
Congo natty Aka Rebel Mc feat. Tenor Fly & Daddy Freddy, with Codebreaker4.1 & Formula feat. Aynzil Jones,Dabbla & Cobes
Tango & Ratty

Cocktails and Dreams

House DJs
DJ: TBA
Live: TBA
DJ: TBA

The Bandstand

Samuel Brookes
Poppy & Friends
Professor Nohair and the Wiglifters
Green Angels
Tragic Roundabout
Cranium Pie
Ophiuchus
King Porter Stomp
Violentango
Urusen
Dave Celia
Wille & the Bandits
Zen Hussies

Queens Head

Mountain Man
Alessi's Ark
Goldhawks
Field Music
I Am Kloot
Chief
The Middle East
Avi Buffalo
Dan Le Sac Vs Scroobius Pip
Eddie Piller

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Stonebridge Bar

Jeff Barrett (Heavenly Jukebox)
Mr Shiver (Size Doesn’t Matter)
Man Like Me
RackNRuin
Very Special Guests
Heavenly Jukebox presents HVN JBX

Greenpeace

Skinny Lister
Ian King
Charlie Winston

Bimble Inn

Beans On Toast
Slightly Offensive Steve
Dan Mangan
Wille and the Bandits
Very Special Guest
John Smith
Open Mic
Guest DJ
Wilfredo
Roots Union
The Amigos
TBC

Poetry & Words

Baba Brinkman
Penny Ashton
Julian Ramsey-Wade
Bohdan Piasecki
Jo Bell (Website Poet in Residence)
Luke Wright
Poeticat
Jean Binta Breeze
Pete the Temp
Pete Hunter
Helen Gregory and Benita Johnson
Glastonbury Festival Poetry Slam (hosted by Kat Francois)

The Rabbit Hole

Georgie Pope (acoustic Harp)
Hot tin Cat
Josh Thorner
Lion Child
Sound of Rum
Troy Ellis And The Longshots
Babeshadow
Rabbit Foot Spasm Band
Perhaps Contraption.
The Travelling Band
Elvis (the Real One)
Secret Special Guest
6ixtoys
Dubble Head

Cinema

Advance 3D Preview screening 1
Advance 3D Preview screening 2
Cloudy With A Chance Of Meatballs (U)
A Town Called Panic (PG)
American, The Bill Hicks Story (15)
Shutter Island (15)
The Girl With The Dragon Tattoo (18)

Free University of Glastonbury

Hamish McRae
Joseph Piercy and Giles Coghlin
Tony White
Laura Barton

09:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

It's worth printing the clashfinder as late as possible. The current advice for printing is:

Don't even think about it Patience, grasshopper Not now. Soon, I promise Print if you have to Have at it!

OK, so this site has grown massively in popularity over the years, which is good. Very good, in fact. But it means that my hosting fees have jumped up significantly, which is slightly less good. I'd like to keep the site ad-free for as long as possible so, if you've used a clashfinder recently and would like to help keep the site running, please use the paypal buttons below.

Please only donate what you feel is affordable and appropriate for the clashfinders you've used recently. :)

As a bonus, anyone who donates 50p or more will get upgraded to a premium account for 1 day per penny (0.01 GBP) donated. Premium members will have access to processor-heavy features as they get added. The first premium feature to be added is access to the visitor statistics for all public clashfinders.

If you want a premium account, please login or create an account before you donate.

20p 50p £1 £2 A Pint (£3.65) £5

These acts were not found on the clashfinder:

  • stevem (named in highlight hl1). Did you want Steve Mason?

Follow us on Twitter: @clashfinder

Your short UID: 07lr1k.k5

To print the clashfinder properly, you need to set the page to Landscape, print background colours and maximise the print area.

Having problems printing?

Click here for the clashfinder in PDF format (may not be the latest revision).

Please don't re-host the clashfinder. It's constantly getting updated and it's a shame to see outdated revisions remaining available online.

Clashfinder General

Processing time: 0.161 sec

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License. Download it, print it, give it to all your friends. Just don't go selling it, m-kay?.