Loading...

Hide this

Some stages are hidden. Click here to show them.

💬 Comments

Print Advisory: 1 - Have at it!

Keep this site running - Donate

Electric Picnic 2015 Clashfinder Friday 4th September11

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Main Stage

Ham Sandwich

18:00 - 18:45

The Coronas

19:15 - 20:15

Grace Jones

20:45 - 22:00

Underworld

22:30 - 00:00

Electric Arena

Dawes

19:45 - 20:30

My Morning Jacket

21:00 - 22:00

Belle & Sebastian

22:30 - 00:00

Rankin's Wood Stage

Ride

19:15 - 20:30

Body&Soul - Main Stage

Damsel

16:15 - 16:45

Joni

17:15 - 17:45

New Valley Wolves

18:15 - 19:00

Daithi

19:30 - 20:15

Simi Crowns

20:45 - 21:15

CLU

21:40 - 22:30

Bleeding Heart Pigeons

23:00 - 23:45

Ho99o9

00:15 - 01:00

Vaudou Game

01:30 - 02:15

LA Priest

02:45 - 03:30

Body&Soul - Earthship Stage

The Berrill Family

16:00 - 16:30

The Whileaways

16:50 - 17:30

My Fellow Sponges

18:00 - 18:40

Joe Fury & the Hayride

19:10 - 19:50

Noelie McDonnell and Band

20:10 - 20:50

Aindrias De Staic and the Latchikos

21:20 - 22:00

The Rolling Tav Revue

22:00 - 22:40

Big Jelly

23:00 - 23:50

Wigwam: Sol O’Carroll

00:00 - 01:15

Wigwam: Shane Mannion

01:15 - 02:30

Wigwam: Shane Linehan

02:30 - 04:00

Body&Soul - The Bandstand

Thank Funk

18:00 - 18:45

Mud Bubble

19:00 - 19:40

Silent Noise Parade

20:00 - 20:40

NAVELIN

22:00 - 22:40

Cut Once

23:00 - 23:40

MINDSETS

00:00 - 00:40

Grooveboy DJs

01:00 - 02:00

Grooveboy Live

02:00 - 03:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Jerry Fish Electric Sideshow

Ryan Skelton’s “TOGETHER DISCO”

20:00 - 04:00

Casa Bacardí

Steve Manning

16:00 - 18:00

Rayko

18:00 - 20:00

The Reflex

20:00 - 22:00

Joey Negro

22:00 - 00:00

Red Bull Music Academy in Arena

Ronan O’Flynn

14:30 - 17:30

Gary O’Reilly

17:30 - 20:00

Eoin Ryan

20:00 - 22:30

Rosbeg

22:30 - 01:30

Trailer Park Stage

The Dyatonics

14:00 - 14:45

The Opposition

15:15 - 16:00

MKAI

16:15 - 17:00

Phil Cosby

17:15 - 18:00

Grand

18:15 - 19:00

Marc O'Reilly

19:15 - 20:00

Boss Level Series

20:00 - 20:30

RichardRichard

20:30 - 21:15

Stomptown Brass

21:45 - 22:30

The Cujo Family

23:00 - 23:45

Onasis

00:15 - 01:45

Le Boom

02:00 - 03:00

Trailer Park - Jimmie Lee's Juke Joint

Paddy Dennehy & The Red Herring

19:45 - 20:30

The Clark Family Project

20:45 - 21:30

The Cacks

21:45 - 22:30

Homebrew

22:45 - 23:30

Grand

23:45 - 00:30

Jimmie Lee's Juke Joint Surprise Guest

00:45 - 01:30

Trailer Park - My Lovely Ranch

Storytelling

13:30 - 14:00

Comedy

16:00 - 16:30

Mama's Broke (Alt Trad)

17:00 - 17:45

Charity Shop Mannequins (Dixieland)

18:00 - 18:45

Driftwood Manor (Folk-Trad-Psych)

19:00 - 19:45

Winston Pinstripe (Folk/Oldtime Bluegrass)

20:00 - 21:00

Joey Gavin (Psych Folk Pop)

21:00 - 21:45

Galway Cinema

22:00 - 00:00

Bog Cottage

Siobhán Pits and The Super Hairos (Theatre)

20:30 - 21:00

Liam Lyons

21:00 - 21:45

Nicky and The Soft Touches

22:00 - 22:45

John Reid

23:00 - 23:45

Nix_Moon

00:00 - 00:45

Winston Pinstripe

01:00 - 01:45

The Driftwood Manor

02:00 - 03:00

Danny Deepo

03:00 - 04:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Despacio

Despacio

18:00 - 00:00

Oxjam Stage

Aine Cahill

15:00 - 15:40

Wolves Of Youth

16:00 - 16:40

Beware of You

17:00 - 17:40

Heroes in Hiding

18:00 - 18:40

Megacone

19:00 - 19:40

Old Hannah

20:00 - 20:40

Robocobra Quartet

21:00 - 21:40

Not Monsters

22:00 - 22:40

Seol Linn

23:00 - 23:40

BeeMickSee

00:00 - 00:40

Dah Jevu

01:00 - 01:40

The Winter Passing

02:00 - 02:20

State DJs

02:30 - 04:00

Global Green Eco Village

Jilted Objects (DJ Set)

17:00 - 18:30

Deetrich

19:15 - 19:55

Kevin Clarke (DJ)

20:15 - 21:05

Replete

21:30 - 22:20

Former Child Model

22:45 - 23:35

Elektrobank (Live Dance Anthems)

00:00 - 01:10

Anthony Collins (DJ)

01:45 - 02:45

Heineken Sound Atlas

Michel McKenna

15:00 - 19:00

John Mahon

19:00 - 22:00

Dave Byrne

22:00 - 01:00

Salty Dog

Will Softly

15:00 - 16:00

Jawbone Folk

16:00 - 17:00

Beached Whales

17:00 - 17:50

Buffalo Sunn

18:10 - 19:00

Seskin Lane

19:30 - 20:10

GANGS

20:20 - 21:10

Charity Shop Mannequins

21:20 - 22:10

The Redneck Manifesto

22:20 - 23:20

Oliver Cole

23:50 - 00:50

Columbia Mills

01:15 - 02:15

Suprise

02:45 - 04:00

Other Voices

Booka Brass Band

17:00 - 17:50

Lisa O'Neill

18:15 - 19:05

Cristobal & The Sea

19:30 - 20:30

Heartless Bastards

21:00 - 22:00

Ham Sandwich

22:30 - 00:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Electric Picnic 2015 Clashfinder Friday 4th September22

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Red Bull Music Academy in the Woods

Daire Carolan

22:00 - 00:30

Space Dimension Controller

00:30 - 02:00

Paul Woolford

02:00 - 04:00

Trenchtown: Live Yard

Iarla

17:00 - 18:00

Dub Investigation

18:15 - 19:15

Dubtrash

19:30 - 20:30

Lambdancer

20:45 - 21:15

Johnny Pulse and The Storm Troopers of Love

21:30 - 22:30

Mr UpFull & Friends

22:45 - 23:45

Karma Parking

00:00 - 01:00

Colonial FX

01:15 - 02:15

Braintheft

02:30 - 03:30

Trenchtown - Roots Inna Da Woods Arena

Revelation Sound System

17:00 - 17:55

Jigzsaw

18:00 - 19:25

Richie Hanlon

19:30 - 20:55

Dan Taliras

21:00 - 22:25

Ruff Chuff & Fyah Red

22:30 - 23:55

World Bass Culture

00:00 - 01:25

Brother Culture & Murray Man

01:30 - 03:00

Trenchtown - Treasure Beach

Slick Normal

16:00 - 18:00

Will Softly

18:00 - 20:00

DJ Rico

20:00 - 22:00

Miss Scotty

22:00 - 00:00

Full Moon Party featuring DJ Dodgy, Will Softly

00:00 - 04:00

Trenchtown - Kingston 12 Café

Irie FM Jamaican Radio

12:00 - 16:20

DJ OZ 4.20 Set

16:20 - 17:00

Dub Doctor

17:00 - 19:00

Skankin G

19:00 - 20:30

DJ Striker

20:30 - 22:00

Madu

22:00 - 00:00

Jigzsaw and MC Rungus

00:00 - 03:00

Trenchtown - Ireland Acoustic Stage

Ali Cairns

16:00 - 16:30

Inda Minyaaz

16:45 - 18:00

The Little Jackets

18:15 - 20:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Body&Soul - Cloud 88

Laputa: Castle in the Sky

18:00 - 20:00

Steve Flynn

20:00 - 23:00

Conor Lynch

23:00 - 02:00

Dick & Dick

02:00 - 04:00

Mindfield - Leviathan Stage

Salon du Chat

16:00 - 17:45

Leviathan Political Cabaret

18:00 - 19:30

Mindfield - The Word: Poetry and Slam

New Voices

17:00 - 18:00

The Circle Sessions

18:00 - 19:00

The UK Bards

19:00 - 20:00

Graham Sweeney

20:00 - 20:30

Dave Peyton

20:30 - 21:30

The Business

21:30 - 22:30

Preachers Son

22:30 - 23:30

Mindfield - An Puball Gaeilge

Raidió na Life

14:00 - 16:00

Spats Colombo

16:00 - 17:00

Rís

17:00 - 18:00

Mary Ryan & Dick Farrelly

18:00 - 19:00

Imlé

21:00 - 22:00

Mindfield - Hot Press Chatroom

Ollie Cole

17:00 - 17:40

Andrew Stanley

18:00 - 19:20

Ham Sandwich

20:00 - 21:00

Electric Ireland

2Unlimited

20:30 - 21:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Electric Picnic 2015 Clashfinder Saturday 5th September11

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Main Stage

Yurodny

13:00 - 14:00

Bry

14:30 - 15:00

The Riptide Movement

15:45 - 16:45

Future Islands

17:15 - 18:15

George Ezra

19:00 - 20:00

Hot Chip

20:30 - 21:30

Sam Smith

22:00 - 23:00

Blur

23:30 - 01:30

Electric Arena

Race The Flux

14:30 - 15:00

Little Hours

15:30 - 16:00

Printer Clips

16:45 - 17:30

Mac DeMarco

18:00 - 18:45

The War on Drugs

19:15 - 20:30

Chvrches

21:00 - 22:00

Mother DJs

22:30 - 00:00

Roisin Murphy

00:30 - 01:45

Rankin's Wood Stage

We Cut Corners

14:15 - 15:00

Declan McKenna

15:30 - 16:00

SOAK

16:45 - 17:30

The Staves

18:00 - 19:00

Battles

19:30 - 20:30

Yasiin Bey

21:30 - 22:15

Jon Hopkins

23:00 - 00:00

Cosby Stage

Heroes in Hiding

13:00 - 13:45

The Lost Brothers

14:15 - 15:00

Alvvays

15:45 - 16:30

Hinds

17:15 - 18:00

Marika Hackman

18:45 - 19:30

Circa Waves

20:00 - 20:45

Parquet Courts

21:30 - 22:15

Low

23:00 - 00:00

Little Big Tent

Joni

14:30 - 15:00

Kwamie Liv

15:30 - 16:15

Aquilo

16:45 - 17:30

Honne

18:00 - 18:45

Shura

19:15 - 20:00

Kwabs

20:30 - 21:15

Ben Khan

21:45 - 22:30

Shamir

23:00 - 23:45

The 2 Bears

00:15 - 01:30

Tourist

01:45 - 03:00

Body&Soul - Main Stage

Big Jelly

12:00 - 12:30

Frankenstein Bolts

13:00 - 13:30

Formidable Veg Sound System

14:00 - 14:30

Silences

15:00 - 15:30

GIRO

16:00 - 16:30

Bitch Falcon

17:00 - 17:45

I’m Your Vinyl

18:15 - 19:00

The Hard Ground

19:30 - 20:10

Everything Shook

20:40 - 21:15

Meltybrains?

21:45 - 22:45

Natalie Prass

23:15 - 00:15

Tanya Tagaq

00:45 - 01:30

EMBRZ

01:50 - 02:30

Shamir

03:00 - 03:45

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Body&Soul - Earthship Stage

Daire Kelly

11:00 - 12:00

Stomptown Brass

12:00 - 12:45

Mongrel State

13:15 - 14:00

Mutefish

14:30 - 15:15

The Louisiana 6

15:45 - 16:45

Anti-One

17:15 - 18:00

The Witch Trials

18:30 - 19:15

Amazing Apples

19:45 - 20:30

The Pale

21:00 - 21:45

Mal Webb and Kyle Morrigan

22:10 - 22:40

PTHM (Paddy the House Mouse)

22:40 - 23:50

Mulljoy (Melodic)

23:50 - 01:00

Donal Dineen

01:00 - 02:30

Neil Flynn

02:30 - 04:00

Body&Soul - The Bandstand

Mud Bubble

14:00 - 14:40

Dermot and Flo

15:00 - 15:40

Strange Brew

16:00 - 16:40

Sue Rynhart

18:00 - 18:40

Larry Beau

19:00 - 19:40

Silent Noise Parade

21:00 - 21:40

Selk

22:00 - 22:40

Elm

23:00 - 23:40

Cut Once

00:00 - 00:40

Generic People (Live AV show)

01:00 - 03:00

Jerry Fish Electric Sideshow

House of Yoga

12:00 - 13:00

The Ceili Allstars

13:00 - 14:00

Weird Glitches

14:00 - 14:30

St John The Gambler

14:45 - 15:15

Shadowboxer

15:30 - 16:00

Duende Dogs

16:15 - 16:45

Brian Deady

17:00 - 17:30

North Strand Kontra Band

17:45 - 18:15

The Eskies

18:30 - 19:00

Ajo Arkestra (Dublin Afrobeat)

19:15 - 20:00

The Kilo 1977

20:00 - 21:00

R.S.A.G.

21:00 - 21:45

Fight Like Apes

22:00 - 22:45

Sultans of Ping

23:00 - 00:00

Ryan Skelton’s “TOGETHER DISCO”

00:00 - 04:00

Casa Bacardí

Christian Homan

12:00 - 13:30

Benefit DJs

13:30 - 15:00

Stevie G

15:00 - 17:00

Kokiri

17:00 - 18:30

Oliver Nelson

18:30 - 20:00

Idjut Boys

20:00 - 22:00

George Fitzgerald

22:00 - 00:00

Ghostboy

00:00 - 01:15

Red Bull Music Academy in Arena

Galactic Beat Club

12:00 - 15:30

Graham Dolan

15:30 - 18:30

Seany B

18:30 - 21:30

Louche (Nightflight)

21:30 - 01:30

Trailer Park Stage

The High Hopes Choir

13:00 - 13:45

The Luna Boys

14:00 - 14:45

Mongoose

15:00 - 15:45

Featuring X

16:00 - 16:45

Gavin Glass

17:00 - 17:45

The Mobile Home Stage Surprise Guest

18:00 - 18:45

The Rattle Shakes

19:00 - 19:45

Third Smoke

20:00 - 20:45

Manden Express

21:30 - 22:15

Mad Dog Mcrea

22:45 - 23:30

Bronagh Gallagher

23:45 - 00:30

Formidable Veg Sound System

01:00 - 01:45

CC Brez

02:00 - 03:00

Trailer Park - Jimmie Lee's Juke Joint

Rhythm n Booze

17:00 - 18:15

Paddy Dennehy & The Red Herring

18:30 - 19:15

The Clark Family Project

19:45 - 21:00

Oki's Wagon

21:30 - 22:15

Old Hannah

22:45 - 23:45

Jimmie Lee's Juke Joint Surprise Guest

00:15 - 01:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Trailer Park - My Lovely Ranch

Comedy/Storytelling

13:00 - 13:30

Foil arms hog (comedy)

13:30 - 14:00

Chanele McGuinness (Songwriter Solo)

14:00 - 14:45

Sile Somers (Piano/Vocalist/Solo)

15:00 - 15:45

We Raise Bears (Experimental Folk)

16:00 - 16:45

Ollie Cole (Alt-Folk)

17:00 - 17:45

AE/Mak (Afrobeat Pop)

18:00 - 16:45

Special Guest

19:00 - 19:45

Naoise Roo (Alt Folk-Rock)

20:00 - 21:00

Silent Disco

21:00 - 21:45

Cinema

22:00 - 00:00

Bog Cottage

Minnie and The Illywhackers

17:00 - 17:45

Baby Winehouse Disco

18:00 - 18:45

Jenny Blowback and The Lesbians

19:00 - 19:45

THEATRE: Dan Donnelly’s Arm

20:00 - 20:45

Coxes Boot Stompers

21:00 - 21:45

Moya Fitzgerald & Seanie Hogan

22:00 - 22:45

D’Bize

23:00 - 23:45

Jawbone

00:00 - 00:45

B.W.A.

00:45 - 01:15

My Fellow Sponges

01:30 - 02:10

Tongue Bundle

02:30 - 04:00

Despacio

Despacio

21:00 - 03:00

Oxjam Stage

Just Mikey

13:00 - 13:40

Miriam Donohue

14:00 - 14:40

Silent Interlude

15:00 - 15:40

Monster Monster

16:00 - 16:40

Neev Kennedy

17:00 - 17:40

White Boys

18:00 - 18:40

Molly Sterling

19:00 - 19:40

Edisons

20:00 - 20:40

Mother Mooch

21:00 - 21:40

Fiction Peaks

22:00 - 22:40

Alright You Restless

23:00 - 23:40

Sinead White

00:00 - 00:40

Red Moon Bayonets

01:00 - 01:40

Punch Face Champions

02:00 - 02:40

Stomptown Brass

03:00 - 04:00

Global Green Eco Village

Yoga

12:00 - 13:00

Jem Mitchell

13:30 - 14:00

Conversation on 'A Sense of Place'

14:15 - 15:05

Saint Sister

15:30 - 16:10

Conversation on 'Surfing the Waves of Change'

16:30 - 17:20

Glimmermen

17:45 - 18:25

Hauer

18:45 - 19:25

Zaska

19:45 - 20:25

Voices Rising: Spoken Word

20:45 - 22:35

The Expert

23:30 - 00:20

Gig N Juice

00:45 - 01:45

Re:Raw (DJ)

02:15 - 02:45

Rosko (DJ)

03:00 - 04:00

Heineken Sound Atlas

Sol O’Carroll

13:00 - 18:00

Tom Misch DJ SET

18:00 - 19:00

Morgan

19:00 - 20:30

Hugh Skully

20:30 - 22:00

Niall Darcy

22:00 - 03:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Electric Picnic 2015 Clashfinder Saturday 5th September22

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Salty Dog

The Darling Buds of ...

12:00 - 13:00

Bollywood with DJ Baba Aidan Kavanagh

13:10 - 14:00

Old Hannah

14:40 - 15:10

Trinitones

15:30 - 16:20

Stomptown Brass

16:40 - 17:30

Cronin

17:50 - 18:40

A ***** W ****

18:40 - 19:45

Interskalactic

21:00 - 21:50

Riptide Movement

22:10 - 23:05

H**********

23:25 - 00:20

Salty Dog All-Stars: London Calling

00:45 - 01:35

R.S.A.G. and guests

01:55 - 04:00

Other Voices

Otherkin

14:00 - 14:40

This Is The Kit

15:00 - 15:45

Somerville

16:05 - 16:40

Colm Mac Con Iomaire

17:00 - 17:50

Ala.ni

18:15 - 19:05

Stornoway

19:30 - 20:30

The Staves

21:00 - 22:00

Special Guest

22:30 - 23:30

Red Bull Music Academy in the Woods

Wino Boys

22:00 - 00:30

Lerosa

00:30 - 02:00

Todd Terry

02:00 - 04:00

Trenchtown: Live Yard

Oi Oi Soundsytem

12:00 - 14:15

Chonkie

14:30 - 15:30

Waggamuffins

15:45 - 16:45

Whitsey

17:00 - 18:00

The Service

18:15 - 19:15

Lionpaw

19:30 - 20:30

K.I.N.T

20:45 - 21:15

The Dodgy Few

21:30 - 22:30

Jahmonk

22:45 - 23:45

Explosion Soundsystem

00:00 - 01:00

Steppa Style

01:15 - 02:15

Dirty Dubsters plus special guest Rí Rá

02:30 - 03:30

Trenchtown - Roots Inna Da Woods Arena

Revelation Soundsystem feat Will Softly

12:00 - 17:55

Irie Live

18:00 - 19:25

Worries Outernational

19:30 - 21:25

The Dub Doctor & MC Rungus

21:30 - 22:55

Murray Man

22:30 - 00:00

Revelation Soundsystem w/ Brother Culture & Murray Man

00:00 - 02:00

Trenchtown - Treasure Beach

Tropical Mix

10:00 - 12:00

Musical Youth Disco

12:00 - 14:00

Miss Scotty

14:00 - 16:00

Nigel Woods Cocktail Set

16:00 - 18:00

Floydacide

18:00 - 20:00

DJ Rico

20:00 - 22:00

Roots Souljah and Floydacide

22:00 - 00:00

Full Moon Party featuring DJ Dodgy, Will Softly

00:00 - 04:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Trenchtown - Kingston 12 Café

Irie FM Jamaican Radio

12:00 - 16:20

MC Rungus 4.20 Set

16:20 - 17:00

Giotto

17:00 - 19:00

Dan Taliras Lovers Rock

19:00 - 20:30

Cable & Wire

20:30 - 22:00

Seriaz Sounds

22:00 - 00:00

Jigzsaw and Guests

00:00 - 03:00

Trenchtown - Ireland Acoustic Stage

Ali Cairns

12:00 - 12:30

Ali Cairns

12:00 - 12:30

Ciaran O

12:45 - 14:00

Raggaman Bob

12:45 - 14:00

Inda Minyaaz

14:15 - 16:00

Raggaman Bob

14:15 - 16:00

Alan Madigan

16:00 - 16:30

The Little Jackets

16:00 - 16:30

After The Ibis

16:45 - 18:00

The Dodgy Few

16:45 - 18:00

Inda Minyaaz

18:15 - 20:00

The Little Jackets

18:15 - 20:00

Body&Soul - Cloud 88

Ponyo

12:50 - 14:35

My Neighbour Totoro

14:50 - 16:20

Spirited Away

16:35 - 18:45

Liam Kelly

19:10 - 20:30

Richard Masters

20:30 - 00:15

Craig Smith (6th Borough Project)

00:15 - 04:00

Comedy Tent

MC Andrew Stanley

13:15 - 13:35

Edwin Sammon

13:35 - 13:55

Grainne McKeever

14:00 - 14:15

Mark Melson

14:20 - 14:40

Kevin McGarhen

14:45 - 15:10

Improv All Stars

15:15 - 15:55

Colm O Regan

16:00 - 16:25

Pat McDonnell

16:35 - 17:00

Joe Rooney

17:05 - 17:35

Daniel Sloss

17:40 - 18:10

Terry Alderton

18:15 - 18:45

Foil Arms and hog

18:50 - 19:20

The Rubberbandits

19:25 - 20:05

David O Doherty

20:15 - 21:00

Mindfield - Leviathan Stage

Salon du Chat

12:00 - 13:45

Soundings: Holy Trinity

14:00 - 15:15

Histroy Ireland Hedge School: Charlie

15:30 - 16:30

Change X: Using Technology to Empower a Movement

16:45 - 17:45

Amnesty Hour: My Body My Rights

18:00 - 19:00

Council of the Islands

19:15 - 20:15

Leviathan Political Cabaret

20:30 - 21:30

Mindfield - Literary Tent

'Once Upon A Place' with Eoin Colfer Siobhán Parkinson, Enda Wyley and P J Lynch

13:00 - 14:30

Michael Longley, Paul Muldoon & Colm Mac Con Iomaire

15:00 - 16:00

John Banville and Tom McCarthy

16:00 - 17:00

Colum McCann with Lisa Hannigan

17:00 - 18:00

Anne Enright and Mary Costello with Inni-K

18:00 - 19:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Mindfield - Theatre

PM Pilgrim – Gonzo Theatre Company

12:00 - 13:00

Boys and Girls – Murmur Productions

13:30 - 14:30

Dying Breeds presents Natural Bitches

15:30 - 16:30

Dublin Oldschool – Ian Lloyd-Anderson & Emmet Kirwan

17:00 - 18:00

Mindfield - The Word: Poetry and Slam

Of Mice and Men (Rail Theatre)

11:00 - 12:00

Poetry In The Park

13:00 - 14:00

Scene of the Rhyme

14:00 - 15:00

Lingo Spoken Word Festival Showcase

15:00 - 16:00

The Brownbread Mixtape

16:00 - 17:00

Nathan Johnson

17:00 - 18:00

Amy Quirke

17:30 - 18:00

Bee-Loud Glade

19:00 - 19:45

David J

19:45 - 20:30

Séamus Ruttledge

20:30 - 21:15

Tommy KD

21:15 - 22:00

Cronin

22:00 - 23:00

Good Man Sheila

23:00 - 00:00

Mindfield - Science Gallery

Hands On!

12:00 - 15:00

Science Gallery Live Show

15:00 - 16:00

Future Proof Live

16:00 - 17:00

Ignite

17:00 - 18:00

Mindfield - An Puball Gaeilge

Raidió na Life

11:00 - 12:00

Splanc Newstalk Live Panel

13:00 - 14:00

Smidiríní

14:00 - 15:00

Hector Ó hEochagáin

15:00 - 16:00

Rua

16:00 - 17:00

Athair Ted - GaelGáirí

17:00 - 18:00

The Bonny Men

18:00 - 19:00

An Cabaret Craiceáilte

19:00 - 20:00

Boss Sound Manifesto

20:00 - 21:00

Tuath

21:00 - 22:00

Na Fadúdas - ceol beo

22:00 - 23:00

Mindfield - Hot Press Chatroom

Gavin Glass

15:00 - 15:20

Keywest

15:30 - 15:50

Eleanor Tiernan

16:00 - 16:20

Little Hours

16:30 - 16:50

The Lost Brothers

17:00 - 17:20

The Riptide Movement

17:30 - 17:45

Chvrches

17:50 - 18:05

Soak

18:15 - 19:15

Electric Ireland

Mark McCabe

20:00 - 21:30

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Electric Picnic 2015 Clashfinder Sunday 6th September11

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Main Stage

Dublin Gospel Choir

13:00 - 14:00

Legend

14:30 - 15:15

Jurassic 5

15:45 - 16:45

The Boomtown Rats

17:30 - 18:30

Interpol

19:00 - 20:00

Manic Street Preachers

20:45 - 22:00

Florence and the Machine

22:30 - 00:00

Electric Arena

Wyvern Lingo

13:45 - 14:30

Pond

15:00 - 15:45

Jape

16:15 - 17:15

Django Django

17:45 - 18:45

Villagers

19:15 - 20:15

FKA Twigs

21:00 - 22:00

Tame Impala

22:45 - 00:00

Rankin's Wood Stage

Here We Go Magic

14:30 - 15:15

Thomston

15:45 - 16:30

MS MR

17:00 - 17:45

Gavin James

18:15 - 19:00

MK

19:30 - 20:30

Paul Kalkbrenner

21:00 - 22:30

Le Galaxie

23:00 - 00:00

Cosby Stage

Dermot Kennedy

14:00 - 14:45

Subplots

15:15 - 16:00

Benjamin Clementine

16:30 - 17:15

Fat White Family

17:45 - 18:30

Viet Cong

19:00 - 19:45

METZ

20:15 - 21:00

Girl Band

21:30 - 22:30

Little Big Tent

Otherkin

14:15 - 15:00

Fickle Friends

15:30 - 16:15

Girlpool

16:45 - 17:30

Jack Garratt

18:00 - 18:45

Låpsley

19:15 - 20:00

Son Lux

20:30 - 21:30

Mano Le Tough

22:00 - 23:00

Julio Bashmore

23:00 - 00:00

Body&Soul - Main Stage

joe.ie presents 'How The Yes Was Won'

10:30 - 11:20

The Inishowen Gospel Choir

12:00 - 12:30

Shookrah

13:00 - 13:30

Rosie Carney

14:00 - 14:30

Iron Mountain

15:00 - 15:45

Dear Desert

16:15 - 16:45

My Tribe Your Tribe

17:15 - 18:00

Hayes & Leslie

18:30 - 19:15

Plutonic Dust

19:45 - 20:30

Buffalo Woman

21:00 - 21:45

Young Wonder

22:15 - 23:00

Hundred Waters

23:45 - 00:45

Puts Marie

01:30 - 02:30

Hare Squead

03:00 - 03:45

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Body&Soul - Earthship Stage

Buckshot Amber

12:00 - 12:40

Jupe

13:10 - 13:50

Hail The Ghost

14:20 - 15:00

Aoife Underwater

15:30 - 16:10

5th Element

16:40 - 17:20

The Clandestinos

17:50 - 18:30

Staring At Lakes

19:00 - 19:40

Subplots

20:10 - 20:50

DJ MeK

22:30 - 00:00

Mother DJs

00:00 - 04:00

Body&Soul - The Bandstand

Dermot and Flo

14:00 - 14:40

Sue Rynhart

15:00 - 15:40

Strange Brew

16:00 - 16:40

D’ Bize

17:00 - 17:40

Thank Funk

19:00 - 19:40

Larry Beau

21:00 - 21:40

Elm

22:00 - 22:40

NAVELIN

23:00 - 23:40

MINDSETS

00:00 - 00:40

Generic People (Live AV show)

01:00 - 02:00

Jerry Fish Electric Sideshow

House of Yoga

12:00 - 13:00

The Ceili Allstars

13:00 - 14:00

Aine Cahill

14:00 - 14:30

Cry Monster Cry

14:45 - 15:15

Musici Ireland

15:30 - 16:00

Slap & Tickle

16:15 - 16:45

Maud In Cahoots

17:00 - 17:30

Kid Karate

17:45 - 18:15

The Clameens

18:30 - 19:00

Frank & Walters

19:15 - 20:00

The Kilo 1977

20:00 - 20:45

O Emperor

21:00 - 21:45

Mick Flannery

22:00 - 22:45

The Strypes

23:00 - 00:00

The Jerry Fish Electric Sideshow

00:00 - 01:00

End of The World Party

01:00 - 02:00

Casa Bacardí

Southpaw DJs

12:00 - 13:30

Dave Treacy

13:30 - 15:00

Billy Scurry

15:00 - 16:30

Kelly Anne Byrne

16:30 - 18:00

Maurice Fulton

18:00 - 20:00

A.Skillz

20:00 - 22:00

Jackmaster

22:00 - 00:00

Red Bull Music Academy in Arena

Rob Smyth

12:00 - 15:30

Ian Blake

15:30 - 18:30

Hubie Davison

18:30 - 21:00

Colin Perkins

21:00 - 01:30

Trailer Park Stage

The Dublin Ukulele Collective

13:00 - 13:45

Lorcan Rynne Gospel Set

13:45 - 14:30

The Freedom 35s

15:00 - 15:45

Trinitones

16:00 - 16:45

The Roadhouse Doors

17:00 - 17:45

The Mobile Home Stage Surprise Guest

18:00 - 18:45

The Emerald Armada

19:00 - 19:45

Risky Business

20:00 - 20:45

Aindrias De Staic and The Latchikos

21:00 - 21:45

Pete Pamf

22:15 - 23:00

Beached Whales

23:15 - 00:00

Mongrel State

00:30 - 01:15

The Mobile Home Stage Surprise Guest

01:30 - 02:15

Trailer Park - Jimmie Lee's Juke Joint

Rhythm n Booze

16:00 - 17:30

Lemoncello

18:30 - 19:15

The Clark Family Project

19:45 - 20:45

Eric Butler and The Revelators

22:45 - 23:45

Robin James Hurt and the Band Of Moonlight Love

22:45 - 23:45

Jimmie Lee's Juke Joint Surprise Guest

00:15 - 01:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Trailer Park - My Lovely Ranch

Comedy/Storytelling

13:00 - 13:30

Danny Ryan

13:30 - 14:00

Special Guest

15:00 - 15:45

Oisin Furlong (Songwriter Solo)

16:00 - 16:45

Twisted Sisters (Comedy Band)

17:00 - 17:45

Ye Vagabonds (Folk/Trad)

18:00 - 18:45

Third Smoke (Alt-Pop)

19:00 - 19:45

Brendan McGlynn (Songwriter/Pop-Folk)

20:00 - 20:45

Neil Hannon

21:00 - 22:00

Cinema

22:00 - 00:00

Special Guest

00:00 - 01:00

Bog Cottage

Miriam Donoghue

17:00 - 17:30

Attack In The Morning (Theatre)

17:30 - 18:20

Ashley Tubridy

18:30 - 18:45

Joey Gavin Ensemble

19:00 - 19:45

THEATRE: Twin Headed Wolf

20:00 - 20:45

Sean Fitzgerald

21:00 - 21:45

Henry & Cúla Sponge Jazzers

22:00 - 22:45

Isabel Ní Chuireain & Denise Boyle

23:00 - 23:45

THEATRE: Cousin Mary’s Holy Show

00:00 - 00:45

Cúla Búla

01:00 - 01:45

Fear an Fisht

02:00 - 03:00

House Musicianers Ceilí Band

03:00 - 04:00

Despacio

Despacio

18:00 - 00:00

Oxjam Stage

El Grey

15:00 - 15:40

VOXX

16:00 - 16:40

The New Social

17:00 - 17:40

MKAI

18:00 - 18:40

Ambience Affair

19:00 - 19:40

Ana Gog

20:00 - 20:40

OCHO

21:00 - 21:40

Ae Mek

22:00 - 22:40

Fierce Mild

23:00 - 23:40

Carriages

00:00 - 00:40

Replete

01:00 - 01:20

Kobina

01:30 - 01:50

Taste & Homebeat DJs

02:00 - 03:00

Global Green Eco Village

Yoga

12:00 - 12:55

Elephant

13:20 - 13:55

Conversation on 'Getting Involved'

14:15 - 15:05

Black Bank Folk

15:30 - 16:10

Conversation on 'Culture Change'

16:30 - 17:10

Saorla:Trad Session

17:30 - 18:20

Voices Rising: Spoken Word

18:45 - 20:35

Nasc Anama: A Shamanic mind-expanding sonic voyage designed to uplift and inspire

21:30 - 23:20

Boudoir Sessions (feat. The Swell Berries)

00:15 - 02:05

Ben Whelan (DJ)

03:00 - 04:00

Heineken Sound Atlas

Ian Blake

13:00 - 18:00

Ruby

18:00 - 22:00

JB the DJ

22:00 - 01:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Electric Picnic 2015 Clashfinder Sunday 6th September22

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Salty Dog

Opera Theatre Company

12:00 - 13:00

The River Fane

13:05 - 14:05

The New Breadwinners

15:55 - 16:50

The Great Simones

17:15 - 18:05

The Urges

18:15 - 19:15

Tucan

19:25 - 20:15

Mad Dog McCrea

20:35 - 21:25

Suprise

21:45 - 22:35

G*** B***

23:00 - 23:40

The Mighty Stef

00:10 - 01:05

King Kong Company

01:35 - 03:00

Other Voices

The Academic

15:00 - 15:40

Roisin O

16:00 - 16:40

Wyvern Lingo

17:00 - 17:50

August Wells

18:15 - 19:00

Mahalia

19:20 - 20:05

Gavin James

20:30 - 21:20

Special Guest

21:45 - 22:15

East India Youth

22:30 - 23:30

Red Bull Music Academy in the Woods

Gentlemans Academy Disco Brunch

12:00 - 16:00

Lunar Disko

22:00 - 23:15

TR One

23:15 - 00:30

New Jackson

00:30 - 02:00

Krystal Klear

02:00 - 04:00

Trenchtown: Live Yard

Pressure Drop Soundsystem

12:00 - 14:15

Warren Roots

14:30 - 15:30

The Clandestinos

15:45 - 16:45

Milis

17:00 - 18:00

Irie Live Crew

18:15 - 19:15

The Little Beauties

19:30 - 20:30

Arubdub

20:45 - 21:15

After The Ibis

21:30 - 22:30

Riddim Skribbler

22:45 - 23:45

Synergy

00:00 - 01:00

The Dub Doctor & MC Rungus

01:15 - 02:15

The Dub Doctor & MC Rungus

02:30 - 03:30

Trenchtown - Roots Inna Da Woods Arena

Revelation Soundsystem with Guests

12:00 - 15:55

Reggae Richie

16:00 - 16:55

DJ Samjay

17:55 - 18:55

Ruff Chuff

19:00 - 21:25

World Bass Culture

21:30 - 23:25

Revelation Soundsystem Closing Party

23:30 - 03:00

Trenchtown - Treasure Beach

Tropical Mix

10:00 - 12:00

Musical Youth Disco

12:00 - 14:00

Nigel Woods

14:00 - 16:00

Sunshine DJs

16:00 - 18:00

DJ Rico

18:00 - 20:00

Jigzsaw

20:00 - 22:00

DJ Dodgy and Will Softly

22:00 - 00:00

Full Moon Party featuring DJ Dodgy, Will Softly

00:00 - 04:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Trenchtown - Kingston 12 Café

Irie FM Jamaican Radio

12:00 - 16:20

Carlos Irie 4.20 Set

16:20 - 17:00

Skankin G

17:00 - 19:00

DJ OZ

19:00 - 20:30

Floydcide Lovers Rock

20:30 - 22:00

Roots Soulijah

22:00 - 00:00

Jigzsaw Twerkers Finale

00:00 - 03:00

Body&Soul - Cloud 88

Howl’s Moving Castle

13:00 - 15:10

Mix Free DJ

15:10 - 16:00

Princess Mononoke

16:00 - 18:10

Special Guest Film

18:30 - 19:30

Sunday Times DJs

19:30 - 22:30

Andrew K

22:30 - 01:00

Shane Mannion

01:00 - 04:00

Comedy Tent

Andrew Stanley

13:30 - 13:50

Gearoid Farrelly

13:55 - 14:15

Danny Ryan

14:20 - 14:35

Kai Humphries

14:40 - 15:00

Barry Murphy

15:05 - 15:30

Steve Frosts Imrprov All Stars

15:35 - 16:10

Aidan Bishop

16:15 - 16:35

Jarlath Regan

16:40 - 17:05

Deidre O'Kane

17:10 - 17:40

David McSavage

17:45 - 18:15

Al Porter

18:20 - 18:50

Abandoman

18:55 - 19:25

Adam Hills

19:30 - 20:10

Des Bishop

20:15 - 21:00

Mindfield - Leviathan Stage

Salon du Chat

12:00 - 13:45

The Late Late Sunday Show

14:00 - 15:15

1916 - 2016: What are we commemorating?

15:30 - 16:30

Council of the Islands

16:45 - 17:45

Factory of Thought - audio visual debate by 3pin

18:00 - 19:00

Leviathan Political Cabaret

19:15 - 20:30

Mindfield - Literary Tent

'Once Upon A Place' with Roddy Doyle, Sarah Webb, Mary-Louise Fitzpatrick, Oisín McGann and Patricia Forde

13:00 - 14:30

Colin Barrett, Lisa McInerney and Tom Morris

15:00 - 16:00

'Sons+Fathers' with Kathy Gilfillan, John Banville, Colum McCann, Carol Keogh and Ken Griffin; moderated by Miriam O’Callaghan

16:00 - 17:00

Viv Albertine with Tom Dunne

17:00 - 18:00

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

Mindfield - Theatre

Panned – WeGetHighOnThis Collective

12:00 - 13:00

Leper + Chip – Theatre Upstairs & Project Arts Centre

13:30 - 14:30

Dying Breeds presents Natural Bitches

15:30 - 16:30

The Human Voice – Opera Theatre Company

17:00 - 18:00

Mindfield - The Word: Poetry and Slam

Of Mice and Men (Rail Theatre)

11:00 - 12:00

Storymap

13:00 - 14:00

Mick Donnellen

14:00 - 15:00

Cuirt Literary Festival Showcase

15:00 - 16:00

The Brownbread Mixtape

16:00 - 17:00

Lingo

17:00 - 18:00

The Lads and One Lass of Comedy

18:00 - 18:45

Fi

18:45 - 19:00

Darragh J Glennon

19:00 - 19:15

Tommy Moore Band

19:15 - 20:00

Megacone

20:00 - 21:00

Fallen Lights

21:00 - 22:00

Marty Mulligan and The Mullingar Massive

22:00 - 23:00

Mindfield - Science Gallery

Sounds Alive

12:00 - 13:00

Hands On!

13:00 - 16:00

Red Alert: Taboo

16:00 - 17:00

Science Gallery Live Show

17:00 - 18:00

Mindfield - An Puball Gaeilge

Imbolg

12:00 - 13:00

Trip Nós le Sibéil Davit

14:00 - 14:30

Cakaroke

14:30 - 15:30

CLG Beo: All Ireland Hurling Final

15:30 - 17:00

GaelGáirí

17:00 - 18:00

Peadar O Goill

18:00 - 19:00

The Man from Moogaga

19:00 - 20:00

Colm Mac Con Iomaire

20:00 - 21:00

Mindfield - Hot Press Chatroom

Django Django

14:00 - 14:20

Jape

14:30 - 14:50

MsMr

15:00 - 16:00

Gavin James

16:30 - 16:50

Tame Impala

17:00 - 17:20

Le Galaxie

17:30 - 17:50

Son Lux

18:00 - 18:40

The Boomtown Rats

19:00 - 19:30

East India Youth

19:45 - 19:55

The Strypes

20:00 - 21:00

Electric Ireland

Vengaboys

19:00 - 19:30

10:00

11:00

12:00

13:00

14:00

15:00

16:00

17:00

18:00

19:00

20:00

21:00

22:00

23:00

00:00

01:00

02:00

03:00

04:00

It's worth printing the clashfinder as late as possible. The current advice for printing is:

Don't even think about it Patience, grasshopper Not now. Soon, I promise Print if you have to Have at it!

Last update: 2015-09-03 21:18.

OK, so this site has grown massively in popularity over the years, which is good. Very good, in fact. But it means that my hosting fees have jumped up significantly, which is slightly less good. I'd like to keep the site ad-free for as long as possible so, if you've used a clashfinder recently and would like to help keep the site running, please use the paypal buttons below.

Please only donate what you feel is affordable and appropriate for the clashfinders you've used recently. :)

As a bonus, anyone who donates 50p or more will get upgraded to a premium account for 1 day per penny (0.01 GBP) donated. Premium members will have access to processor-heavy features as they get added. The first premium feature to be added is access to the visitor statistics for all public clashfinders.

If you want a premium account, please login or create an account before you donate.

20p 50p £1 £2 A Pint (£3.65) £5

Follow us on Twitter: @clashfinder

Your short UID: 0ak1hw.mr

To print the clashfinder properly, you need to set the page to Landscape, print background colours and maximise the print area.

Clashfinder

Processing time: 0.07 sec

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 License. Download it, print it, give it to all your friends. Just don't go selling it, m-kay?.