Friday 19th July

1374192000

Obelisk Arena

The Leisure Society12:30 - 13:10
Tim Burgess13:35 - 14:15
Stornoway14:40 - 15:25
I Am Kloot15:50 - 16:35
Yo La Tengo17:00 - 18:00
Cat Power18:30 - 19:30
Maccabees20:00 - 21:00
Bloc Party21:30 - 23:00

BBC Radio 6 Music Stage

Theme Park12:00 - 12:35
James Skelly & The Intruders12:55 - 13:35
Willy Mason13:55 - 14:35
Akron/Family14:50 - 15:30
John Grant15:50 - 16:35
Beth Orton16:55 - 17:40
Richard Thompson Trio18:05 - 19:05
Villagers19:30 - 20:15
Calexico20:45 - 21:35
Texas22:00 - 23:00

i Arena

Naomi Keyte11:45 - 12:15
Nick Mulvey12:30 - 13:00
Young Wonder13:15 - 13:45
Mikhael Paskalev14:10 - 14:40
Malcolm Middleton14:55 - 15:25
Deptford Goth15:35 - 16:10
Sohn16:35 - 17:05
Chvrches17:25 - 17:55
Rachel Zeffira18:25 - 19:10
Widowspeak19:30 - 20:15
DIIV20:35 - 21:20
Japandroids21:45 - 22:30
Lorca23:00 - 00:00
Ossie00:00 - 01:00
Zed Bias01:00 - 02:00
Shox02:00 - 03:00

The Lake Stage

To Be Frank12:45 - 13:15
Luke Sital-Singh13:35 - 14:05
Coves14:25 - 14:55
Joe Banfi15:15 - 15:45
Wolf Alice16:05 - 16:35
Sweet Baboo16:55 - 17:30
Stubborn Heart17:50 - 18:20
Teleman18:40 - 19:10
19:30 - 20:10
Benjamin Francis Leftwich20:35 - 21:20

The Alcove

Gamu14:00 - 14:30
The Establishment15:00 - 15:25
Kins16:00 - 16:30
Mt Wolf17:00 - 17:30
Dems18:00 - 18:30
Bipolar Sunshine19:00 - 19:30
Chloe Howl20:00 - 20:30

Film and Music

Film: Svengali + Q&A with Katy Brand & Jonny Owen11:05 - 13:00
LSFF Presents 'The Lights and then the Noise'13:05 - 13:35
David Shrigley13:40 - 14:10
LIAF presents 'Who I Am And What I Want'14:15 - 14:45
David Shrigley14:45 - 15:15
Collabo8te presents 'Irreversible'15:20 - 15:50
Tim Walker15:55 - 16:15
Tim Walker 'The Lost Explorer'16:15 - 16:45
Amore16:50 - 17:40
BAFTA present 'Goodnight'17:40 - 18:10
Flume18:15 - 19:00
Friend Request Pending' and 'The Ellington Kid'19:10 - 19:30
Ed Harcourt19:35 - 20:15
DV8 Film: 'The Cost Of Living'20:20 - 21:20
LIAF presents 'Everything Will Be Okay'21:25 - 21:45
White Mink presents DJ's & Swing Patrol Dancers, Twilight Players, Flap Band, Freakeasy Electro Swing Show, DJ Chris Tofo, Le KCC Orchestra and DJ Tall Will21:50 - 03:00

Comedy

Chorlte Student Award11:00 - 12:15
Nick Helm & The Helmets12:30 - 13:15
Rubberbandits13:20 - 14:05
Elis James14:15 - 14:45
Romesh Manganathan14:45 - 15:15
Seann Walsh15:15 - 16:00
Roisin Conaty16:15 - 16:45
Andrew O'Neill16:45 - 17:15
Mark Watson17:15 - 18:00
Sean Lock18:10 - 18:55
Guilty Pleasures22:30 - 03:00

Theatre Arena

Work In Progress11:00 - 12:30
Royal Exchange Theatre13:15 - 14:15
Daniel Bye14:45 - 15:45
Clean Break16:15 - 17:00
Drywrite17:30 - 18:20
Made In China19:00 - 20:30
After The Beginning, Before The End23:15 - 00:45

Poetry

John Osborne11:00 - 11:15
Jenny Lindsay11:20 - 11:35
The Islanders11:35 - 11:50
Thurston Moore11:55 - 12:35
Rachel Maccrum12:40 - 12:55
Helen Ivory12:55 - 13:10
Andy Bennett13:20 - 13:40
Nic Aubury13:45 - 14:05
Jo Bell14:15 - 14:30
Peter Hayhoe14:40 - 15:00
Martin Newell15:10 - 15:25
Russell j Turner15:35 - 15:55
Andrew Mcmillan15:55 - 16:15
Catherine Smith16:25 - 16:45
Carol Ann Duffy16:55 - 17:35
Charlie Dupre17:40 - 18:00
Katie Bonna18:10 - 18:35
James Grady18:45 - 19:10
Rob Auton19:20 - 19:45
Talia Randall19:55 - 20:20
Mike Garry20:30 - 20:55
Gerry Potter21:10 - 21:35
Emma Jones21:45 - 22:15
Poejazzi Presents 90BPM22:25 - 22:55
Adam Kammerling23:05 - 23:35
Tim Clare23:50 - 00:15
Dead Poets00:30 - 01:00

Saturday 20th July

1374278400

Obelisk Arena

Charles Bradley & His Extraordinaires12:30 - 13:15
Steve Mason13:35 - 14:20
Bassekou kouyate & Ngoni Ba14:40 - 15:20
Efterklang15:45 - 16:45
Jessie Ware17:15 - 18:00
Yeah Yeah Yeahs18:30 - 19:30
Hot Chip20:00 - 21:00
Kraftwerk21:30 - 23:00

BBC Radio 6 Music Stage

Gaz Coombes12:40 - 13:15
Matthew E. White13:35 - 14:15
King Charles14:35 - 15:10
White Denim15:30 - 16:20
Daughter16:40 - 17:30
Everything Everything17:55 - 18:55
Mark Lanegan Band19:15 - 20:15
Richard Ashcroft20:35 - 21:30
alt-J21:50 - 23:00

i Arena

Thomas Dybdahl11:30 - 12:00
The Bots12:15 - 12:45
Drenge13:00 - 13:30
Josphine13:40 - 14:10
Serafina Steer14:30 - 15:00
Wave Machines15:15 - 15:45
King Creosote16:00 - 16:35
Matt Corby16:55 - 17:30
Torres17:45 - 18:20
Half Moon Run18:45 - 19:15
Dark Dark Dark19:35 - 20:15
Rhye20:35 - 21:15
Purity Ring21:45 - 22:30
Mungos HiFi23:00 - 00:00
Wekha00:00 - 01:00
Romare01:00 - 02:00
The Busy Twist02:00 - 03:00

The Lake Stage

Port Isla12:45 - 13:15
Flamingods13:30 - 14:00
Joanna Gruesome14:20 - 14:50
Bo Ningen15:10 - 15:40
Night Engine16:00 - 16:30
Clean Bandit16:50 - 17:20
Retro Stefson17:40 - 18:10
Jagwar Ma18:40 - 19:10
Gabriel Bruce19:40 - 20:15
Veronica Falls20:45 - 21:30

The Alcove

Maglia Rosa Group14:00 - 14:30
Syd Arthur15:00 - 15:30
Hero Fisher16:00 - 16:30
Duologue17:00 - 17:30
Ruen Brothers18:00 - 18:30
Catfish and the Bottlemen19:00 - 19:30
Milo Green20:00 - 20:30

Film and Music

Film: Daniel Kitson: It's Always Right Now, Until It's Later11:00 - 12:30
Daniel Kitson Q&A12:30 - 12:50
Sheffield Doc/FEST Presents: From The Sea To The Land Beyond: British Sea Power (Live)12:55 - 14:05
Collabor8te14:10 - 14:45
Total Film Presents Q&A with Paddy Considine14:50 - 15:25
LIAF presents An Eyeful of Sound15:35 - 15:45
LIAF Present 'Tumult'15:50 - 16:25
BAFTA Present The Voorman Problem16:30 - 17:20
Tim Walker 'The Lost Explorer'17:25 - 18:00
Revernd Billy & The Chruch of Stop Shopping18:05 - 18:40
LSFF Presents 'Ekki Mukk' with Music by Sigur Ros18:50 - 19:50
LSFF Presents 'Reindeer'19:55 - 20:30
Snarky Puppy20:45 - 21:30
Gods Jukebox21:35 - 03:00

Comedy

Carl Donnelly11:10 - 11:40
Terry Alderton11:40 - 12:10
Joe Lycett12:15 - 12:45
Matt Rees12:45 - 13:15
Dylan Moran13:15 - 14:00
Rob Deckett14:15 - 14:45
Sara Pascoe14:45 - 15:15
Josh Widdicombe15:15 - 16:00
Shappi Khorsandi16:15 - 16:45
Trevor Noah16:45 - 17:15
Russell Kane17:15 - 18:00
Adam Buxton BUG18:15 - 19:15
Buttoned Down Disco22:30 - 03:00

Theatre Arena

The Wrong Crowd12:00 - 13:10
Ben Moor13:45 - 14:45
Hugh Hughes15:15 - 16:15
Praxis Makes Perfect17:15 - 18:45
Mirrorball19:15 - 20:15
Lauren Barri Holstein23:15 - 00:25

Poetry

Rob Auton11:05 - 11:20
Liz Lochhead11:30 - 11:45
Nic Aubury11:55 - 12:15
Luke Wright12:20 - 12:40
Helen Ivory12:50 - 13:10
Rachel Mccrum13:20 - 13:35
Catherine Smith13:45 - 14:05
William Letford14:15 - 14:35
Apples and Snakes14:50 - 15:10
Gerry Potter15:20 - 15:40
Tim Clare15:50 - 16:15
Murray Lachlan Young16:25 - 16:50
Hannah Jane Walker & Chris Thrope17:00 - 17:25
Emma Jones17:35 - 18:00
Jenny Lindsay18:15 - 18:40
Amy Acre18:50 - 19:20
Jess Green19:30 - 20:00
Charlie Dupre20:10 - 20:40
James Grady20:55 - 21:20
Katie Bonna21:35 - 21:55
Jack Dean22:10 - 22:35
Talia Randall22:45 - 23:15
Hollie Mcnish23:25 - 23:55
Daniel Kitson & Gavin Osborn00:05 - 01:05

Sunday 21st July

1374364800

Obelisk Arena

Bobby Womack13:00 - 14:00
Junip14:30 - 15:15
The Tallest Man On Earth15:40 - 16:40
James Blake17:05 - 18:05
Local Natives18:30 - 19:30
Grizzly Bear20:00 - 21:00
Foals21:30 - 23:00

BBC Radio 6 Music Stage

Laura Mvula14:00 - 14:30
Mum14:50 - 15:25
Austra15:55 - 16:30
IAMAMIWHOAMI16:55 - 17:40
Cocorosie18:05 - 19:05
Rudimental19:30 - 20:15
Disclosure20:40 - 21:30
Beach House22:00 - 23:00

i Arena

Money11:30 - 12:00
Hookworms14:10 - 14:40
James Yorkston15:00 - 15:40
Temples16:00 - 16:35
Fimber Bravo16:50 - 17:25
Sinkane17:45 - 18:20
Stealing Sheep18:40 - 19:15
Friends19:35 - 20:15
Tamikrest20:35 - 21:20
Moon Duo21:45 - 22:30
Tuesday Born23:00 - 23:40
Benin City00:00 - 00:40
Anushka01:00 - 01:40
Roy Davis Jnr02:00 - 03:00

The Lake Stage

Plaitum14:10 - 14:40
Sam Smith14:55 - 15:30
Georgia Ruth15:50 - 16:20
Valerie June16:40 - 17:20
Amateur Best17:40 - 18:15
Dan Croll18:35 - 19:10
Swim Deep19:30 - 20:15
The 197520:45 - 21:30

The Alcove

Issimo14:00 - 14:30
Sivu16:00 - 16:30
Superfood17:00 - 17:30
Marques Toliver18:00 - 18:30
The Family Rain19:00 - 19:30
Young Fathers20:15 - 20:45

Film and Music

Boom Bip & Charlie White11:00 - 11:45
Travis Matthews 'In Their Room'11:50 - 12:25
Alan Moore, Mitch Jenkins & Adam Curtis12:35 - 12:55
Alan Moore & Mitch Jenkins: 'Act of Faith' 'Upon Reflection' & 'A Professional Relationship'13:05 - 13:25
'Jimmy's End'13:30 - 13:55
Intro Alan Moore & Mitch Jenkins14:00 - 14:20
Crook & Flail14:25 - 15:10
'Island Queen': Nat Luurtsema15:15 - 15:40
Josh Record15:55 - 16:20
LSFF presents 'Scrubber'16:30 - 16:55
Jeffrey Lewis & The Rain17:05 - 17:55
DV8 Film: The Cost of Living'18:05 - 18:30
Welcome Trust & Barbican presents Marcus Du Sautoy and James Holden's Consciousness18:35 - 19:20
Collabor8te presents 'Liar'19:30 - 19:50
The D.O.T.19:55 - 20:35
Alex Kidd - Night of the Trailers20:40 - 21:00
Noise of Art Presents: Wicker Man - A Disco inferno with Groove Armada (Tom DJ Set)21:05 - 00:55
Alex Kidd - Night of the Railers01:00 - 01:25
Total Film present: A Field in England + Q&A Ben Wheatley01:30 - 03:00

Comedy

Marcus Brigstockes Policy Unit11:00 - 12:15
Richard Herring12:30 - 13:00
Jarred Christmas13:00 - 13:30
Jamie Kilstein13:30 - 14:15
Kerry Godliman14:30 - 15:00
Simon Evan15:00 - 15:30
Nina Conti15:30 - 16:00
James Acaster16:15 - 16:45
Marcel Lucont16:45 - 17:15
Katherine Ryan17:15 - 17:45
Eddie Izzard18:00 - 19:00

Theatre Arena

Work In Progress11:00 - 12:30
The Wrong Crowd13:15 - 14:25
The Ethics Of Progress15:00 - 16:00
Katie Bonna and Richard Marsh16:30 - 17:45
Maison Foo18:15 - 19:15
After The Beginning, Before The End23:15 - 00:45

Poetry

Tim Turnbull11:05 - 11:20
William Letford11:30 - 11:45
Raymond Antrobus11:55 - 12:10
Ross Sutherland12:20 - 12:40
Jo Bell12:50 - 13:05
Laura Dockrill13:15 - 13:35
Andrew McMillan13:45 - 14:05
Dudley Sutton14:15 - 14:35
Saroline Bird14:45 - 15:05
Don Paterson15:15 - 15:35
Luke Wright15:45 - 16:10
John Osborne16:20 - 16:45
Amy Acre16:55 - 17:20
Andy Bennett17:30 - 17:55
Russell J Turner18:05 - 18:30
Byron Vincent & Thick Richard Special18:45 - 19:10
Peter Maymoe19:20 - 19:50
Mike Garry20:00 - 20:30
Adam Kammerling20:45 - 21:10
Tom Thum21:25 - 21:55
Hollie McNish22:10 - 22:40
Jess Green22:55 - 23:25
Jack Dean23:40 - 00:10
Intensi-T & Games00:25 - 01:00